خانه تقدیری

0 237

جاذبه های تاریخی از جمله دلایلی هستند که امروزه افراد زیادی به خاطر آن ها سفر می کنند. به همین خاطر شهرهایی که دارای آثار تاریخی بیشتری هستند، مقصد اصلی سفر برای این افراد به شمار می آیند. یکی از این شهرها، اردکان نام دارد که در استان یزد قرار گرفته است و مرکز شهرستان اردکان محسوب می شود. شهرستان اردکان در شمال استان و در قلب بیابان مرکزی ایران، ۶۴ کیلومتری شمال غربی یزد، قرار دارد و از آب و هوایی برخوردار است و بیشترسطح آن را بیابان ها پوشانده اند. در مورد قدمت این منطقه گفته می شود که دوران های قبل از اسلام در آن افرادی زندگی می کردند و آثار تاریخی موجود در آن این موضوع را اثبات می کند. از میان این آثار تاریخی می توان به مسجد جامع، مسجد زیر ده، بقعه‌های امامزاده سید محمد و سید نورالدین، کاروانسرای شاه عباس، و مکان‌های مقدس زرتشتیان از جمله پیر سبز چک چک و پیر هریشت اشاره کرد. در این بخش از مجله مستر بلیط در مورد یکی از آثار تاریخی آن یعنی خانه تقدیری توضیحاتی را به شما ارائه می دهیم. پس اگر از جمله افرادی هستید که به تاریخ و آثار تاریخی علاقه مندند، پیشنهاد می کنیم این قسمت را از دست ندهید.

معرفی خانه تقدیری

معرفی خانه تقدیری

خانه های تاریخی، زمانی محل زندگی مردمانی بودند که بخشی از تاریخ این سرزمین را ساختند، علاوه بر این بسیاری از آنها به خاطر ساختار و معماریشان شهرت پیدا کردند. بیشتر افراد علاقه خاصی به دیدن از خانه های قدیمی دارند، این موضوع می تواند دلایل مختلفی داشته باشد که یکی از این دلایل آشنایی با زندگی گذشتگانمان است که البته در زمان هایی نه چندان دور تر از ما می زیستند. دلیل دیگر می تواند لذت بردن از فضای متفاوت و زیبای آن ها باشد؛ زیرا خانه های تاریخی و قدیمی اکثرا دارای معماری خاص و حیرت انگیزی هستند و با دیدن آنها ما نیز پا به دنیای گذشته می گذاریم، که این خود لذتی دو چندان را برای ما به همراه می آورد. یکی از این خانه های تاریخی در شهر اردکان استان یزد قرار دارد و از دوران قاجار بر جای مانده است. این خانه، با نام خانه تقدیری در بین مردم محلی و گردشگران شهرت دارد.  همانطور که از نام آن پیداست، ای خانه متعلق به فردی به نام تقدیری بوده است که وی فردی تاجر بود، که به مدت صد سال خانواده تقدیری در این خانه زندگی می کردند. با توجه به قدمت و معماری خاص خانه، در سال 1377 در لیست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

معماری خانه

معماری خانه

خانه های قاجاری از معماری متفاوتی نسبت به خانه های قدیمی تر بهره برده اند. در دوران قاجار، معماری ایرانی ترکیبی از معماری غربی و معماری سنتی ایرانی بود، که تا مدت ها نیز این سبک ادامه داشت. خانه تقدیری نیز یکی از خانه های قاجاری است که در ساخت آن نیز از این سبک معماری استفاده کرده اند. خانه پلانی مربع شکل دارد و دارای حیاطی مرکزی است که دیگر بخش های خانه در اطراف آن قرار دارند. از ویژگی های مهم خانه این منطقه وجود بادگیر هایی بر بام خانه هاست، که وظیفه خنک ساختن خانه را بر عهده داشتند. بادگیر های این خانه در قسمت های جنوبی و شمالی ساختمان قرار دارند. در قسمت جنوبی خانه قناتی وجود دارد که برای خنک کردن آب آن نیز از این بادگیر استفاده می کردند. این قسمت از خانه یعنی بخش جنوبی بخش تابستان نشین خانه به شمار می رفت که در فصول گرم سال از دیگر بخش ها خنک تر بود. در این خانه قدیمی مکانی به عنوان زیرزمین وجود داشت که در روز های گرم سال از آن استفاده می کردند که البته حکم انباری و محلی برای ذخیره مواد غذایی را نیز داشت. از ویژگی های معماری خانه می توان به پنجره ‌های پنج دری و سه دری با شیشه‌های رنگی اشاره کرد. وجود شیشه های رنگی علاوه بر زیبا سازی خانه از ورود حشره ها به داخل خانه نیز جلوگیری می کند. اتاق های با پنجره های پنج دری به عنوان مهمان خانه و اتاق سه دری به عنوان اتاق های خواب استفاده می شدند. برای ورود به اتاق های خواب باید از راهروهایی که در کنار آنها قرار دارند استفاده کرد و از طریق حیاط نمی توان وارد این اتاق ها شد. در اسخت خانه از خشت و گل استفاده کرده اند که از جمله مصالح مورد نیاز برای ساخت خانه ها در مناطق کویری کشور است. درب و پنجره ها از چوب ساخته شده ند که خود بر زیبایی آن افزوده اند. در وسط حیاط حوضی وجود دارد که علاوه بر تلطیف کردن فضا به جذاب و دلنشین شدن آن نیز کمک می کند.

راه های دسترسی به خانه

راه های دسترسی به خانه

همانطور که متوجه شدید این خانه در شهر اردکان قرار دارد و برای سفر به اردکان می توانید بلیط اتوبوس اردکان را به صورت آنلاین خریداری کنید و سپس خود را به آنجا برسانید. از آنجایی که این خانه در بافت تاریخی شهر قرار دارد دسترسی به آن بسیار آسان است و شما می توانید چه با خودرو شخصی و چه وسایل حمل و نقل عمومی موجود در شهر به این خانه بروید و از زیبایی های آن لذت ببرید.

بازدید از خانه تقدیری

برای دیدن این خانه باید هزینه ای را به عنوان ورودی پرداخت که لازم به ذکر است این هزینه برای گردشگران خارجی و داخلی متفاوت است. زمان دیدار از این خانه در ساعات اداری است که حدودا یک تا دو ساعت برای تماشای کامل آن زمان نیاز دارید.

پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.