چمن متحرک چملی

0 393

اکثر شهرهای ایران از جاذبه های مختلف تاریخی، طبیعی و … تشکیل شده است. شهر تکاب در استان آذربایجان غربی یکی از شهرهایی است که جاذبه های گردشگری متنوع و حیرت آوری را در دل خود جای داده است. این شهر که در قسمت شمال غربی ایران قرار دارد، دارای آب و هوائی متنوع در فصول مختلف سال است، در تابستان دارای آب و هوائی معتدل و خشک است و در زمستان، آب و هوائی سرد و برفی دارد. این شهر آثار گردشگری مختلفی همچون تخت سلیمان، زندان سلیمان، کوه بلقیس، مسجد جامع تکاب، سد قجور، مسجد اوغول بیگ و … دارد. دو اثر تاریخی تخت سلیمان و زندان سلیمان در سطح جهانی شناخته شده اند. چمن متحرک چملی یکی دیگر از جاذبه های گردشگری در این شهر است که در این بخش از مجله مستر بلیط مطالبی را در مورد این اثر صحبت می کنیم و اطلاعاتی چند را برای شما ارائه می دهیم.

چمن متحرک چملی

چمن متحرک چملی

این اثر طبیعی یکی از حیرت انگیز ترین آثار ایران و جهان است که نمونه آن به ندرت در جهان یافت می شود و در شهر تکاب قرار دارد. این مکان از که یک منطقه باتلاقی تشکیل شده است که در وسط و اطراف آن چمنزارها و نیزارهای بلندی رشد کرده است که در بعضی قسمت ها ارتفاعشان به دو متر می رسد. این قسمت چمن به صورت جزیره‌ای متحرک با مساحت هشتاد متر مربع و قطر متر  بر روی دریاچه‌ای کوچک به چشم می خورد که با وزش باد و جریان هوا یا تکان خاصی به سمت های مختلف تغییر مسیر داده و حرکت می‌کند و همین موضوع است که آن را بسیار حیرت انگیز و منحصر به فرد کرده است. مساحت کلی این برکه عجیب به وسعت یک هکتار است در میان دره‌ای عمیق قرار گرفته که نیزارها، چمن سر سبز درختان بلند و گل های زیبا اطراف آن جلوه‌ای خاص و طبیعی و زیبا به آن بخشیده‌است.

این چمن که در وسط برکه قرار دارد و به این طرف و آن طرف حرکت می کند در تمام فصول سال سبز و سر زنده است. قطعه چمن متحرک به صورت یک نیم قوس کمانی که از کناره های برکه جدا افتاده است و هنگام حرکت صحنه ای زیبا را می آفریند. از این لحاظ یکی از مناطق مهم طبیعی و گردشگری استان آذربایجان غربی محسوب می‌شود.

عمق این برکه زیاد بوده ولی عمق برکه تا كنون اندازه گیری و مشخص نشده است، ماهی و مرغابی‌های وحشی در اطراف این چمنزار پدیده ای خیره کننده را به وجود می آورند. از علت حرکت و شناور بودن این چمن شگفت انگیز اطلاعی دقیق در دست نیست اما برخی کارشناسان علت آن را منطبق و متناسب با حرکت وضعی زمین و عده‌ای دیگر ناشی از عوامل طبیعی و وزش باد می‌دانند.

جزيره متحرك با حاشیه های كناری برکه حدودا 5/1 متر در بعضی جاها حدودا 7 الی 8 متر فاصله دارد كه محل شنای افرادی است که برای بازدید به این منطقه سفر می کنند، است.

برای سفر به تکاب می توانید بلیط سفر خود را از مستر بلیط و به صورت آنلاین تهیه کنید.

راه های دسترسی به چمن متحرک چملی

راه های دسترسی به چمن متحرک چملی

این مکان در بیرون از شهر تکاب قرار دارد و حدود 20 کیلومتر با آن فاصله دارد، بنابراین برای اینکه به دیدار این مکان بروید نیاز به خودرو شخصی یا تاکسی دارید تا راحت و در آرامش به این مکان بروید.

شرایط بازدید از چمن متحرک چملی

از آنجائی که این مکان در بیرون از شهر و در دل طبیعت قرار دارد تنها شرط دیدار از آن رعایت نظافت و نگهداری از محیط زیست منطقه است. علاوه بر این برای اینکه زمانی را در آرامش بگذراید کلیه وسایلی که ممکن است به آنها احتیاج دارید به همراه خود ببرید.

پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.