شهرستان گنبد کاووس یکی از مسافر خیز ترین مناطق شمالی ایران است که در استان گلستان قرار دارد. طبیعت سرسبز و زیبا، آب و هوای عالی و دلپذیر به همراه جاذبه هایی تماشایی باعث شده است تا در تمام ایام سال مقصد مناسبی برای سفر باشد. به طور کلی تالاب ها در صنعت گردشگری ایران سهم ویژه و قابل توجهی اختصاص داده اند، از همین حیث، این شهر را هم نباید استثنا بدانیم. سه تالاب آلاگل، آلماگل و آجی گل، جزء اماکن دیدنی شاخص گنبد هستند که بازدید از آن ها به همه افراد توصیه می شود. در طی برگزاری نشست کنوانسیون رامسر در سال 1975 میلادی، هر سه مکان تحت حفاظت و نگهداری سازمان محیط زیست کشور قرار گرفتند. در ادامه مطلب پیش رو از مجله مستر بلیط با وسیع ترین آن ها، آلاگل بیشتر آشنا خواهید شد؛ همراه ما باشید.

ویژگی های تالاب تالاب آلاگل

ویژگی های تالاب آلاگل

نخستین خصوصیت مهمی که باعث شده است این مورد از سایرین جدا شود به مساحت 25 کیلومتری ارتباط دارد. آلاگل بزرگ ترین دریاچه در استان گلستان محسوب می شود که به واسطه همین ویژگی منظره بسیار تماشایی را پیش روی توریست ها قرار داده است. آب آن نیز به علت مقادیر بالای ترکیبات آنیونی و کاتیونی بسیار شور بوده و دارای نمک زیادی است. چنین اتفاقی را نباید چندان دور از انتظار دانست زیرا قرار گیری در میان منطقه ترکمن صحرا، که خود شوره زاری عریض به شمار می رود؛ قطعا نتیجه ای جز این، در بر ندارد. وجود انواع و اقسام گونه های ماهی های شورزی، مانند تیره کپورها و ماهی سفید که اغلب در شمال کشور و آب های دریای کاسپین هم به چشم می خورند، یکی دیگر از خصیصه های این مکان است. عمق دریاچه در بیشترین حالت به 2.5 متر می رسد اما در برخی قسمت ها شاهد ژرفای کمتری هستیم. صیادها تنها با قایق های مخصوص رفتن به نواحی دورتر و عمیق تر آن را صحیح می دانند. تامین آب تالاب هم از طریق باران های مکرر منطقه، نهرهای سامان و شورجه و البته مهم تر از همه رودخانه اترک انجام می شود.

جغرافیای محل

تالاب زیبای آلاگل تنها چند کیلومتر از مرز کشور ترکمنستان فاصله دارد و درست در همسایگی شهر اینچه برون، شهرستان گنبد کاووس واقع شده است. برای رسیدن به آن باید به سمت بخش داشلی برون حرکت کنید.

شرایط بازدید از تالاب آلاگل

شرایط بازدید از تالاب آلاگل

مستر بلیط توصیه می کند که در سفر به استان گلستان و شهرستان گنبد کاووس، بازدید از این دریاچه بزرگ را از دست ندهید. بی شک آرامش و منظره خاص آن تا مدت ها در خاطرتان باقی خواهد ماند. پرواز پرستوهای دریایی، کاکایی و آبچلیک های کوچک، تجمع فلامینگوها، شنای غازها و دیگر پرنده ها بر فراز آب نمایی جاب توجهی را ایجاد کرده است. دیدن کردن از این منطقه برای عموم رایگان است ومحدودیتی ندارد. پیشنهاد می شود که فصل بهار یا تابستان را برای سفر خود انتخاب کنید چون نه تنها آب و هوا بلکه منظره رو به رو نیز در این اوقات از سال، در بهترین حالت خود قرار دارد.

مسیر و راه های دسترسی با وسایل مختلف

در مرحله نخست به یک بلیط اتوبوس گنبد کاووس نیاز خواهید داشت. سپس بعد از رسیدن به شهر، کافی است تا به بخش داشلی برون به پیش بروید. جاده منتهی به تالاب در جوار روستای آق قلا با تابلو مشخص شده و پیدا کردن آن چندان پیچیده نیست.

آدرس: 75 کیلومتری گنبد کاووس، حوالی اینچه برون.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *