پیکره سنگی بابا داوود

پیکره سنگی بابا داوود؛ معرفی + راه های دسترسی

آیا تاکنون از پیکره سنگی بابا داوود بازدید کرده اید؟ شهرستان نمین از جمله شهرهای ایران است که در استان اردبیل قرار گرفته و دارای پیشینه ای غنی است. این شهرستان به مرکزیت شهر نمین از بخش هایی همچون ویلکیج و  بخش عنبران تشکیل شده است.

عنبران از شهرهائی است که قدمت بالایی دارد، این شهر زمانی خواستگاه صوفیان بود و در دوران صفویه از ارج و منزلت بالایی برخوردار بود. این شهر مانند بسیاری از شهرهای دیگر آثار تاریخی و گردشگری زیادی را در خود جای داده است.

یکی از آثار تاریخی که در این شهر قرار دارد و می توان گفت در کشورمان منحصر به فرد است مجسمه سنگی بابا داوود است. در ادامه به اطلاعاتی که در رابطه با این مجسمه، در مجله مستر بلیط، برای شما گردآوری شده است، توجه کنید.

درباره پیکره سنگی بابا داوود

معرفی پیکره سنگی بابا داوود

در 40 کیلومتری شهر اردبیل شهری با نام عنبران قرار دارد که در آن می توانید پیکره سنگی بابا داوود را بیابید. مطمئنا بسیاری از شما نام مجسمه ابوالهول که در مصر قرار دارد و دارای شهرت جهانی است را شنیده اید. این مجسمه را با مجسمه ابوالهول مقایسه کرده اند و نام ابوالهول ایران را بر آن نهاده اند. در شبرنگ نامه از مجسمه ای با نام نگهبان دریای خزر یاد شده است، بسیاری از محققان این مجسمه را همان نگهبان دریای مازندران می دانند.

به راه اندرون کوه های بلند                  فرازش یکی کهنه سنگ نژند

زبر کوه بیند کران تا کران                   نگهبان دریای مازندران

اگر این پیکره همان نگهبان معروف باشد، بنابراین باید توسط پادشاهان شروانشاه، که مسئول ایجاد امنیت کشتی ها بودند، ساخته شده باشد.

ساختار پیکره سنگی بابا داوود

ارتفاع این پیکره سنگی حدود 20 متر است و شبیه به انسانی حجاری شده است که به رو به رو نگاه می کند. این مجسمه نمایان گر نیم تنه انسانی غول پیکر است که در کنار آن تمساحی عظیم الجثه دراز کشیده است.

وقتی به صورت آن نگاه می کنید می توانید چشم، دهان و چانه آن را مشاهده کنید. اما گمان می رود این جزئیات بر اثر فرسایش صخره های سنگی به وجود آمده اند. البته نمی توان منکر این امر که به دست انسان تراشیده شده است، باشیم. در دامنه این بنای طبیعی متفاوت، غاری بزرگ وجود دارد، که بر اهمیت اکوتوریسمی منطقه افزوده است. این شکاف سنگی معروف به «چله خانه باباداوود» است که در پایین دست پیکره قرار دارد.

راه های دسترسی به پیکره سنگی بابا داوود

راه های دسترسی به پیکره سنگی بابا داوود

همانطور که در بالا اشاره شد این مجسمه در نزدیکی شهر عنبران در استان اردبیل قرار دارد. بنابراین اگر علاقه مند به دیدن آن هستید باید به این شهر سفری داشته باشید. این مجسمه در بیرون از شهر عنبران و در 5 کیلومتری آن قرار گرفته است، بنابراین برای رفتن به این منطقه هم می توانید از خودرو شخصی و هم از تاکسی استفاده کنید. این موضوع بنابر سلیقه و تمایل شماست.

شرایط بازدید

برای دیدن آن نیازی به پرداخت هزینه نیست ولی موقعی که برای این کار اقدام کردید حتما کفش و لباسی که در آن راحت هستید به همراه داشته باشید زیرا برای تماشای این پیکره نیاز به پیاده روی و بالا رفتن از کوه دارید. از دیگر مسائلی که در سف به همچین مناطقی باید به خاطر داشته باشید حفاظت از محیط زیست منطقه است، پس به گونه ای رفتار کنید که آسیبی به این مناطق وارد نکنید.

برای خرید بلیط هواپیما می توانید از مستر بلیط کمک بگیرید و در کم ترین زمان رزرو خود را انجام دهید. اگر برای اولین بار است که می خواهید از مستر بلیط هتل تهیه کنید، رزرو هتل اردبیل شامل تخفیف می شود، کافی است تا به صفحه هتل مراجعه کرده و از کد استفاده کنید.
اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *