خانه طباطبایی؛ معرفی+راه های دسترسی

0 454

کاشان شهر هنر، فرهنگ و بناهای تاریخی می باشد، که مردمان فرهنگ دوستی  را دارا است، این شهر ساختمان ها و بناهای باستانی خود را برای تمامی مردم جهان به یادگار گذاشته و تصویری از صلابت را می توان در اثرهای تاریخی این شهر مشاهده نمود. کاشان جاذبه های تاریخی فراوانی را درون خود جای داده که یکی از آن ها خانه طباطبایی نام دارد، این عمارت در محله سلطان امیر احمد و در کنار خانه بروجردی ها جای گرفته است.

شما با مراجعه به مجله مستر بلیط می توانید تمامی اطلاعاتی را که در مورد این بنای تاریخی احتیاج دارید مطالعه نمایید.

کاشان شهر هنر، فرهنگ و بناهای تاریخی

معرفی خانه طباطبایی

زیبایی خانه های قدیمی کاشان از عناصر جدانشدنی معماری شهر و فرهنگ آن می باشد، که در زمان های کهن محل گذر کاروان های عبوری جاده ابریشم بوده است. بیش از چندین بنای تاریخی در این شهر قرار دارد که از میان آن ها می توان خانه طباطبایی را نام برد.

خانه هایی تاریخی که در این شهر قرار دارند جریان زندگی مردمان گذشتگان را به نمایش می گذارند. عمارت طباطبایی مثل دیگر بناهای تاریخی از اصالت معماری و طراحی مناسب با اقلیم منطقه کاشان بهره مند می باشد. همین که وارد هشتی خانه می شوید می توانید خنکی نسیم را حس کنید.

درباره خانه طباطبایی

تاریخچه خانه طباطبایی

قدمت عمارت طباطبایی به زمان حکومت قاجاریان باز می گردد، بنابراین می توان گفت این ساختمان را در سال 1250 ساخته اند که صاحب آن فردی به اسم حاج سید جعفر طباطبایی می باشد، این فرد یکی از تاجران نامی کاشان محسوب می شده که کار او تجارت فرش بود. حدود 10 سال برای ساخت این خانه به زمان نیاز داشتند، این اثر تاریخی را در سال 1373 و 1376 بازسازی کرده اند و آن را در فهرست آثار ملی به ثبت رسانده اند.

تاریخچه خانه طباطبایی

نقشه خانه طباطبایی

معماری این عمارت را استاد کاشانی انجام داده و برای ساخت آن تمام هنر خود را به کار گرفته است. مساحت این خانه حدود 4700 متر مربع برآورد می شود و از قسمت های مختلفی هم تشکیل شده است. کاشان در منطقه ای کویری قرار دارد به همین علت این ساختمان را به روش گودال باغچه یعنی پایین تر از سطح زمین ساخته اند.

این روش مزیت های خاص خود را داشته که یکی از آن ها مقاومت در برابر زلزله و صدا است. این خانه را به نحوی ساخته اند که از بیرون فضای داخل مشخص نباشد. آیینه کاری ها، هشتی ها، گچ کاری ها و نقاشی ها ی خانه به بهترین شکل ممکن ساخته اند.

خانه طباطبایی از دو بخش اندرونی و بیرونی تشکیل می شود. 5 ورودی را می توان در این عمارت مشاهده کرد که امروزه فقط یکی از آن ها قابل استفاده می باشد. بعد از اینک از درب وردی به داخل خانه وارد شدید یک راهروی پر پیچ و خم را مشاهده می کنید که شما را به قسمت هشتی می برد، هشتی فضایی هشت ضلعی می باشد که شما را به بیرون از خانه هدایت می کند. هشتی در تمامی خانه های تاریخی وجود دارد که آن را برای محافظت از دید غریبه می ساختند.

یک حیاط بزرگ و وسیع را در فضای بیرون خانه ساخته اند که قسمت های مختلفی از خانه را درون حیاط جای داده اند. هنگامی که قصد دارید به کاشان سفر کنید می توانید با مراجعه به مستر بلیط اقدام به خرید بلیط اتوبوس کاشان نمایید و سفری خاطره انگیز را برای خود رقم بزنید.

