ایران از جمله کشور هایی است که آثار تاریخی فراوانی در آن یافت می شود و مقصد اصلی برای سفر تاریخی محسوب می شود. افراد بسیاری سالانه برای دیدار از آثار تاریخی معروف و مشهور ایران به کشور سفر می کنند. علاوه بر آثار تاریخی که از شهرت زیادی برخوردار هستند، تعداد زیادی اثر تاریخی هم وجود دارد که برای بیشتر مردم ناشناخته اند و در شهرهای متعددی قرار دارند. یکی از شهرستان های ایران که در استان کرمان قرار دارد و دارایی آثار تاریخی زیادی است، شهرستان کوهبنان نام دارد. در سراسر این شهرستان می توانید آثاری را مشاهده کنید که هر یک از دوره های تاریخی به جای مانده اند. شهرستان کوهبنان مانند بسیاری دیگر از شهرهای کرمان از قدمت زیادی برخودار است که این را می توان از وجود بناهای به جای مانده از گذشته در آن متوجه شد. یکی از این سازه ها قلعه دختر کوهبنان است که در این قسمت از مجله مستر بلیط در مورد آن توضیحاتی را ارائه می دهیم تا در صورت سفر به این شهرستان بتوانید بازدیدی با کیفیت داشته باشید. اگر روزی تصمیم گرفتید از این شهرستان دیدن کنید زمانی را انتخاب کنید که آب و هوا مناسب باشد.

معرفی قلعه دختر کوهبنان

معرفی قلعه دختر کوهبنان

قلعه هایی که امروزه با نام دختر شناخته می شوند در سراسر ایران وجود دارند و به عنوان یکی از آثار تاریخی به شمار می روند. دلیل نام گذاری آنها به این نام غیر قابل دسترس و بکر بودن آنهاست. دلیل دیگری نیز برای نام گذاری این قلعه ها وجود دارد که منسوب بودن قلعه به آناهیتا است. گفته می شود قلعه دخترها یادگاری از معابد آناهیتا یا آناهید، ایزدبانوی آب در ایران باستان اند و لفظ دختر در نام این قلعه ها به این ایزد بانو اشاره دارد. البته این دلایل را نمی توان به طور دقیق رد و یا قبول کرد. یکی از این قلعه های قدیمی در شهر کوهبنان قرار دارد که از دوران ساسانیان در این شهر به جای مانده است. این قلعه بالای کوه خانقاه و تخت امیر قرار دارد و در اطراف آن پارکی ساخته شده است. در مورد این قلعه، مانند بسیاری دیگر از قلعه های دختر، در بین اهالی راویاتی وجود دارد که به زندگی دختری در قلعه اشاره دارد که مطمئناً این قضیه صحیح نیست و تنها به افسانه شباهت دارد. این قلعه در تاریخ 7 اسفند 1386 با شماره ۲۱۴۸۴ به عنوان یکی از آثار ملی ایران در این لیست به ثبت رسیده است.

معماری قلعه دختر کوهبنان

در معماری قلعه ها چیزی که بسیار مورد توجه و پر رنگ است برج و باروی قلعه محسوب می شود. از آنجایی که اکثر قلعه ها را برای حفاظت می ساختند، در اطراف آنها برج و بارویی ایجاد می کردند که جهت نگهبانی از آنها استفاده می شد. قلعه دختر کوهبنان دارای پلانی مثلثی شکل و مساحتی برابر با 900 متر مربع است و در اطراف آن چهار برج ساخته بودند که اکنون تنها یکی از این چهار برج باقی مانده است و دیده می شود. این برج های نگهبانی به صورت مدور ساخته شده اند. در ساخت این بنا سنگ، خاک و گچ استفاده کرده اند که سبب بالا رفتن استحکام این بنا شده است.

راه های سفر به شهر کوهبنان زیاد است و یکی از این راه ها اتوبوس است، شما می توانید بلیط اتوبوس را از مستر بلیط خریداری کنید و سپس به این شهر سفر کنید.

راه های دسترسی به قلعه دختر

راه های دسترسی به قلعه دختر

این بنا در بلندای کوه خانقاه و خیابان شیخ ابوسعید قرار دارد، پس اگر می خواهید از این بنا دیدن کنید باید به این خیابان که در شهر کوهبنان قرار دارد بروید. زمانی که وارد این شهر شوید می توانید با کلیه وسایل نقلیه عمومی خود را به این خیابان برسانید.

بازدید از قلعه دختر کوهبنان

برای دیدار از این بنا نیازی نیست هزینه ای بپردازید و می توانید به صورت رایگان این کار را انجام دهید. از آنجایی که در اطراف این کوه پارکی ساخته شده است پس می توانید زمانی را در این پارک به استراحت بگذرانید و از دیگر اثار تاریخی مثل آرامگاه ابوسعید و تخت امیر که در پای همین کوه و پارک قرار دارند دیدن کنید. گشت و گذار در سطح شهر نیز می تواند لذت و جذابیت سفر شما را دو چندان کند.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *