روستا گردی یکی از جذاب ترین شکل های سفر به شمار می رود که سالانه افراد زیادی به سمت آن کشیده می شوند. زندگی مدرن و شهری امروزی باعث شده است که افراد به سمت سفرهایی کشیده شوند که زمانی آنها را از محیط شهری دور و سمت طبیعت هدایت کند. همین موضوع نوعی از گردشگری را با نام روستاگردی به وجود آورده است. روستا واحدی اقتصادی – اجتماعی، جغرافیایی و مرکز تجمعی از مردم یکجانشین است که قسمت اعظم درآمد آنها از کشاورزی تامین می شود و شرایط بالقوه خوکفایی را نیز در خود دارد. گردشگری روستایی عبارت است از فعالیت ها و گونه های مختلف گردشگری در محیط های مختلف روستایی و پیرامون آنها که در برگیرنده آثار مثبت و منفی برای محیط زیست روستا، انسان و طبیعت است. اساس گردشگری روستایی، تلفیق چشم اندازهای محیط زیست، فعالیت های مزرعه و فرهنگ های خاص موجود درروستا است، که از یك طرف زمینه تفریح و تنوع را برای گردشگران فراهم می کند و از طرف دیگر باعث ایجاد فرصت های شغلی و کسب درآمد برای افراد محلی می شود. در ایران جاذبه های گردشگری متعددی وجود دارد که یکی از آنها روستای گنجان در استان کرمان و شهرستان رابر قرار گرفته است.

معرفی روستای گنجان

معرفی روستای گنجان

شهرستان رابر یکی از شهرستان های استان کرمان به شمار می رود که دارای آب و هوایی کوهستانی است. این شهرستان به واسطه موقعیت جغرافیایی که دارد، در تابستان ها دارای آب و هوایی خنک و معتدل است و همین موضوع  این منطقه را به یکی از مناطق گردشگری در استان تبدیل کرده است. مرکز این شهرستان، شهر رابر به شمار می رود که در دامنه جنوبی کوه شاه قرار دارد و سرچشمه هلیل‌رود از این شهر است. در این شهرستان می توانید شاهد جاذبه های گردشگری متعددی باشید که یکی از آنها روستای گنجان به شمار می رود. این روستا در فاصله 11 کیلومتری از شهر رابر واقع شده است و در دره ای قرار دارد که در دو طرف آن دو کوه است. همین موضوع باعث شده است که سراسر زمستان این محل پوشیده از برف و تابستان هایی خنک و معتدل همراه با طبیعتی سرسبز و بی نظیر داشته باشد. این عوامل همگی باعث شده اند که این روستا به عنوان ییلاقی برای مردم عشایر به شمار آید. اگر می خواهید اطلاعات بیشتری در مورد آن کسب کنید بهتر است این مطلب از مجله مستر بلیط را تا انتها مطالعه کنید.

ساختار و طبیعت روستا

ساختار و طبیعت روستا

همانطور که در قسمت قبل اشاره کردیم این روستا در دره ای واقع شده، که سبب سرد شدن هوای آن شده است. از آنجایی که در زمستان در این روستا برف فراوانی می بارد در فصل بهار و تابستان طبیعتی بی نظیر دارد و بسیار سرسبز می شود. در اطراف این روستا می توانید جاذبه های طبیعی بسیاری را بیابید که از میان آنها می توان به مناطق ییلاقی آبدر، روسکین، گشکین و صغدین اشاره کرد. دشت های بسیار زیبا در کنار چشمه سارهای فراوان ویژگی های گردشگری این منطقه به شمار می آیند. علاوه بر این ها می توانید در اطراف این روستا شاهد کاروان سرای قدیمی شیرزاد، آبشار کندغان و سیاه چادر های عشایر باشید. به جزء این مواردی که به آنها اشاره کردیم در نزدیکی این روستا جاذبه های طبیعی دیگری مثل رودخانه کندر کرنگ، رودخانه صبا باد و جاده زیبا و رویایی باقر آباد و گیدوا وجود دارند که صحنه ای بی نظیر را به وجود آورده اند. اگر دوست دارید زمانی به این محل سفر کنید می توانید بلیط سفرتان را از مستر بلیط به صورت آنلاین تهیه کنید.

راه های دسترسی به روستا

راه های دسترسی به روستا

برای رسیدن به این روستا باید در ابتدا راهی سفر به شهرستان رابر شوید که اتوبوس گزینه مناسبی برای این سفر به شمار می رود و شما می توانید خرید بلیط اتوبوس را به صورت آنلاین انجام دهید و به این منطقه بروید. پس از اینکه به این شهرستان رسیدید باید با وسایل نقلیه عمومی خود را به این محوطه برسانید. اگر هم با خودرو شخصی به سفر می روید باید در جاده ننیز قرار بگیرید و خود را به این روستا برسانید.

بازدید از روستای گنجان

برای گشت و گذار و دیدار از جاذبه های روستا نیازی به پرداخت هزینه نیست و می توانید بدون پرداخت هیچ هزینه ای به این منطقه بروید. بهترین زمان برای این سفر فصل بهار و تابستان به شمار می رود که طبیعت منطقه در اوج زیبایی خود قرار دارد. مدت زمانی که می خواهید در این محل به سر ببرید بستگی به خودتان دارد ولی پیشنهاد می کنیم مدت زمان حداقل 24 ساعت را در این منطقه بگذرانید.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *