امامزاده سلطان کریمشاه سرایان

امامزاده سلطان کریمشاه سرایان

شهرستان سرایان یکی از شهرستان های استان خراسان جنوبی به شمار می رود که در حاشیه کویر لوت و مرکزی و در دشتی هموار در دامنه جنوب غربی رشته کوه زابری معروف به شتران قرار دارد. ارتفاع این شهرستان نیز از سطح دریا نسبت به دشت اطراف 1430 متر و در مناطق کوه پایه ای تقریبا 2500 متر است. این شهرستان در شمال غربی استان خراسان جنوبی قرار دارد و مرکز آن شهر سرایان به شمار می رود. شهرستان سرایان از شمال و شمال غربی به شهرستان فردوس و بخش کاخک شهرستان گناباد، از غرب به بخش دیهوک شهرستان طبس، از شرق و جنوب شرقی به بخش آرین شهر شهرستان قائنات و از جنوب و جنوب شرقی به شهرستان خوسف و شهرستان بیرجند محدود می شود. سرایان به دلیل موقعیت جغرافیایی اش دو نوع آب و هوا دارد: قسمت جنوبی کویری و دشت، دارای آب و هوای گرم و خشک و قسمت شمالی که کوهستانی است، آب و هوای معتدل دارد. این شهرستان دارای جاذبه های گردشگری زیادی است که یکی از آنها مرقد امامزاده سلطان کریمشاه سرایان به شمار می رود و سالیانه افراد زیادی برای دیدن آن با خرید بلیط اتوبوس سرایان به این منطقه سفر می کنند.

معرفی امامزاده سلطان کریمشاه سرایان

معرفی امامزاده سلطان کریمشاه سرایان

سفر با اهداف مذهبی از کهن ترین زمان ها رونق داشته است، به طوری که امروزه ایده گردشگری مذهبی، از طریق استنباط از انگیزه های گردشگر، ایجاد می شود. و در لغت به گردشگری مذهبی زیارت گفته می شود. معنویت در زیارت، همواره اهمیت داشته است، زیرا جست و جو برای معنا و تمایل به رشد شخصی به جای تعلقات مادی، بسیار پر اهمیت است. در ایران به خاطر وجود امامزاده های بسیار، این نوع از گردشگری بسیار رواج دارد. یکی از امامزاده های ایران، امامزاده سلطان کریمشاه سرایان نام دارد که در استان خراسان جنوبی و شهرستان سرایان قرار دارد. مرقد امامزاده سلطان کریم شاه (علیه السلام) در شهرستان سرایان، روستای کریمو واقع شده است.

اين روستا از شمال، به کوه سفيد و از شمال شرقی به کوه بيم محدود می ‌شود و فاصله آن تا شهر سرايان 25 كيلومتر است. اهالی منطقه ایشان را فرزند بلافصل امام موسی بن جعفر (ع) برادر امام رضا (ع) و برادر سلطان محمد عابد (در كاخك) می دانند. گفته می شود که به هنگام درگیری و تعقیب و گریز امامزادگان زیدالنار آفریز و سلطان محمد کاخک، سلطان کریم شاه هم همراه ایشان بوده است و در گذر از کوه های این منطقه به سوی آفریز وی در این محل مدفون می گردد، البته سند مکتوبی در این باره وجود ندارد.

معماری بنای امامزاده

معماری بنای امامزاده

این بنا دارای مساحتی در حدود 400 متر مربع است و بر فراز آن گنبدی زیبا خود نمایی می کند. ضریح این امامزاده از جنس طلاست و ابعادی برابر با 3/3 در 2/3 متر دارد و توسط هنرمندان اصفهانی ساخته شده اند. این بنا همچنین دارای دو گلدسته است که در دو طرف گنبد دیده می شوند. علاوه بر این ها در این امامزاده می توانید شاهد امکانات رفاهی متعددی همچون زائرسرا، کتابخانه، فروشگاه، کشتارگاه، سرویس بهداشتی، پارک کودک باشید. این امامزاده با قرار گیری در یک دره سرسبز و ییلاقی با آب و هوای مطبوع و آبشار زیبای سبزرود و کوه های مرتفع جذابیت های طبیعی خوبی دارد و همین موضوع سبب شده تا گردشگران زیادی را جلب نماید.

راه های دسترسی به امامزاده سلطان کریمشاه

راه های دسترسی به امامزاده سلطان کریمشاه

امامزاده سلطان کریمشاه سرایان در استان خراسان جنوبی و شهرستان سرایان قرار دارد. برای رفتن زیارت می توانید در ابتدا به شهرستان سرایان سفر کنید و از آنجا راهی روستای کریمو شوید. مجله مستر بلیط پیشنهاد می کند برای رفتن به این منطقه از خودروهای حمل و نقل عمومی استفاده کنید.

بازدید از امامزاده سلطان کریمشاه سرایان

زیارت از این امامزاده رایگان و است و نیازی به پرداخت هیچ هزینه ای ندارد. از آنجایی که کلیه امکانات رفاهی در این محل وجود دارد پس لحظات خوبی را در آنجا سپری خواهید کرد. از آنجایی که در اطراف امامزاده طبیعت بکر و زیبا وجود دارد اگر در فصل های بهار و تابستان به زیارت بروید می توانید شاهد این زیبایی نیز باشید.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *