قلعه تخت بلقیس؛ معرفی + راه های دسترسی

0 904

قلعه تخت بلقیس کجاست؟ انواع مختلفی از قلعه های تاریخی از گذشته به جای مانده است که مربوط به دوران های خاصی هستند، برخی دارای کاربری نظامی و برخی دارای کاربری مسکونی بوده اند.

البته قسمت اعظم این قلعه ها دارای کاربری نظامی بودند و به علت استحکاماتی که داشته اند تا به امروز باقی مانده اند. برخی از این ها را بر بلندای کوه ها یا تپه ها بنا می کردند تا کسی که به عنوان دیده بان بود به راحتی بتواند که قسمت زیادی  از منطقه را مشاهده کند.

در شهر تکاب که از جمله شهرهای تاریخی ایران و دارای آثار تاریخی متعددی است، می توانید قلعه های تاریخی که از دوران گذشته باقی مانده است را بیابید. یکی از این قلعه ها قلعه تخت بلقیس است که در این قسمت از مجله مستر بلیط به تشریح آن می پردازیم.

 

معرفی قلعه تخت بلقیس

قلعه تخت بلقیس بر روی کوهی به نام بلقیس و در استان آذربایجان غربی و شهر تکاب قرار دارد. بنابر محل قرار گیری قلعه که بر روی قله کوه بود و همینطور وجود برج هایی در اطراف قلعه، برای امور نظامی مورد استفاده قرار می گرفت.

کوه بلقیس که این قلعه بر روی آن ساخته شده است در هشت کیلومتری شمال شرقی تخت سلیمان قرار دارد. هر چند که در تقسیمات کشوری این منطقه را جزوی از زنجان می دانند ولی این اثر منسوب به استان آذربایجان غربی است.

لازم به ذکر است قلعه تخت بلقیس بر قله جنوبی کوه بلقیس قرار گرفته است. بین دو قله کوه دریاچه زیبایی وجود دارد که از ذوب شدن برف کوه‌ها به ایجاد شده است در بیشتر ماه‌ های سال آب دارد هر چند در سال‌های اخیر به جهت کمی بارش باران در تابستان‌ها آب دریاچه خشک می‌شود. بنابر نوع مصالحی که در ساخت این قلعه به کار رفته است و همینطور نوع معماری آن قدمت آن را به زمان ساسانیان تخمین زده اند.

بیشتر بخوانید: برای کسب اطلاعات بیشتر درباره شهر تکاب و برترین مقاصد گردشگری آن، مجموعه مقالات “شهر تکاب” را مطالعه نمایید.

مشخصات قلعه بلقیس

مشخصات قلعه بلقیس

محوطه بنا با مساحتی حدود ۵۰ در ۶۰ متر که به صورت پلکانی با ارتفاع زیادی ادامه یافته و در حدود ۹ ارگ مشخص است. بنای داخلی حصار به صورت مربع شکل است و در جلوی آن می توانید ایوانی را مشاهده کنید، که در جهت آتشکده آذرگشسپ ساخته شده است.

در جلو بنا یک تراس چند طبقه قرار دارد که دارای اتاق‌های پناهگاه مانندی با سقف گنبدی است. برای ساخت این بنا از مصالجی همچون آجر، قطعات سنگ و ماسه زرد رنگ استفاده شده است. برای تزئینات بنا علائم حجاری ساسانی به کار برده شده است.

راه های دسترسی به قلعه تخت بلقیس

همانطور که قبلا اشاره شد این بنا بر روی کوه بلقیس ساخته شده است که در هشت کیلومتری تخت سلیمان قرار دارد. بنابراین زمانی که به دیدن تخت سلیمان رفتید می توانید با کمی پیاده روی خود را به این منطقه برسانید.

بازدید از قلعه تخت بلقیس

شرایط بازدید

برای دیدن این بنا شرایط خاصی وجود ندارد تنها چیزی که باید مد نظر داشته باشید قرار گیری بنا بر روی کوه است. پس اگر قصد دیدار از آن را دارید باید از کوه بالا بروید که بهتر است حتما وسایل مورد نیاز برای کوه نوردی و همینطور کفش و لباس مناسب را به همراه داشته باشید.

برای خرید بلیط هواپیما می توانید از مستر بلیط کمک بگیرید و در کم ترین زمان رزرو خود را انجام دهید. اگر برای اولین بار است که می خواهید از مستر بلیط هتل تهیه کنید، رزرو هتل ارومیه شامل تخفیف می شود، کافی است تا به صفحه هتل مراجعه کرده و از کد استفاده کنید.
پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.