روستای طبر

0 320

امروزه روستاها به كانون تردد انسانهايی بدل شده اند كه برای فرار از زندگی پرهياهوی شهری و زندگی ماشينی، به روستاها سفر می كنند. گردشگری روستايی به طور مشخص از دهه‌ی 1950 به بعد گسترش يافت. افراد زیادی هستند که خانه هایی در روستاها خریداری می کنند و به مدت خیلی طولانی و برای تمدد اعصاب راهی آنها می شوند. طبیعت بی نظیر به همراه آب و هوای پاکیزه باعث می شود که مسافرانی راهی سفر به روستاها شوند. ایران از جمله کشورهایی به حساب می آید دارای روستاهای زیادی در سراسر آن است. در گوشه و کنار این سرزمین می توانید روستاهایی را بیابید که علاوه بر اینکه طبعیتی بی نظیر آنها را احاطه کرده است، تاریخی غنی نیز دارند. استان خراسان شمالی که یکی از استان های قدیمی با طبیعتی بکر در ایران به شمار می رود، نیز دارای روستاهای فراوانی است. این استان از مشرق و جنوب به دو استان خراسان رضوی و سمنان و از مغرب به استان گلستان محدود می شود و از شمال با کشور ترکمنستان حدود 534 کیلومتر مرز مشترک دارد. یکی از شهرستان های این استان، شهرستان جاجرم محسوب می شود که روستای طبر را در دل خود جای داده است.

درباره روستای طبر

درباره روستای طبر

در این بخش از مجله مستر  بلیط به سراغ روستای طبر از توابع دهستان طبر در شهرستان جاجرم رفته ایم. اگر دوست دارید در مورد این روستای زیبا و تاریخی بیشتر بدانید ادامه این مطلب از مجله مستر بلیط را از دست ندهید. روستای طبر روستایی از توابع بخش جلگه شوقان به شمار می رود، که در شهرستان جاجرم در استان خراسان شمالی واقع شده است و در ۵۰ کیلومتری جنوب غربی شهر بجنورد، مرکز استان، قرار دارد. از آنجایی که در این روستا آثار تاریخی زیادی وجود دارد مشخص می شود که قدمت روستا به سالیان بسیار قدیم بر می گردد. شغل اکثر مردم روستا کشاورزی، باغداری و دامپروری است. علاوه بر وجود آثار تاریخی این منطقه طبیعی بی نظیر نیز دارد که باعث شده سالاه افراد زیادی برای گردش و تفریح به این منطقه بیایند. آب مورد نیاز کشاورزی در روستا از چند چشمه قناتی که در آن وجود دارد تامین می شود. مردم این روستا به زبان فارسی سخن می گویند.

جاذبه های گردشگری روستا  جاذبه های گردشگری روستا

این روستا دارای جاذبه های گردشگر ی گوناگون اعم از تاریخی و طبیعی است که شامل قلعه کمرسفید، قلعه سنگینه، حمام عمومی، چنار خونی و چشمه واقع در مرکز روستا، برج‌های نگهبانی، گورستان قدیمی روستا، آسیاب آبی، چندین بنای مسکونی، بازار قدیم روستا می شود.

طبیعت روستا

این روستا دارای باغ های زیادی است که در کوچه باغ های روستا واقع شده اند. باغ‌های روستای به چند قسمت تقسیم می شوند و هر قسمت نام مخصوص به خود را دارند. یک قسمت از این باغ‌ها که در جنوب روستا و در دامنهٔ رشته کوه سالوک قرار گرفته‌ است با نام «لق لق» شهرت دارند. باغ‌های لق‌لق از یک چشمه که در بلندترین نقطهٔ باغها قرار گرفته‌است سیراب می‌شوند. بخش دیگر نیز «ترنقی» نامیده می‌شوند و در قسمت شمالی روستا قرار گرفته ‌است. میوه های این باغ ها شامل توت، سیب زردآلو و گلابی می شود.

حمام قدیمی طبر

این حمام که از جمله جاذبه های گردشگری روستا به شمار می آید، در کنار چنار و چشمه مرکز روستا قرار دارد و از ساروج و آجر سفالی ساخته شده است و قدمتی بیش از صد سال دارد. معماری و ساخت آن بسیار هنرمندانه و طبق اصول علمی است. این حمام کاملا در زیر زمین ساخته شده و در حال حاضر سوخت آن نفت سیاه به شمار می رود و در گذشته از چوب درختان ارس کوه سالوک استفاده می‌ شده است.

راه های دسترسی به روستا

راه های دسترسی به روستا

اگر می خواهید به این روستا سفر کنید می توانید در ابتدا بلیط قطار جاجرم را خریداری کنید و پس از آن با وسایل حمل و نقلیه عمومی که از شهر به سمت روستا می روند خود را به این روستا برسانید. اگر می خواهید از شهر جاجرم با خودرو شخصی به این روستا بروید می توانید وارد جاده گرمه شوید و به سمت این روستا حرکت کنید.

بازدید از روستای طبر

گشت و گذار از روستا نیازی به پرداخت هزینه ندارد و می توانید بدون پرداخت هزینه ای خود را به این منطقه برسانید. تنها به خاطر داشته باشید زمانی که از این روستا دیدن می کنید به فرهنگ و آداب و رسوم مردم روستا احترام بگذارید. بهترین زمان برای سفر به این روستا، بهار و تابستان محسوب می شود.

پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.