امروزه با توجه به اینکه افراد دچار مشغله های فراوان هستند و استرس های زندگی شهری آنها را در بر گرفته است، نیاز به تنوع و خروج از زندگی روتین پیدا می کنند. یکی از راه حل های دوری از زندگی شهری و روزمرگی، سفر به دامان طبیعت به شمار می رود. یکی از مقاصدی که بسیاری از افراد برای طبیعت گردی انتخاب می کنند، روستاها هستند. . در واقع، مدت های مديدی است كه از روستا به عنوان اندام تنفسی شهرهای بزرگ و كوچك جهان استفاده می شود. طی ربع قرن بيستم، گسترش بی رويه شهرنشينی، اشباع ظرفيت تحمل شهر، دشوار شدن زندگی شهری و پيدايش مشكلات روحی و روانی ناشی از آن و هم چنين محدود شدن زمينه های فراغتی، سبب گرديده است تا ساكنان شهر تهران با يافتن كوچك ترين فرصتی به روستاهای اطراف گسيل پيدا کنند، تا علاوه بر استفاده از اوقات فراغت خود، بار روانی اين مشكلات را نيز كاهش دهند. ایران به سبب تنوع آب و هوایی که دارد، در سراسر سرزمین های خود دارای روستاهای گوناگونی است که یکی از آنها روستای لادیز میرجاوه محسوب می شود. در این بخش از مجله مستر بلیط در مورد این روستا اطلاعاتی را در اختیارتان قرار می دهیم.

معرفی روستای لادیز میرجاوه

معرفی روستای لادیز میرجاوه

میرجاوه یکی از شهرستان های استان سیستان و بلوچستان به شمار می رود که تنها مرز قانونی در جنوب شرق ایران به شمار می رود و رفت و آمد گردشگران خارجی و داخلی از این محل صورت می‌گیرد. شهر میرجاوه از جمله شهرهای مرزی استان محسوب شده، به طوری که از سمت شرق در فاصله‌ی تقریباً 9 کیلومتری مرز کشور پاکستان قرار گرفته است. از سمت شمال غرب نیز این شهر در فاصله‌ی تقریباً 80 کیلومتری از زاهدان، مرکز استان، و از سمت جنوب در فاصله اندکی از روستای لادیز واقع گردیده است. روستای لاویز را می توان یکی از جاذبه های گردشگری این منطقه به شمار می آید. این روستا از طبیعتی زیبا برخوردار است و انواع مختلفی از جاذبه های طبیعی در آن به چشم می خورد. مردم روستا اکثرا به کشاورزی، دامداری و ساخت صنایع دستی اشتغال دارند و از این راه به زندگی می پردازند. این روستا صادر کننده انواع محصولات باغی مثل گلابی، هلو و انار به کشورهای همسایه یعنی افغانستان و پاکستان است. قالی بافی، سوزن دوزی و گلیم بافی از جمله صنایع دستی روستای لادیز به شمار می آیند. سوغات لادیز شامل لباس های بلوچی، انواع زیورآلات زنانه، سوزن دوزی، سکه دوزی، قالی، گلیم و … می شود. خانه‌های مردم روستا عمدتاً با خشت و گل و چوب بنا شده اند و سقف‌های مسطحی دارند، هرچند برخی از خانه‌ها را با مصالح آجر، آهن و گچ ساخته اند.

جاذبه های گردشگری روستا

جاذبه های گردشگری روستا

این روستا دارای جاذبه های طبیعی زیادی است که از آن جمله می توان به رودخانه های فصلی متعددی که در گوشه و کنار و اطراف آن وجود دارد اشاره کرد. از مهمترین جاذبه هاز گردشگری این روستا می توان به آبشار و غار لادیز اشاره کرد که در ادامه مختصری درباره آنها شرح می دهیم.

غار لادیز

در دل کوه های روستا، غار لادیز با طول ‪ ۱۵کیلومتر از مناظر طبیعی و جذابی است که همواره با وجود خشکسالی‌های چند سال گذشته به طور دائم و پیوسته از سقف و کف آن آب جریان دارد. این مکان یکی از مناطقی است که اهالی روستا برای گذران اوقات فراغت به آنجا می روند. قدمت این غار به دوران پیش از تاریخ مربوط می شود که در سال‌های 67-1966 میلادی، هیأتی از دانشگاه «گاری هیوم» بررسی‌هایی در اطراف آن اجام دادن و در نتیجه این تحقیقات، آثار و نمونه ابزارهای سنگی از عهد پارینه سنگی به دست آمد.

آبشار لادیز

این آبشار در فاصله نزدیکی از غار آبی «لادیز» قرار دارد به‌طوری که می‌توان با پای پیاده این مسافت را پیمود. این آبشار هرچند کوچک است اما قدرت و فشار زیاد دارد و صحنه ای بی نظیر برای محیط اطراف خود پدید آورده است که میان صخره ها به بیرون می جوشد و در تمام ایام سال زنده و پویا است.

راه های دسترسی به روستا

راه های دسترسی به روستا

برای رفتن به روستای لادیز کار سختی در پیش ندارید و می توانید تنها با خرید بلیط  اتوبوس به شهر میرجاوه بروید و سپس با استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی موجود در شهر به این روستا بروید، زیرا این روستا در نزدیکی شهر میرجاوه قرار دارد. در صورتی که بخواهید با خودرو شخصی سفر کنید باز هم باید در ابتدا به شهر میرجاوه بروید و سپس به سمت این روستا حرکت کنید.

بازدید از روستای لادیز

دیدار از این روستا را می توانید در فصول گرم سال نیز انجام و در تمام روزهای هفته امکان گشت و گذار در این منطقه فراهم است. می توانید به عنوان سوغاتی از محصولات و صنایع دستی اهالی خریداری کنید.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *