خانه تاریخی آل طه

0 367

یکی از انواع آثار تاریخی خانه های قدیمی و باقی مانده از گذشته هستند که با نام خانه های تاریخی شناخته می شوند. از این دست خانه ها می توانید در هر شهر و روستایی پیدا کنید. خانه های تاریخی بخش عمده ای از بافت های شهر های تاریخی را در بر می گیرند که نشانگر هویت آن جامعه بوده به خصوص دورۀ قاجار در معماری ایران  نقش تأثیر گذار در این قضیه داشته است، معماری و خانه سازی در دورۀ قاجار با توجه به تأثیر پذیری برون مرزی در مواردی به تقلید صرف از آثار غربی بعضاً منجر می شد که تزئینات  و عناصر سازه ای را تحت الشعاع قرار می داده است. در این دوران بود که سبک خانه سازی به طور کلی متحول شد و معماری جدیدی وارد شهرهای ایران شد. خانه هایی به سبک نوین ساخته شدند که ترکیبی از معماری غربی و معماری باستانی ایران بودند. در اکثر شهر های ایران این نوع معماری رسوخ کرد و خانه هایی با این صورت ساخته شدند. یکی از این خانه ها در شهر کوهبنان قرار دارد و با نام خانه تاریخی آل طه خوانده می شود،  که در ادامه این بخش در مورد آن توضیحاتی برای شما ارائه خواهد شد.

معرفی خانه تاریخی آل طه

معرفی خانه تاریخی آل طه

شهرستان کوهبنان در استان کرمان قرار دارد و از تاریخچه ای غنی برخوردار است و همین موضوع باعث شده است که آثار تاریخی بسیاری در آن دیده شود. کوهبنان از جمله شهرهای ایران به شمار می رود که مارکوپولو در سفرنامه خود از آن یاد کرده و آن را شهری آباد و پر رونق دانسته است. همین موضوع در کنار آثار تاریخی آن نشان دهنده قدمت بالای این شهر است. همانطور که قبلا اشاره کردیم خانه های تاریخی یکی از آثار گردشگری محسوب می شوند و یکی از آنها در شهر کوهبنان قرار دارد. خانه تاریخی آل طه در زمان چهلوی اول ساخته شده است و در این شهر قرار دارد. با تماشای این خانه می توانید به سبک زندگی مردم در آن دوران آشنا شوید و بسیاری رسوم و آداب مردم این خطه را از نزدیک لمس کنید. این خانه که در حال حاضر بازسازی شده است در لیست آثار ملی قرار دارد و به عنوان یکی از آثار ملی ایران شناخته می شود. اگر دوست دارید بیشتر در مورد این بنای تاریخی اطلاعات کسب کنید بهتر است ادامه این مطلب از مجله مستر بلیط را مطالعه کنید.

معماری خانه آل طه

در قسمت های قبل توضیح دادیم که معماری خانه های ایران در دوران قاجاریه دستخوش تغییر شد و به سبکی نوین ساخته شدند که تا دوران پهلوی نیز ادامه داشت و در این زمان بسیاری از خانه ها نیز با این نوع معماری ساخته می شدند. خانه ها در این دوران به صورت اندرونی بیرون و اکثرا با حیاطی مرکزی ساخته می شدند. خانه آل طه نیز از این قضیه مستثنی نبوده و به این روش ساخته شده است. این خانه دارای حیاط مرکزی است که دیگر بخش های خانه در اطراف آن چیده شده اند. پلان خانه به صورت مستطیل شکل است. برای ورود به حیاط دو درب ورودی وجود دارد که از یک هشتی به صورت هشت ضلعی تشکیل شده اند. از ویژگی های این خانه وجود درختان سرو بلند و سر به فلک کشیده، که زیبایی خاصی به آن بخشیده است.

سفر به کوهبنان را بهتر است با اتوبوس که وسیله ای امن و با هزینه کم به شمار می رود انجام دهید و خرید بلیط اتوبوس را نیز می توانید از مستر بلیط انجام دهید.

راه های دسترسی به خانه آل طه

راه های دسترسی به خانه آل طه

همانطور که می دانید این بنا در شهر کوهبنان و در خیابان شهید صدوقی قرار دارد. برای اینکه این سازه را ببنید می توانید از وسایل نقلیه عمومی استفاده کنید اگر هم تمایل دارید که از خودرو شخصی استفاده کنید می توانید خودرو خود را در نزدیکی این مکان پارک کنید و به دیدن آن بروید.

بازدید از خانه تاریخی آل طه

دیدار از این بنای تاریخی را می توانید بدون پرداخت هزینه انجام دهید، و زمانی حدود یک تا دو ساعت را برای این کار اختصاص دهید. وقیتی که به دیدن بنا رفتید می توانید در شهر به گشت و گذار بگردازید و از دیگر بناهای و آثار گردشگری آن دیدن کنید و لحظاتی متفاوت و خوش را برای خود و همراهانتان رقم بزنید.

پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.