غار بیمار آب

غار بیمار آب؛ تاریخچه + راه های دسترسی

در بین دو اقلیم خراسان شمالی و جنوبی، خراسان رضوی واقع شده که به دلیل قرار گیری حرم مطهر امام هشتم (ع) در آن و همچنین وجود منابع گردشگری بی نظیر به یکی از شهرهای توریستی کشور تبدیل شده است.

شمار زیادی از مسافرانی که روانه این شهر می شوند، می خواهند بارگاه ملکوتی امام رضا (ع) را زیارت کنند و همین امر موجب شده، مشهد به عنوان قطب گردشگری مذهبی ایران، در رتبه نخست قرار بگیرد. خوب است بدانید که این شهر علاوه بر ظرفیت های مذهبی، ظرفیت های توریستی، تفریحی و طبیعی نیز دارد.

شرایط جوی حاکم بر این منطقه باعث به وجود آمدن پدیده‌ های متنوع طبیعی شده و آن را در گروه ارزشمندترین دارایی های کشور قرار داده است و با این اوصاف یکی از مواردی که می توان نظر گردشگران را به آن معطوف کرد، طبیعت مشهد است. با استفاده از برخی تبلیغات هوشمندانه، باید مکان های توریستی طبیعی مشهد را بیشتر به مردم معرفی کرد.

از جمله این جاذبه های برجسته می توانیم به غار بیمار آب اشاره کنیم که تا حدودی ناشناخته باقی مانده و نیاز به شناساندن بیشتر دارد. فرسایش سنگ ها و صخره ‌ها با آب در طی سالیان طولانی باعث به وجود آمدن چنین پدیده شگرفی شده اند.

تاریخچه پیداش دقیق غار بیمار آب

اگر خواستید به دیدن این غار بروید باید سراغ آن را از روستای کوشک ‌آباد واقع در 6 کیلومتری مشهد بگیرید. غار بیمار آب دارای 3 تالار و تعدادی حوضچه بوده که استلاکتیک های گل ‌کلمی، سرتاسر دیواره هایش را پوشش داده و زیبایی خاصی به آن بخشیده اند.

حالت دهلیز مانند ورودی غار که سه متر طول دارد، طوریست که فقط در لحظه یک نفر می تواند از آن عبور کند و چنانچه بازدیدکنندگان تجهیزات لازم از جمله امکانات غارنوردی را همواه نداشته باشند، شرایط نفوذ به برخی قسمت ها برای آنان سخت و خطرناک می شود.

حتما تا اینجای مقاله با این سوال مواجه شده اید که علت نام گذاری این غار به بیمار آب چه بوده است؟ در جواب باید بگویم که مردم روستای کوشک آباد به دلیل شفا بخش بودن آب درون غار، این لقب را برای آن انتخاب کرده اند و اهالی بر این باورند که آب موجود در غار این قابلیت را دارد که علاوه بر انسان ها، دام ها را نیز شفا بخشد.

به این خاطر در فصل های مختلف سال، دامداران و کشاورزان محلی، سطلی را به طناب بسته و با کمک آن از حوض های غار، آب بیرون می کشند و آن را به دام ها می خورانند یا روی آنها می پاشند تا با این کار بیماری و زردی را از آنها دور کنند.

حوضی که مردم آب را از آن بیرون می کشند به طور دقیق در منتهی الیه نخستین چاه غار واقع شده و عمق آن تقریبا به 15 متر می رسد. آب حاصل از چاه همان قطراتی بوده که از سقف غار درون آن چکیده است. تا به امروز بررسی و کاوش های علمی به منظور اثبات خواص آب غار صورت نگرفته، اما باور مردم منطقه به ویژگی درمانی آن موجب شده است که چنین اسمی به خود بگیرد و در بین آنها از جایگاه بالایی برخوردار باشد.

چنانچه تصمیم دارید از غار بیمار آب در مشهد بازدید نمایید، توصیه می کنیم با مجله مستر بلیط همراه باشید تا اطلاعات کامل تری در خصوص آن بدست آورید.

تاريخچه

تاريخچه غار بیمار آب

از تاریخچه پیداش دقیق غار بیمار آب اطلاعاتی در دسترس نیست، اما آنچه مسلم است اینکه میلیون ها سال پیش به دلیل اتفاقات طبیعی و فرسایش ها، چنینی غاری به وجود آمده و اکنون درباره آن افسانه های جالبی به گوش می رسد. بیمار آب که در ارتفاع زیادی از زمین قرار گرفته و در کف آن آب بسیاری جاری می شود، داستان های زیادی برای شنیدن دارد که از پیشینیان روایت شده است.

در مورد صحت این افسانه ها و یا خلاف آن هیچ مدرکی وجود ندارد. مثلاً گفته اند در آن اژده هایی می زیسته که وظیفه اش نگهداری از غار بوده یا در داستانی دیگر گفته شده این غار محل زندگی آدم خوارها بوده و هر کس به آن رفته به وسیله آدم خوارها کشته شده است. بعضا می گویند غار بیمار آب زیستگاه جنیان است و اشخاصی که می خواهند موکل بگیرند به غار  رفته و مدتی را در آن زندگی می کنند. البته این نوع شایعات و داستان ها در مورد سایر غارهای اطراف مشهد هم به گوش می رسد.

پیش از این اشاره کردیم که غار نام برده، مسیری سخت و البته خطرناک داشته که چندین حوضچه‌ و آبراهه دارد اما با این تفاسیر نمی توان گفت که یک غار آبی است؛ به این دلیل که پهنا و گستره آن مانند دیگر غارهای آبی که امکان قایقرانی یا شنا دارند، چندان زیاد نیست.

تعداد ورودی های غار که به سمت دالان ها راه دارند، آنقدر زیاد نیست که بتوان از آنها رد شد؛ و یکی از عواملی که باعث شده چنین غاری بکر باقی بماند، صعب‌ العبور بودن آن است و موجب شده انسان های اندکی به آن راه یابند. سختی طی کردن مسیر باعث نمی شود حس ناب رفتن به اعماق زمین را تجربه نکرد، همان جایی که میلیون ‌ها سال طول کشید تا تمام اجزای آن شکل گیرد و مطمئناً سفر به چنین مناطقی برای دوستداران طبیعیت بسیار خوشایند خواهد بود.

اگرچه رفتن به دامن طبیعت و بازدید از چنین مکان های بکری لذت بخش است؛ اما فراموش نکنید که غار بیمار آب به دلیل شرایط خطرناک داخل آن، برای یک بازدید خانوادگی و یا دورهمی دوستانه گزینه درستی نخواهد بود. چنانچه قصد دارید از آن بازدید به عمل آورید باید علاوه بر آمادگی جسمی، حتما تجهیزات غار نوردی و یک فرد به عنوان راهنما همراه داشته باشید.

نقشه و معرفی بخش های مختلف

با این تفاسیر اگر فکر می کنید توان جسمی خوبی دارید و دیگر شرایط برایتان فراهم است، بازدید از این غار را در لیست سفرهای خود قرار دهید و از دیدن آن نهایت لذت را ببرید. برای سفر به شهر زیبای مشهد می توانید از امکانات حمل و نقل مختلفی بهرمند گردید، برای مثال اگر خواستید در کوتاه ترین زمان ممکن خود را به این شهر برسانید، بلیط هواپیما مشهد را خریداری نمایید. در صورتی که تصمیم دارید کمتر متحمل هزینه شوید پشنهاد می کنیم با قطار یا اتوبوس به سفر بپردازید.

نقشه و معرفی بخش های مختلف

راه اصلی ورود به غار بیمار آب همانطور که قبلا هم اشاره کرده بودیم، دهانه 3 متری آن است. این غار در یک ارتفاع زیاد از سطح زمین قرار گرفته و برای اینکه خودتان را به ورودی برسانید، باید قدری کوهنوردی کنید. شاید جالب باشد که بدانید همین صعب العبور بودن مسیر موجب شده بخش های خارجی و بافت های درونی آن دست نخورده باقی بماند و حتی هیچگونه زباله یا دست نوشته ای اطراف آن دیده نشود.

این تنها بخش سخت ماجرا نیست بلکه برای رفتن به قسمت های درونی غار لازم است از چاه عمیق 15 متری آن همراه با امکانات مخصوص عبور نمایید. پیشنهاد ما برای دوستداران این نوع سفرهای همراه با هیجان، این است که، به تیم های حرفه ای کوهنوردی و غار نوردی بپیوندند، که شرایط ورود مردم عادی به برنامه‌ هایشان وجود دارد.

در نظر داشته باشید که رفتن به چنین غاری بدون تجهیزات و راهنماعواقب جبران ناپذری در پی خواهد داشت. بعد از اینکه به آخر چاه رسیدید، با دالانی روبه رو می شوید که تقریبا کم عرض بوده و طولی حدود 5 متر دارد. این دالان ظاهری مانند V انگلیسی داشته و در قسمت پایین، عرض آن به ۱ متر می رسد و بخش بالا عرض آن بیشتر می شود. کف غار پر از آب است و مطمئنا شما نیز خیس می شود.

پس از اینکه دالان موجود در غار را پشت سر گذاشتید با یک تالار تقریبا بزرگ که طول و عرضی 3*4 دارد برخورد می کنید. فاصله کف تا سقف دالان مرتفع بوده و حوضچه های کوچک آب شفابخش در این قسمت قرار دارند که زیبایی چشمگیری به غار هدیه کرده اند.

در سمت راست انتهای غار حوضچه تقریبا وسیعی می بینید که یک استلاگمیت بزرگ از کف آن بیرون زده و اگر به دیوارها نگاه کنید، پوششی از استلاکتیت های گل‌ کلمی با شکل های مختلف و رنگ های منتوع خواهید دید. در صورتی که این تالار را رد کنید به تالار بعدی که متراژی حدودا سه برابر بیشتر از تالار قبلی دارد با طول 10 متر در عرض 5 متر می رسید.

نقشه و معرفی بخش های مختلف

خاکی نرم و نمدار، کف این بخش را استتار می کند که ساختاری ویژه برای این نقطه به وجود آورده است. جانوری مثل خفاش‌ نیز در این نوع غارها به وفور دیده می شود که از سقف ها آویزان هستند. غذای خفاش ها دانه های روغنی بوده و در قسمت های حفره دار تخم می گذارند.

این جانوران در فصل سرد سال به خواب زمستانی فرو خواهند رفت و چنانچه تصمیم گرفتید در این ایام از سال به بازدید غار بیمار آب بروید، حواستان باشد که آنها را بیدار نکنید زیرا چربی انباشته شده در بدنشان سوخت می شود و با این عمل احتمالا تا فصل بهار زنده نمی مانند.

تالار سومی نیز وجود دارد اما رفتن به آن کار هر کسی نیست و تنها غار نوردان حرفه‌ ای تا امروز توانسته اند به آن نفوذ پیدا کنند؛ زیرا مسیری دشوار دارد. در واقع بعد از اینکه ستون آهکی عظیمی که بلندای آن به 2 متر می رسد و قطری 20 سانتیمتری دارد و در منتهی الیه تالار دوم قرار گرفته را پشت سر گذاشتید، می توانید وارد تالار سوم شوید.

در این نقطه با دیوارهایی به بلندی 5 متر می رسید که پوشیده از گل ‌کلمی های زیبا هستند و برای بالا رفتن از آنها علاوه بر تجهیزات به تخصص و آمادگی جسمانی نیز، نیاز دارید. به دلیل شرایط سختی که مسیرهای این غار دارد، تنها تا همین جای آن مورد کاوش قرار گرفته و از دیگر بخش ها اطلاعاتی در دسترس نیست و ممکن است قسمت های جذاب و ناشناخته ای در آن وجود داشته باشد.

شرايط بازديد

برای سفر به شهر زیارتی و توریستی تفریحی مشهد می توانید از امکانات حمل و نقلی موجود استفاده کنید. از همه شهرهای ایران مسیر هوایی، ریلی و جاده ای به مشهد وجود دارد و این شما هستید که بسته به نیازتان تعیین می کنید کدام وسیله نقلیه را انتخاب نمایید.

برای تهیه بلیط به مراکز یا سایت های مورد اعتماد همچون سایت مستر بلیط مراجعه کنید که بهترین خدمات را با نازل ترین قیمت ها در اختیار شما قرار می دهند. چنانچه راهی غار بیمار آب شدید بردن تجهیزات و راهنما را فراموش نکنید.

برای خرید بلیط قطار می توانید از مستر بلیط کمک بگیرید و در کم ترین زمان رزرو خود را انجام دهید. اگر برای اولین بار است که می خواهید از مستر بلیط هتل تهیه کنید، رزرو هتل مشهد شامل تخفیف می شود، کافی است تا به صفحه هتل مراجعه کرده و از کد استفاده کنید.

شرايط بازديد

راه های دسترسی به غار بیمار آب

از آنجا که غار بیمار آب در روستای کوشک آباد واقع شده، می توانید تنها بخشی از مسیر را با اتوبوس بروید و بقیه راه را با ماشین باید طی کنید. توصیه ما به شما این است که از همان ابتدا از ماشین شخصی یا ماشین های عبوری برای رسیدن به روستا بهره ببرید.

آدرس: مشهد، دهستان کارده، روستای کوشک آباد.
اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *