عمارت صارم السلطنه

عمارت صارم السلطنه؛ معرفی + راه های دسترسی

آیا تاکنون از عمارت صارم السلطنه بازدید کرده اید؟ شهر نمین از شهرستان های استان اردبیل است که در منطقه ای کوهستانی قرار دارد. این شهر دارای زمستان هایی سرد و تابستان های معتدل است، که موجب می شود سفر به این منطقه در فصول گرم سال بسیار دلپذیر باشد.

این شهر دارای تاریخی غنی و از دیر باز در این منطقه زندگی بر قرار بوده است و ایرانیان قدیم ساکنان قبلی این سرزمین بودند. علت نام گذاری این شهر به نمین، به خاطر نزدیکی آن به دریای خزر و نمناک و مرطوب بودن آن است.

از آثار تاریخی که از زمان های گذشته در این شهر باقی مانده است می توان به آرامگاه باباروشن، مقبره شیخ بدرالدین، جنگل و منطقه توریستی فندقلو، مقبره پیرلنگ، آبهای معدنی قره چناق و … اشاره کرد.

تپه های باستانی در این شهر وجود دارد که بر اساس تحقیقات صورت گرفته در آنها، قدمتی بالغ بر 5000 سال دارند. در بخش از مجله مستر بلیط یکی از آثار تاریخی نمین به نام عمارت صارم السلطنه را برای شما معرفی خواهیم کرد، پس به ادامه این مطلب توجه کنید.

معرفی عمارت صارم السلطنه

معرفی عمارت صارم السلطنه

این عمارت از بناهای تاریخی شهر نمین و از دوران قاجار به جا مانده است. این عمارت دارای معماری زیبا و خاصی است که توسط یک معمار روسی طراحی و ساخته شده است. ساخت این خانه توسط فردی به نام صارم السلطنه انجام شده است، پس از این فردی به نام میر کاظم خان که حاکم شهر نمین بود صاحب این خانه شد.

همسر کاظم خان یکی از شاهزاده های قاجار به نام تمام خانم بود که بانی ساخت مسجد جامع این شهر بود. از عمارت صارم السطلنه امروزه به عنوان موزه استفاده می کنند. این بنا در بین مردم محلی به نام خانلیق معروف است.

معماری عمارت صارم السلطنه

این عمارت در دو طبقه بنا شده است و از یک سمت به صورت دو طبقه و از سمت دیگر یک طبقه دیده می شود. طبقه دوم بنا به صورت شیروانی و از جنس چوب ساخته شده است که زیبائی آن را دو چندان کرده است.

سازه بنا دیوار هایی باربر دارد که پوششی با تیرهای چوبی پوشش دارد، ضخامت دیوار ها بین ۸۰ تا ۱۰۰ سانتی متر است و به صورت خشتی ساخته شده اند. دیوار های باربر به دیوارهایی گفته می شود که علاوه بر وزن خود، وزن طبقات بالائی را نیز تحمل می کند. برای ساخت آن از مصالحی همچون آجر، خشت و چوب استفاده کرده اند.

موزه عمارت صارم السلطنه

موزه عمارت صارم السلطنه

این بنا در سال 1384 تحت اختیار سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قرار گرفت. پس از این تصمیم بر تغییر کاربری این بنا به موزه گرفته شد، که ترمیم و بازسازی آن برای موزه تا سال 1387 به طول انجامید. در این موزه اشیائی که مربوط به گذشته شهر نمین است نگهداری می شود.

پیکان های مفرغی، سکه های مربوط به قرون ۴ تا ۹ ه.ق و دوران آق قویونلوها (کلمه ترکی به معنی گوسفند سفید) و قره قویونلوها (گوسفند سیاه)، مخزن باروت مخصوص تفنگ متعلق به دوره زندیه، اسناد و کتب خطی مربوط به دوره تیموری، اشیاء بدست آمده از خود بنا، اشیاء مربوط به دوره صفویه از جمله اشیائی هستند که در آن مورد حفاظت قرار گرفته و در معرض دید همگان است.

برای سفر به شهر نمین فقط کافی است که بلیط اتوبوس نمین را از طریق مستر بلیط خریداری کنید. خرید آنلاین می تواند از جمله روش های خرید آسان و سهل برای خریدن بلیط باشد.

راه های دسترسی به عمارت صارم السلطنه

برای اینکه بتوانید این عمارت را ببینید باید به شهر نمین در استان اردبیل بروید. از آنجایی که این بنا در مرکز شهر قرار دارد پس رسیدن به آن کار چندان سختی نیست. می توانید از وسایل نقلیه عمومی همچون تاکسی و اتوبوس های شهری نیز استفاده کنید. اگر هم مایلید با خودرو شخصی به دیدار این بنا بروید باید خودروی خود را در پارکینگی در نزدیکی این عمارت پارک کنید.

شرایط بازدید

برای بازدید از این موزه نیاز به تهیه بلیط دارید و زمانی بین یک تا دو ساعت دیدن تمام قسمت های آن زمان می برد. این موضوع را مد نظر داشته باشید که باید در ساعات اداری به این مکان مراجعه کنید تا اجازه ورود به شما داده شود. علاوه بر دیدن موزه می توانید از تماشای معماریمنحصر به فرد عمارت نیز لذت وافر را ببرید.

برای خرید بلیط هواپیما می توانید از مستر بلیط کمک بگیرید و در کم ترین زمان رزرو خود را انجام دهید. اگر برای اولین بار است که می خواهید از مستر بلیط هتل تهیه کنید، رزرو هتل اردبیل شامل تخفیف می شود، کافی است تا به صفحه هتل مراجعه کرده و از کد استفاده کنید.
اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *