منطقه شکار ممنوع کوه هوا و تنگخور

0 209

امروزه به خاطر مشکلاتی که افراد در زندگی روزمره دارند متحمل استرس های زیادی هستند، همین موضوع باعث شده است به دنبال راهی برای دوری از این استرس ها باشند. یکی از راه حل های این مشل سفر کردن به شمار می آید، به خصوص سفر به دامان طبیعت. همین موضوع سبب به وجود آمدن نوعی از سفر شد که با نام طبیعت گردی در بین گردشگران شهرت دارد. افراد زیادی به صورت حرفه ای به طبیعت گردی روی آورده اند به طوری که با تهیه لوازم و اسباب مورد نیازشان وارد سفر می شوند. انواع مختلفی از فعالیت ها را می توان در زمان بودن در طبیعت انجام داد که شامل ماهیگیری، قایق سواری، صخره نوردی، کوه نوردی، رفتینگ، کمپینگ، شنا و … می شود. بسیاری از افراد با شنیدن نام طبیعت گردی به یاد مناطقی سرسبز و سرشار از گیاه می افتند در صورتی که این چنین نیست و طبیعت تنها شامل این مناطق نمی شود و بیابان ها و دشت های کویری را نیز در بر می گرد. یکی از مناطقی که امروزه به عنوان جاذبه گردشگری شناخته می شود منطقه شکار ممنوع کوه هوا و تنگخور است که بخشی از آن در شهرستان لامرد استان فارس قرار دارد.

درباره منطقه شکار ممنوع کوه هوا و تنگخور

درباره منطقه شکار ممنوع کوه هوا و تنگخور

در این بخش از مجله مستر بلیط به سراغ این جاذبه گردشگری در شهرستان لامرد رفته ایم تا شما را به آن و ویژگی هایش بیشتر آشنا کنیم. منطقه شکار ممنوع کوه هوا و تنگخور در فاصله ۸۰ کیلومتری شمال شهر لامرد و ۶۵ کیلومتری جنوب غربی و غرب خنج قرار گرفته است و تحت مدیریت اداره حفاظت محیط زیست شهرستان لامرد قرار دارد. هر چند بخش هایی از این منطقه در شهرستان های دیگر استان نیز قرار دارد ولی بخش اعظمی از آن در شهرستان لامرد واقع شده است. این منطقه، منطقه ای کوهستانی به شمار می رود که از منابع آبی زیادی مثل چشمه آب اناری، چشمه فصیلی، چشمه پرویز، چشمه طهران، چشمه مودی، چشمه مزراع، چشمه حسن ولی، چشمه وردوان و چشمه تنگ خور و … برخوردار است و همچنین آب و هوای خشک و نیمه خشک دارد. این محوطه در سال 1378 به عنوان منطقه شکار ممنوع اعلام شد و در سال 1380 پاسگاه محیط بانی کوه هوا را در اینجا ساختند و چهار نفر محیط مأمور حفاظت از منطقه شدند. در چندین سال گذشته اداره حفاظت محیط زیست شهرستان لامرد و انجمن زمین و زندگی علامرودشت با همکاری هم و برپا کردن چادر های ویژه برای جلوگیری از شکار و زنده گیری نوزادان حیوانات باعث افزایش زیادی از جمعیت آنها شده اند.

بخش های مختلف منطقه شکار ممنوع

بخش های مختلف منطقه شکار ممنوع

این منطقه از بخش های مختلفی تشکیل شده است که در ادامه توضیحاتی درباره آنها می دهیم.

کوه هوا

این کوه حدود 70 هزار هکتار مساحت دارد که در جنوب استان فارس واقع شده است. در گرداگرد این کوه روستاهای متعددی قرار دارند که از آن جمله می توان به روستاهای «ابوحنا»، «پُرزی»، «برکه سفید»، «وردوان»، «هرارسفید» و «سَمَنتوج» در دامنه جنوبی و روستاهای «محمله» و «زنگویه» در دامنه شمالی این کوه اشاره کرد. رودخانه علامرودشت از دامنه جنوبی این کوه عبور می کند و بلندترین بخش کوه 1610 متر ارتفاع دارد.

کوه تنگخور

این کوه نیز در قسمت جنوبی استان فارس قرار دارد  روستاهایی مانند «خلیلی»، «پشت پری»، «گود بُگُر»، «خشتی»، «گهلویه» و «ابوحنا» در دامنه جنوبی آن قرار گرفته اند. کوه تنگخور از طرف غرب به کوه هوا و از سمت شمال شرقی به کوه مز می رسد و شهرستان خنج را در شمال از بخش علامرودشت و دهستان فداغ در جنوب جدا می‌ کند.

پوشش گیاهی

پوشش گیاهی

در این مناطق گیاهان دارویی زیادی وجود دارد که از این بابت دارای اهمیت فراوانی هستند. گیاهان دارویی مجود در این دو کوه شامل گیاهانی مثل آویشن، بومادران، مَروه تلخ و آنقوزه می شود. همچنین پوشش گیاهی کوه هوا جنگل های متراکم بَن و بادام است و در کوه تنگخور می توان کنار، استبرق، بنه، کلخنگ، بادام وحشی، کیکم، انواع گون را دید. عسل کوه هوا، که ترکیبی از صدها گونه گیاهی به شمار می رود، بسیار معروف و مشهور است.

گونه های جانوری

یکی از دلایل عمده ای که این منطقه شکار ممنوع اعلام شد وجود گونه های جانوری کمیاب و رو به انقراض در آن بود. در این محل پستاندارانی مانند کل و بز، قوچ و میش، گرگ، پلنگ، روباه، شغال، خزندگان زندگی می کنند. همچنین می توان پرنده هایی مانند انواع پرندگان شکاری و کبک و تیهو، قمری، کبوتر جنگلی، بلبل خرما، چکاوک کاکلی، زنبورخورک، کوکر، دلیجه، هدهد، سهره، زاغی، دم‌ جنبانک، کمرکولی و هوبره را می توان مشاهده کرد.

راه های دسترسی به منطقه شکار ممنوع

راه های دسترسی به منطقه شکار ممنوع

برای اینکه به این محل بروید در ابتدا می توانید بلیط اتوبوس لامرد را از مستر بلیط به صورت آنلاین تهیه کنید و به لامرد بروید و سپس با کمک وسایل حمل و نقلی که مقصدشان این منطقه است، خود را به این محوطه برسانید. در صورتی که با خودرو شخصی سفر می کنید راحت تر و سریع تر می توانید خود را به این محل برسانید.

بازدید از منطقه شکار ممنوع کوه هوا و تنگخور

در صورت تمایل به گشت و گذار در این منطقه باید بدانید که در همه روزهای سال می توانید به این محل بروید ولی بهتر است فصولی که هوا خنک تر است را برای این سفر اتخاب کنید. همچنین به یاد داشته باشید آسیبی به هیچ یک از جاذبه های طبیعی محل وارد نکنید زیرا عواقب قانونی برایتان در پی دارد.

پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.