کاروانسرای شوریاب؛ معرفی + راه های دسترسی

0 307

کاروانسراها را می توان یکی از سازه های ویژه و منحصر به فرد ایران دانست، این بناها که اکثرا بر سر راه ها ساخته می شدند از جمله اماکن خدماتی بودند که در گذشته برای استفاده کاروان ها می ساختند. کاروانسراها انواع مختلفی داشتند و بر اساس نوع ساخت و محل قرار گیری دسته بندی می شدند.

از لحاظ معماری به دو دسته کاروانسراها با حیاط مرکزی و کاروانسراهایی که بدون حیاط ساخته می شدند تقسیم می شدند. کاروان سرا هایی را که بدون حیاط احداث می کردند، اغلب در مناطق سرد قرار داشتند و کارون سرا ها با حیاط مرکزی نیز در مناطق گرم و خشک. گذر جاده ابریشم از بسیاری از شهرهای ایران باعث به وجود آمدن این بناها در اکثر شهرها شد.

از آنجایی که این جاده از شهرهای مختلف عبور می کرد نیاز به این نوع بنا نیز احساس می شد، همین موضوع باعث به وجود آمدن آنها شد. البته برخی از کاروانسرا ها را نیز در نزدیکی شهر ها، البته بازار شهر،  می ساختند تا کاروان هایی که برای تجارت به شهر می آمدند بتوانند از آن استفاده کنند.

یکی از کاروانسراهایی که از دوران قاجار به جای مانده است، کاروانسرای شوریاب در شهرستان فیروزه است که در این قسمت از مجله مستر بلیط به توضیحاتی درباره آن می پردازیم.

معرفی کاروانسرای شوریاب

معرفی کاروانسرای شوریاب

کاروانسرای شوریاب در شهرستان فیروزه استان خراسان رضوی و در روستای طاغنکوه قرار دارد و قدمت آن به دوران قاجار می رسد. این کاروانسرا از لحاظ معماری بسیار زیبا و با شکوه ساخته شده است و جزء کاروانسراهای کامل در ایران به حساب می آید. این کاروانسرا در سال 1381 در لیست آثار ملی ایران جای گرفت.

بیشتر بخوانید: برای کسب اطلاعات بیشتر درباره شهرستان فیروزه و برترین مقاصد گردشگری آن، مجموعه مقالات “فیروزه” را مطالعه نمایید.

معماری کارونسرای شوریاب

همانطور که قبلا اشاره شد این کاروانسرا از جمله کاروانسراهای کامل در کشور است که از بخش هایی مانند چهار ایوان، چهار اصطبل، حیاط مرکزی و عناصر فرعی شامل شاه نشین طاقچه‌ها و طبقات بالا، بخاری دیواری و ایوان ورودی مناره تشکیل شده است. این کاروانسرا از نوع چهار ایوانی و حیاط مرکزی است، به گونه ای که حیاط در مرکز ساختمان قرار دارد و کلیه حجره ها و بخش های مختلف در سر تا سر حیاط چیده شده اند.

در چهار قسمت آن می توانید ایوان هایی دو طبقه همراه با شاه نشین ها را مشاهده کنید. کتیبه های حجاری شده زیبایی در سر در این بنا وجود دارد که خود اهمیت آن را دو چندان می کند. مصالحی که برای ساخت این بنا استفاده شده است آجر و ملات گل است. تزئینات بنا شامل طاقچه ها و آجر کاری های متنوع می شود و دو مناره ای که در سردر آن وجود دارند این بنا را خاص تر کرده اند.

روش های متنوعی برای سفر کردن وجود دارد که بنابر  سلیقه هر شخص این روش تغییر می کند، یکی از این روش ها استفاده از اتوبوس برای سفر کردن است. اگر قصد سفر به شهر فیروزه را دارید خرید بلیط اتوبوس از مستر بلیط می تواند گزینه ای مناسب برای این کار باشد.

راه های دسترسی به کارونسرای شوریاب

راه های دسترسی به کارونسرای شوریاب

این کاروانسرا در جنوبی ترین قسمت دهستان طاغنکوه جنوبی و ۱۸ کیلومتری شهر همت آباد مرکز بخش طاغنکوه قرار دارد. پس اگر دوست دارید از این بنا دیدن کنید باید به این سمت حرکت کنید. این سفر را هم می توانید با استفاده از خودرو شخصی و هم وسایل حمل و نقل عمومی درون استانی انجام دهید.

شرایط بازدید

برای دیدن این کاروانسرا در حال حاضر نیازی به پرداخت هزینه نیست، در ضمن زمانی که برای بازدید از آن می روید می توانید زمانی را نیز در آبادی بگذرانید و محصولات  و صنایع دستی مردم منطقه را به عنوان سوغاتی خریداری کنید.

برای خرید بلیط قطار می توانید از مستر بلیط کمک بگیرید و در کم ترین زمان رزرو خود را انجام دهید. اگر برای اولین بار است که می خواهید از مستر بلیط هتل تهیه کنید، رزرو هتل مشهد شامل تخفیف می شود، کافی است تا به صفحه هتل مراجعه کرده و از کد استفاده کنید.
پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.