روستای تمین

0 205

سفر کردن یکی از فعالیت های مهم و پر طرفدار در بین مردم به شمار می رود، که امروزه به یک نیاز تبدیل شده است. افراد زیادی به علت داشتن زندگی پر استرس شهری و یکنواختی زندگی، سفر را به عنوان راه حلی برای دور شدن از این وضع انتخاب می کنند. اکثر افراد طبیعت را به عنوان مقصد برای سفرهایشان انتخاب می کنند. روستاها از اصلی ترین مقاصد سفر به شمار می آیند که سالانه افراد به اینجا ها می روند. گردشگری به شکوفایی اقتصاد روستایی و ایجاد راهی برای عرضه تولیدات محلی و ایجاد ارزش افزوده بسیار کمك می کند. به این نوع گردشگری که افراد به روستاها می روند، گردشگری روستایی می گویند.  اساس گردشگری روستایی، تلفیق چشم اندازهای محیط زیست، فعالیت های مزرعه و فرهنگ های خاص موجود در روستا هست که از یك طرف زمینه تفریح و تنوع را برای گردشگران فراهم می کند و از طرف دیگر باعث ایجاد فرصت های شغلی و کسب درآمد برای افراد محلی می شود. در ایران روستاهای زیادی وجود دارد که در حال حاضر مقصد سفر برای گردشگران زیادی هستند یکی از این روستاها، روستای تمین در شهرستان میرجاوه استان سیستان و بلوچستان به شمار می رود.

معرفی روستای تمین

معرفی روستای تمین

در این بخش از مجله مستر بلیط به سراغ یکی از روستاهای خوش آب و هوای استان سیستان و بلوچستان رفته ایم تا آن را به شما معرفی کنیم، این روستا، با نام روستای تمین شناخته می شود. روستای تمین در 65 کیلومتری جنوب غربی شهر میرجاوه قرار دارد و از اطراف به دو کوه تفتان و سیاه کوه منتهی می رسد. تمین تابستان‎های خنک دارد و در زمستان هوای آن سرد می‎شود. در این روستا نشانه های استقرار طولانی انسان با وجود معماری صخره ای، قلعه و گوستان های تاریخی در آن به خوبی به چشم می خورد. این روستا از آب و هوایی خنک و مطبوع در فصول گرم سال برخوردار است و دلیل این امر نیز قرار گیری آن در ناحیه ای کوهستانی به شمار می رود. همین آب وهوای مناسب سبب شده، که شغل اکثریت مردم کشاورزی و دامداری است. محصولات کشاورزی روستا تمین به دو نوع گرمسیر و سردسیر دسته بندی می شوند که از میان محصولات بخش گرمسیری آن می توان هلو، انگور، گلابی، انجیر، توت، شاه توت، زردآلو و آلبالو را نام برد. محصولات سردسیری آن نیز شامل پسته، گردو و بادام می شود. کوه های اطراف این روستا یکی از منابع گیاهان دارویی محسوب می شوند. بهترین زمان برای سفر به این روستا، فصل پاییز به شمار می آید، زیرا در ای فصل روستا و محیط اطرافش سراسر زرد می شوند که صحنه ای بی نظیر را به وجود می آورد.

جاذبه های گردشگری روستا

جاذبه های گردشگری روستا

این روستا علاوه بر اینکه از طبیعتی بی نظیر و آب و هوایی پاک و مطبوع برخوردار است، دارای جاذبه های گردشگری گوناگونی است که در ادامخ به برخی از آنها اشاره می کنیم.

قلعه تمین

این قلعه را می توان هم ترین جاذبه تاریخی این روستا دانست که مساحتی برابر یا 3 هزار متر مربع دارد و در ارتفاع 10 متری از سطح دره مرکزی تمین، بر ری صخره ای قرار دارد. در ساخت آن از مصالح بومی مانند سنگ و رس استفاده کرده اند. عمر این قلعه ۲۵۰ سال می شود که زمانی به‌ عنوان مرکز فرماندهی حاکمان منطقه همچون سیدخان و مدت‌خان و نورمحمدخان شناخته می شد.

قبرستان باستانی تمین

اثر تاریخی منحصر به فرد دیگر این روستا، قبرستان باستانی آن به شمار می آید. این قبرستان با نام قبرستان هفتاد ملا شناخته می شود و مربوط به سدهٔ ۴ تا ۸ ه.ق است و در لیست آثار ملی ایران جای گرفته است. این قبرستان در دل صخره ای ایجاد شده است که به سبب ساختار متفاوتش شهرت بالایی دارد.

راه های دسترسی به روستا

راه های دسترسی به روستا

برای اینکه بتوان به این روستا دسترسی پیدا کرد، باید از شهر میرجاوه به سمت این روستا رفت. می توانید با خرید بلیط اتوبوس به شهر میرجاوه بروید و سپس از آنجا با وسایل حمل و نقل عمومی به این روستا بروید.

بازدید از روستای تمین

برای دیدار از این روستا می توانید در تمامی فصول سال اقدام کنید و هیچ محدودیتی وجود ندارد. ولی پیشنهاد می کنیم در فصل پاییز سری به این روستا بزنید زیرا در این فصل زیبایی های مخصوص به خود را دارد.

پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.