نقشه و معرفی بخش های مختلف خانه طباطبایی

شاه نشین یکی از زیباترین بخش های خانه محسوب می شود که جایی برای پذیرایی از مهمانان به شمار می رود، این اتاق به دلیل این که آیینه کاری های بی نظیری دارد به اتاق آیینه مشهور است. در خانه طباطبایی حدود 40 اتاق را می توان مشاهده کرد، در اتاق هایی که برای زمستان ساخته شده اند سقف ها را به صورت کوتاه تر در نظر گرفته اند و شومینه ای را برای گرما در آن بنا نهاده اند.

اما در اتاق های تابستان نشین سقف اتاق ها را بلندتر در نظر گرفته اند. اتاقی به اسم ایوان آیینه در رو به روی شاه نشین قرار دارد که به خوبی هنر گچ کاری و آیینه کاری را در آن می توان مشاهده کرد. منحصر به فرد ترین قسمت این ایوان سقف آن می باشد که نقش لچک و ترنج کاشان را بر روی آن به تصویر کشیده اند.

آیینه هایی به شکل ستاره بر روی این سقف دیده می شود که نمادی از شب می باشد. در کنار اتاق شاه نشین حیاط کوچکی را بنا نهاده اند که به شکل قرینه در کنار هم قرار گرفته اند. زمانی که مهمان در اتاق شاه نشین قرار داشت خدمتکاران از این در وارد اتاق می شدند.

قسمت اندرونی خانه محل زندگی خانواده طباطبایی بود، این قسمت را از دیگر بخش های خانه ساده تر تزئین کرده اند و آن را بیشتر با شیشه های رنگی مزین نموده اند. بخش اندرونی ما بین دو حیاط قرار دارد که شامل ایوان، باغچه، اتاق مرکزی و چند اتاق دیگر می شود. سرداب از دیگر قسمت های خانه به شمار می رود که پایین تر از سطح زمین قرار گرفته و به دلیل بادگیر ها و طاق ضربی هایی که در این جا وجود دارد خنک تر از دیگر جاهای خانه می باشد.

قسمت اندرونی خانه

بخش دیگری از خانه متعلق به خدمتکاران بود. این قسمت از حیاط، سرداب و چند اتاق تشکیل می شد که به سادگی تمام آن را ساخته اند و جایی برای تهیه غذای افراد خانواده و مهمانان بود.

شرایط بازدید از خانه طباطبایی

هنگامی که راهی کاشان می شوید بدون شک به بازدید از بناهای تاریخی هم می روید چرا که این شهر را با خانه های تاریخی بی نظیری که دارد می شناسند، بنابراین اگر از افرادی هستید که به تحقیق در مورد آثارهای باستانی علاقه دارید خانه طباطبایی می تواند گزینه مناسبی باشد. برای ورود به این عمارت باید مبلغی را برای بلیط ورودی پرداخت نمایید.

برای خرید بلیط هواپیما می توانید از مستر بلیط کمک بگیرید و در کم ترین زمان رزرو خود را انجام دهید. اگر برای اولین بار است که می خواهید از مستر بلیط هتل تهیه کنید، رزرو هتل کاشان شامل تخفیف می شود، کافی است تا به صفحه هتل مراجعه کرده و از کد استفاده کنید.

شرایط بازدید از خانه طباطبایی

آدرس و راه های دسترسی به خانه طباطبایی

خانه طباطبایی را می توانید در محله سلطان امیر احمد پیدا کنید. اگر هنگام سفر با خودروی شخصی راهی شده اید به راحتی می توانید به بازدید از تمامی جاذبه های تاریخی این شهر بروید بنابراین باید به دنبال خیابان علوی باشید زمانی که وارد خیابان علوی شوید می توانید خانه طباطبایی را ببینید. اگر هم هنگام مسافرت از وسایل نقلیه عمومی استفاده کرده اید جای هیچ نگرانی نیست چرا که با استفاده از تاکسی ها و اتوبوس می توانید خود را به این محله برسانید.

آدرس: کاشان، محله سلطان امیر احمد، خیابان علوی.
پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.