همه ما برای سفر دلایل خود را داریم: سیاحت، عشق به فرهنگی متفاوت، نیاز به فراموش کردن یا ملاقات با افراد جدید. سفر راهی برای مقابله با شرایط مختلف، تجربه چیزهای جدید یا کمک به پیدا کردن خود می شود. سفر کردن بهترین راه برای شناخت خودمان و دنیای اطرافمان است. علاوه بر دلایل مختلف برای سفر انواع مختلفی از سفر نیز وجود دارد که می توان از میان آنها سفر تاریخی را نام برد. در این نوع از سفر افراد برای دیدار از آثار تاریخی منطقه ای خاص راهی سفر می شوند. ایران از جمله کشورهایی است که محل مناسبی برای این نوع سفر به حساب می آید. در ایران مناطق تاریخی بسیاری وجود دارد که یکی از آنها استان کرمان است که در شهر ها و روستا های مختلفش طیف وسیعی از آثار تاریخی به چشم می خورند. در بسیاری از شهرهای این استان آثار تاریخی منحصر به فردی وجود دارد که همانند آن را در کمتر جایی بتوانید ببنید. در شهرستان کوهبنان این استان سازه ای وجود دارد که تحت عنوان تخت امیر شهرت دارد و اثری منحصر به فرد به حساب می آید. در این بخش از مجله مستر بلیط در مورد این اثر تاریخی اطلاعاتی را جمع آوری کرده ایم که در اختیار شما قرار می دهیم.

معرفی تخت امیر

معرفی تخت امیر

بسیاری از افراد علاقه دارند تا در مورد گذشته سرزمینشان یا دیگر مناطق بدانند، یکی از راه حل های ساده برای اینکه بیشتر در مورد گذشته اطلاعات کسب کنیم دیدار از آثار تاریخی است. با دیدار از آثار تاریخی می توانید به طیف وسیعی از اطلاعات درباره گذشتگان دست پیدا کنید و درباره آنها بیشتر بدانید. شهر کوهبنان که قدمتی تاریخی دارد دارای آثار تاریخی زیادی است که هر یک از دوران تاریخی خاصی به جای مانده اند. یکی از این آثار تاریخی تخت امیر نام دارد که احتمال می دهند در زمان شیخ نعمت الله ولی ساخته شده باشد. این محل جایی بود که عرفا در آن جلسات خود را برگزار می کردند. اتاقکی در بالای آن قرار داشت که امیر در آنجا خلوت می کرد و در شب وارد جلسات می شد. امروزه در اطراف آن فضای سبزی ایجاد شده است، که محل گردش مردم به شمار می رود.  این اثر تاریخی، در تاریخ ۷ اسفند سال ۱۳۸۶، با شماره ثبت ۲۱۴۷۷، به عنوان یکی از آثار ملی ایران، ثبت شده است. این بنا در بین اهالی شهر به نام تخت لطیفی نیز شهرت دارد و بسیاری از افراد با این نام آن را می شناسند.

اگر می خواهید به کوهبنان سفر کنید بهتر است از اتوبوس استفاده کنید و برای خرید بلیط اتوبوس از مستر بلیط استفاده کنید.

ساختار تخت امیر

این سازه محلی صاف و مسطح است که اتاقکی نیز در بالای این بنا وجود دارد. پلان این محل به صورت دایره ای شکل است که آن را به صورت دستی صاف کرده اند. قطر این دایره برابر با 27 متر و مساحتی برابر با حدوداً 572 متر مربع دارد. پله هایی از پای کوه تا این محل ساخته اند که برای رفتن بر روی این سکو می توانید از آنها استفاده کنید. همچنین در ساخت این محل از سنگ و گچ استفاده شده است.

راه های دسترسی به تخت لطفی

راه های دسترسی به تخت لطفی

دیدار از این محل مستلزم سفر به شهر کوهبنان است، اگر بخواهید از مرکز شهر به این مکان بروید باید وارد خیابان امام خمینی شوید سپس خود را به گذر مارکوپولو برسانید. این سازه در پارک خواجه خضر قرار دارد.

بازدید از تخت امیر

برای تماشای این اثر نیازی نیست که هزینه ای پرداخت شود و بازدید از آن به صورت رایگان امکان پذیر است. بهتر است در شب به دیدار این سازه بروید تا از زیبایی شهر در شب نیز بهره مند شوید و لحظاتی خاص را سپری کنید. آثار تاریخی دیگری در اطراف آن وجود دارد که شامل گذر مارکوپولو و قلعه دختر می شود. زمانی که به دیدن این سازه رفتید دیگر آثار تاریخی اطراف آن را فراموش نکنید.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *