گردشگری یکی از محبوب ترین فعالیت هایی به شمار می رود که افراد زیادی را به سمت خود می کشاند. انواع مختلفی گردشگری وجود دارد که یکی از آنها طبیعت گردی محسوب می شود و سالانه افراد زیادی برای سفر به مناطق طبیعی و طبیعت گردی اقدام می کنند. توسعه طبیعت گردی همگام با توان محیط زیستی سرزمین، ابزار و راهکار اثر بخشی در توسعه پایدار، ارتقای سطح زندگی جوامع انسانی و حفظ تعادل طبیعی است. در طبیعت گردی افراد به سمت جاذبه های طبیعی می روند و زمان خود را در آنجا می گذرانند. یکی از مناطقی افراد بسیاری برای گردش در طبیعت انتخاب می کنند، مناطق طبیعی هستند. مناطق حفاظت شده، كاركردهای گوناگون دارند: مكانی جهت حفظ سرمايه های ژنتيكی و اكولوژيكی، مأمنی برای پژوهش های علمی، كانونی برای آموزش و تربيت افراد، آزمايشگاهی طبيعی به منظور بررسی های محيط زيستی، الگویی جهت مقايسه تطبيقی با مناطقی كه مورد تخريب واقع شده اند و مكانی برای افزايش آگاهی ها و مشاركت های مردم در حفظ محيط زيست است. یکی از این مناطق، منطقه شکارممنوع کمرسرخ نام دارد که در ایین بخش از مجله مستر بلیط به توضیحاتی در مورد آن می پردازیم. اگر دوست دارید با این منطقه و ویژگی های آن بیشتر آشنا شوید می توانید این مطلب را تا انتها مطالعه کنید.

معرفی منطقه شکارممنوع کمرسرخ

معرفی منطقه شکارممنوع کمرسرخ

شهرستان سرایان یکی از شهرستان های استان خراسان جنوبی به شمار می رود که از طبیعتی زیبا و پیشینه ای غنی برخوردار است. سرایان از غرب به شهرستان فردوس، از شمال به بخش کاخک شهرستان گناباد، از شرق به بخش سده شهرستان قائنات، از جنوب و جنوب شرق به بخش خوسف شهرستان بیرجند و از جنوب غربی به بخش دیهوک شهرستان طبس می رسد. در این شهر می توان جاذبه های گردشگری متنوعی را شاهد بود که یکی از آنها منطقه شکارممنوع کمرسرخ به حساب می آید. این منطقه که در شمال سرایان و استان خراسان جنوبی واقع شده است،‌ از ارتفاعات مشرف به روستای نوده آغاز و به ارتفاعات اطراف روستای دره‌باز شهرستان قائن ختم می‌شود و با شهرستان گناباد همسایه است. رشته کوه قهستان در غرب و شاسکوه و آهنگران در شرق آن سر به آسمان سوده و بلندترین قله منطقه کمر سرخ با ۲۸۴۲ متر است. این منطقه از طبیعتی زیبا و بی نظیر بر خوردار است که همین طبیعت افراد زیادی را سالانه به آنجا می کشاند. این منطقه به استناد بند «و» ماده ۶ قانون حفاظت و بهسازی محیط زیست از پانزدهم اسفندماه ۸۹ به مدت ۵ سال منطقه شکار ممنوع اعلام شد.

ساختار و طبیعت منطقه شکارممنوع

ساختار و طبیعت منطقه شکارممنوع

این منطقه از پوشش گیاهی بی نظیری برخوردار است و زیستگاه حیواناتی به شمار می رود که برخی از آنها بسیار کمیاب هستند. در این منطقه می توانید شاهد چشمه سارهای فراوانی باشید که باعث زیبایی و آبادانی آن هستند. در ادامه این بخش در مورد این موارد توضیحاتی را برای شما ارائه می دهیم.

پوشش گیاهی

این منطقه، که منطقه ای کوهستانی به شمار می رود، دارای پوشش گیاهیی خاص خود است و گیاهانی در آن می رویند که بومی این ناحیه محسوب می شوند.  پونه، گزنه، بید، بارهنگ، پده، بید، نسترن وحشی، گز، نیزار، شیرین زبان، بنه، انجیر وحشی، بادامشک، درمنه، فرفیون، سریش، ریواس، آنغوزه، زیره سیاه، سپند، گل گاو زبان، پیچک، کاکوتی، تلخه بیان، اسپرس، علف هفت بند، بومادران، گون، کلاه میر حسین، کنگر، سوسن، شقایق، لاله سرخ، زنبق، بابونه، کاسنی و … از جمله گیاهانی هستند که در این منطقه می رویند و اکثر آنها خواص دارویی دارند.

پوشش گیاهی

حیات وحش

این منطقه مانند دیگر مناطق طبیعی مأمن جانوران بسیاری است و حیواناتی در آن زندگی می کنند که از گذشته تاکنون در این محل زندگی می کنند. قوچ ومیش اوریال از جمله حیوانات کمیاب و اصلی هستند که در این منطقه زندگی می کنند. گرگ، شغال، روباه، گربه وحشی، خرگوش، خفاش، خار پشت، جربیل، پایکا، تشی، ول پستاندارنی هستند که در این محوطه زندگی می کنند. پرندگانی که در این ناحیه زندگی می کنند شامل عقاب طلایی، سارگپه، شاهین، دلیجه،جغد، هدهد، زنبور خار، انواع گنجشک، کلاغ سیاه، کلاغ کوهی نوک سرخ، سار، چکاوک، سهره، کوکی معمولی، زاغی، دم جنبانک، زرده پره، قمری، کبک، تیهو، کوکر شکم سیاه، کبوتر چاهی می شوند. برخی از پرندگان هم وجود دارند که رد فصل زمستان به این ناحیه می آیند که اردک سرسبز، آبچیلک، انواع مرغابی سانان برخی از آنها هستند.

راه های دسترسی به منطقه شکارممنوع

راه های دسترسی به منطقه شکارممنوع

برای اینکه به این ناحیه بروید باید به شهرستان سرایان سفر کنید و برای سفر به این ناحیه می توانید بلیط اتوبوس سرایان را از مستر بلیط به صورت آنلاین تهیه کنید. پس از رسیدن به سرایان می توانید با وسایل حمل و نقل عمومی به سمت این محوطه بروید.

بازدید از منطقه شکارممنوع کمرسرخ

برای دیدار از این ناحیه نیازی به پرداخت هزینه نیست و می توانید هر میزان که تمایل دارید در این ناحیه به سر ببرید. لازم به ذکر است که در این ناحیه امکانات رفاهی خاصی وجود ندارد پس لوازم مورد احتیاجتان را با خود ببرید.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *