با توجه به شرایط سخت زندگی شهری و روتین امروزی افراد نیاز دارند تا زمانی را به دور از هیاهو و شلوغی شهرها بگذرانند. همین دلیل باعث شده است که به سمت نواحی طبیعی رهسپار شوند و زمانی در آن مکان ها بگذرانند. یکی از این محل ها، روستاها به شمار می روند که سبب به وجود آمدن نوعی از گردشگری به نام گردشگری روستایی شده اند. گردشگري روستایی، عبارت است از همۀ فعالیت های گردشگری در محیط روستایی، با توجه به فرهنگ و بافت سنتی روستا، هنر و صنایع روستایی و آداب و رسوم سنتی است که می توان با برنامه ریزی اصولی و مناسب، شناسایی مزیت ها و محدودیت های آن در توسعه مناطق روستایی نقش مؤثری ایفا کرد. کشور ایران با داشتن منابع سرشار و زیبای طبیعی جزء یکی از ده کانون شکل گیری تمدن بشری در جهان به شمار می رود. در زمینۀ صنعت گردشگری، ظاهراً به ویژه از قرن هفدهم میلادی است که ایران به عنوان کشور توریستی مورد توجه جهانگردان و گردشگران قرار گرفته است. در ایران می توانید شاهد روستاهای متعددی باشید که مقصدی برای گردشگری به شمار می روند و یکی از آنها روستای سیه بنوئیه رابر نامیده می شود.

معرفی روستای سیه بنوئیه

معرفی روستای سیه بنوئیه

در این بخش از مجله مستر بلیط به سراغ شهرستان رابر در استان کرمان رفته ایم و در مورد این شهر و یکی از جاذبه های گردشگری آن اطلاعاتی را در اختیار شما قرار می دهیم. رابر یکی از شهرستان های استان کرمان به شمار می رود که اقلیمی کوهستانی دارد و در زمستان ها بسیار سرد و در ابستان ها خنک و مطبوع می شود. این شهرستان به سبب موقعیت جغرافیاییش دارای جاذبه های گردشگری بی شماری است که یکی از آنها روستای سیه بنوئیه به شمار می رود. این روستا، که روستایی پلکانی به شمار می رود در 5 کیلومتری شهر رابر، مرکز شهرستان، قرار گرفته است. این روستا از اطراف با روستاهای گنجان، ننیز علیا، گلینوئیه و کوه لاله زار (کوه شاه) همسایه است. جاذبه های گردشگری روستا هم در داخل آن و هم در خارجش قرار دارند و سالانه افراد زیادی برای دیدار از آنها راهی این روستا می شوند. این روستا از قدمت زیادی نیز برخوردار است و از گذشته های بسیار دور افرادی در این منطقه سکونت داشته اند. یکی از ویژگی های اصلی این روستا گل های محمدی به شمار می روند که محل اشتغال اهالی نیز محسوب می شوند. یکی دیگر از فعالیت های مردم روستا، قالی بافی است که تعداد زیادی از مردم روستا به آن مشغولند. سیه بنوئیه به معنی ته سیاه است که دلیل این نام گذاری تپه های بالای آبادی به شمار می روند که سیاه هستند، و از آنجایی که این تپه ها در ته این روستا قرار دارند این نام را برای آن انتخاب کرده اند. علاوه بر این در زبان عامیانه و در بین اهالی این روستا به نام ساگنو شهرت دارد.

ساختار و جاذبه های گردشگری روستا

ساختار و جاذبه های گردشگری روستا

این روستا ساختاری پلکانی دارد و از جمله روستاهای پلکانی کشور به شمار می رود. بیشتر خانه های موجود در آن از مصالح بومی ساخته شده است و حالت سنتی خود را حفظ کرده اند، همین موضوع یکی از ویژگی های این روستا به شمار می رود. در داخل روستا رودخانه ای بسیار زیبا جریان دارد که در اواخر زمستان و اوایل بهار بیشترین حجم آب را داراست و اواخر بهار و تابستان کم آب می شود. از دیگر جاذبه های طبیعی موجود در روستا می توان به باغ های معروف باقرآباد، آبادی چهران، دهمموییه، آبشار بیدگمنوییه، قنات تگرکوئیه و … اشاره کرد. در محیط زیست اطراف روستا، حیوانات گوناگونی زندگی می کنند از میان آنها می توان کبک، گرگ، شغال و روباه را نام برد. گیاهان مختلفی نیز در این روستا می رویند که آویشن، پونه، تره کوهی و گون برخی از آنها هستند.

راه های دسترسی به روستا

راه های دسترسی به روستا

برای اینکه به این روستا برسید باید در ابتدا راهی شهرستان رابر شوید و برای این سفر می توانید از اتوبوس استفاده کنید و خرید بلیط اتوبوس خود را به صورت آنلاین انجام دهید. زمانی که خواستید از رابر به سمت روستا حرکت کنید می توانید از وسایل نقلیه عمومی که در این شهر وجود دارند و به سمت این روستا حرکت می کنند کمک بگیرید.

بازدید از روستای سیه بنوئیه

برای دیدار از این روستا نیازی به پرداخت هزینه نیست و می توانید به رایگان از آن دیدن کنید. مستر بلیط پیشنهاد می کند حتما از این روستا دیدن کنید و در سفر خود به این منطقه حتما زمانی را برای دیدار از آن اختصاص دهید.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *