گردشگری روستایی یکی از انواع گردشگری به شمار می رود که در بین افراد طرفداران زیادی دارد. افراد برای دوری از هیاهوی شهری و استرس های روزانه راهی روستاها می شوند تا از آب و هوای پاک و تمیز و همچنین طبیعت بکر آن بهره مند شوند. این نوع گردشگری در جهان عمری بیش از 50 سال دارد ولی در  ایران این قدمت کمی کمتر است و از زمانی شروع شد که شهرها رو به توسعه نهادند. پایه های گردشگری روستایی، تلفیق چشم اندازهای محیط زیست، فعالیت های مزرعه و فرهنگ های خاص موجود در روستا است، که از یك طرف زمینه تفریح و تنوع را برای گردشگران فراهم می کند و از طرف دیگر باعث ایجاد فرصت های شغلی و کسب درآمد برای افراد محلی می شود. گردشگری روستایی را می توان به نوعی زیر مجموعه طبیعت گردی دانست که افراد با هدف بهره مندی از موهبت های طبیعی راهی سفر می شوند. این نوع گردشگری امروزه به یکی از پر طرفدار ترین انواع گردشگری تبدیل شده است تا جایی که افراد زیادی اقدام به خرید خانه در روستا ها کرده اند تا بتواند تعطیلات خود را در این مکان ها سپری کنند. در این بخش از مجله مستر بلیط در مورد یکی از روستاهای شهرستان تالش، که با نام روستای ییلاقی سوباتان شهرت دارد اطلاعاتی را جمع آوری کرده این که برای شما ارائه می دهیم.

معرفی روستای ییلاقی سوباتان

معرفی روستای ییلاقی سوباتان

ایران از جمله کشورهایی به شمار می رود، که دارای روستاهای بی شماری است که در سراسر کشور گسترده شده اند. یکی از شهرستان های ایران که از جمله مراکزی به شمار می رود که روستاهای زیادی را در خود جای داده است شهرستان تالش محسوب می شود. از روستاهای این شهرستان می توان روستای ییلاقی سوباتان را نام برد که در بخش لیسار آن قرار گرفته است. درباره ریشه نام گذاری سوباتان چنین می‌گوید، «سو» به معنی آب و «باتان» به معنی محل فرو رفتن است، پس سوباتان، محل فرو رفتن آب می‌شود. ییلاق سوباتان یکی از مناطق ییلاقی استان گیلان به شمار می رود، که در ۲۲ کیلومتری ضلع غربی شهر لیسار از توابع شهرستان تالش و ۳۶ کیلومتری شمال غرب شهر هشتپر و ۲۱ کیلومتری جنوب شرقی دریاچه نئور واقع شده ‌است. این روستای ییلاقی از شرق به جنگل‌های انبوه (لیسار)، از غرب به ییلاقات اردبیل و دریاچه زیبای نئور از شمال به رود خانه خروشان لیسار و ییلاقات خطبه‌سرا و از جنوب به مناطق ییلاقی آسبومار جوکندان محدود می شود. افراد زیادی در این محدوده خانه دارند که در فصول بهار و تابستان به این شهرستان می آیند.

بخش های مختلف ییلاق سوباتان

بخش های مختلف ییلاق سوباتان

این منطقه مملو از جاذبه های گردشگری گوناگون است که در ادامه برخی از آنها را به شما معرفی می کنیم تا در صورتی که با خرید بلیط اتوبوس راهی این منطقه شدید بتوانید از آنها دیدار کنید. از میان این جاذبه ها می توان به چشمه باتمان بُلاق، غار طبیعی گنج‌خانه، سرچشمه اصلی قنات سلسال، زمین اسب دوانی، آبشار ورزان و … اشاره کرد.

دریاچه نئور

این دریاچه در ارتفاعات بغروداغ و آلاله های طلائی قرار دارد که ارتفاع آن از سطح زمین های اطراف ۲۴۸۰ متری می شود. این دریاچه را بزرگترین دریاچه آب شیرین منطقه می دانند. تمامی طول مسیر با چشمه های زلال و گل های شقایق و آلاله ها احاطه شده است. در این دریاچه می‌توانید قزل آلاهای منحصر به فردی که به قزل‌آلای رنگین کمانی معروف است، پیدا کنید.

آبشار ورزان

آبشار ورزان

این آبشار یکی از جاذبه های طبیعی این ییلاق به شمار می رود که در فاصله ۳۶کیلومتری شمالغرب شهر هشتپر قرار گرفته است. آب رودخانه ورزان، یکی از شاخه های اصلی رودخانه لیسار، که از چشمه های بالا دستی ییلاق سر چشمه گرفته است در مسیر خود هنگام ریزش از صخره های عظیم ورزان آبشار زیبا و دیدنی را به وجود می آورد و ارتفاعی بیش از 100 متر دارد.

غار طبیعی گنج‌خانه

این غار 6 متر عرض و 40 متر طول دارد و از آن جهت گنج خانه نامیده می شود که محلی ها باور دارند گنجی درون آن پنهان شده است. محلی ها معتقدند که این غار طلسم شده است و اگر فردی وارد آن شود دیگر بر نمی گردد و تبدیل به سنگ می شود.

راه های دسترسی به روستا

راه های دسترسی به روستا

همانطور که در بخش های قبل توضیح دادیم این روستا در 38 کیلومتری قرار دارد، بهتر است برای رفتن به این مکان می توانید از خودرو شخصی و وسایل حمل و نقل عمومی استفاده کنید.

بازدید از روستای ییلاقی سوباتان

برای دیدار از این منطقه نیاز نیست هزینه ای بپردازیدو به صورت رایگان می توانید از طبیعت زیبای آن بهره مند شوید. یکی از فعالیت هایی که در این مکان می توانید انجام دهید کمپینگ به شمار می رود.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *