منطقه لزوره

0 195

گردشگری پدیده ای کهن محسوب می شود که بر بنیاد حرکت و جابه جایی انسان استوار است. سرشت انسان نیز با سفر و آشنایی با سرزمین های دور دست و ساکنان آن آمیخته است. دگرگونی ها و تحولاتی که در قرن 18 و 19 در ساختار اجتماعی – اقتصادی اروپا رخ داد، به تدریج مسافرت های تفریحی را برای آن جوامع امکان پذیر ساخت و کم کم به رشد تکامل صنعت توریسم می افزود. عوامل دیگری همچون تدوین قوانین مطلوب کار، افزایش درآمد کارگران و کارمندان، سطح بینش و آگاهی آنان که می تواند به توسعه توریسم کمک نماید نه تنها در کشورهای صنعتی موثر واقع شده است بلکه در کشورهای در حال رشد و جهان سوم هم خواهد توانست به فعالیت های جهانگردی رونق بخشد. امروزه انواع مختلفی از گردشگری ایجاد شده است که یکی از آنها طبیعت گردی به شمار می رود. طبیعتگردی یا گردشگری در طبیعت یکی از الگوهای گردشگری است که در برگیرنده رویکرد گردشگران به محیط طبیعی با انگیزه های متفاوتی است که گردشگر از سفر به محیط طبیعی مدنظر دارد. در این الگو، فضای گردشگری ساحل، جنگل، کوه، غار و نظیر اینهاست. در ایران جاذبه های طبیعی بسیاری وجود دارد که یکی از آنها منطقه لزوره به شمار می رود.

معرفی منطقه لزوره

معرفی منطقه لزوره

یکی از شهرستان های استان سمنان، شهرستان آرادان به شمار می رود که سالانه افراد زیادی برای گردش به سمت آن می روند. اکثریت مردم این شهرستان را الیکایی‌ها تشکیل میدهند که طبری تبار (مازندرانی) هستند و به گویش الیکایی، که گویشی از زبان مازندرانی است، صحبت می‌کنند. همچنین زبان فارسی نیز در این شهر رایج است. در محله‌ای در قسمت شمال غربی شهر، ساکنان به زبان مازندرانی صحبت می‌کنند که اصلیت آن‌ها از یکی از روستاهای فیروزکوه به نام رامه است. در این شهرستان می توانید جاذبه های گردشگری متنوعی را بیابید که یکی از آنها منطقه لزوره به شمار می رود. منطقه لزوره از مناطق ییلاقی شهرستان آرادان (بخش کهن آباد و دهستان فروان) از جاذبه های زیبای گردشگری این منطقه به شمار می رود. لزوره در ۶۳ كيلومتری شمال شرق آرادان و در مختصات ۵۲ درجه و ۴۶ دقيقه طول شرقی و ۳۵ درجهو ۳۱ دقيقه عرض شمالی قرار دارد و ارتفاع آن ۲۸۲۷ متر می شود. این منطقه یکی از جاذبه های گردشگری پر طرفدار در این استان به شمار می رود که سالانه افراد زیادی برای دیدار از آن راهی این شهرستان می شوند.

طبیعت لزوره

طبیعت لزوره

این منطقه از طبیعتی بی مانند برخوردار و سرسبزی آن یکی از عواملی است که افراد را به این منطقه می کشاند. مساحت مراتع لزوره ۱۹۸۵ هكتار است كه در دوره ييلاقی مورد تعليف دام‌ های عشاير قرار می گيرد. مجموعه چشمه سار‌های لزوره دارای گواراترين آب‌ در شمال منطقه آرادان هستند. لزوره چمنزار وسيعی دارد كه پوشيده از انواع گل ‌های اركيده و آلاله ‌های زرد است. مراتع لزوره پوشيده از گياه صنعتی باريجه و گياهان دارويی ومعطر مثل آويشن است.كوه ‌های كلناب و سنگاب ییلاق لزروه را احاطه كرده است. گروهی از عشاير اليكايی دوره‌ی ييلاقی رادر اين ييلاق مصفا سپری می كنند. در انتهای جنوبی دشت لزوره آبشار بسیار زیبایی قرار دارد که به زیبایی های این منطقه افزوده است و می توانید به دیدن آن نیز بروید.

راه های دسترسی به منطقه

راه های دسترسی به منطقه

برای اینکه به این محوطه بروید باید در ابتدا به شهرستان آرادان بروید برای اینکار می توانید از ستر بلیط کمک بگیرید و خرید بلیط اتوبوس را از آن انجام دهید. پس از رسیدن به این شهر می توانید با وسایل نقلیه عمومی به سمت این منطقه حرکت کنید. راه اصلی دسترسی به لزوره که با اتومبیل های کمک دار و موتور سیکلت امکان پذیر است.در بین دو روستای رامه پایین و رامه بالا به سمت شکار چال قرار دارد که می توان از مسیرهای ترکه در – سوته زار، گزوش – امام زاده ابراهیم، رامه بالا، سیمین دشت و گاوده نیز می شود به لزوره دسترسی پیدا کرد.

بازدید از منطقه لزوره

برای دیدار از این مکان بهتر است در فصل بهار اقدام کنید که طبیعت زیبای آن در بهترین حالت خود قرار دارد. در این مکان می توانید انواع مختلفی از فعالیت ها را انجا دهید که شامل عکاسی، کوهنوردی، آبنتی، شنا و … می شود. اگر تمایل داشته باشید می توانید در این مکان کمپ هم بزنید.

پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.