یکی از شهرستان قدیمی و با قدمت بالا در استان سیستان و بلوچستان، فنوج به شمار می رود که در ضمن اینکه تاریخی غنی دارد از جاذبه های طبیعی متنوعی نیز برخوردار است. این شهرستان دارای آب و هوایی گرم و خشک تا نیم خشک با رطوبت نسبتاً متوسط و میزان بارندگی سالیانه حدود ۴۸۰ میلی‌متر است. در این شهرستان بادهای ملایم و خنک می وزد که از گذشته بسیار معروف بوده است و همین موضوع مسافران زیادی را به این منطقه می کشاند. در این منطقه رودخانه ها گوناگونی جریان دارند که رامکی، مگون، کُوشک، هفت دختران، کلمورت، کراپچی، سبیلان، کرحمت، پیر سهران، کتیج، رودخانه‌های تنگ فنوج و رودخانه فصلی مسکوتان و مدانچ برخی از این رودخانه ها به شمار می روند. همین رودخانه ها سبب آبادانی بخش های مختلف این ناحیه هستند و باعث شده اند که جاذبه های طبیعی زیادی در اینجا دیده شود. یکی از این جاذبه های طبیعیتنگ فنوج نام دارد که طبیعتی زیبا را ایجاد کرده است. در این بخش از مجله مستر بلیط بیشتر در مورد این پدیده طبیعی برای شما خواهیم گفت. اگر تمایل دارید زمانی به این ناحیه سفر کنید پیشنهاد می کنیم این مطلب را تا انتها دنبال کنید تا اطلاعات جامعی در مورد آن بدست آورید.

معرفی تنگه فنوج

معرفی تنگ فنوج

گردشگری به عمل فردی که به مسافرت رفته و در آن مکان که خارج از محیط زندگی وی است برای مدتی کمتر از یکسال جهت تفریح، تجارت و دیگر اهداف اقامت نماید، گفته می شود. انواع مختلفی گردشگری وجود دارد که یکی از آنها گردشگری طبیعی یا طبیعت گردی نامیده می شود. در این نوع از گردشگری، افراد به قصد دیدار از جاذبه های طبیعی راهی سفر می شوند. ایران از جمله کشورهایی است که به خاطر نوع اقلیمی که دارد همیشه جایی برای گردش و سفر را می تواند به شما ارائه دهد. اگر در فصل زمستان تصمیم به سفر گرفتید استان سیستان بلوچستان می تواند محل مناسبی باشد. یکی از جاذبه های طبیعی که در این استان وجود دارد و دیدار از آن خالی از لطف نیست، تنگ فنوج به شمار می رود. این تنگ در شهرستان فنوج و در 3 کیلومتری شهر فنوج قرار گرفته است. با توجه به اینکه در اطراف این تنگ طبیعتی بی نظیر و خاص دیده می شود، شما می توانید مدت زمانی را در اینجا به گردش و تفریح بپردازید و از آب و هوای خاص آن بهره مند شوید.

ساختار و طبیعت اطراف تنگ

این تنگ طولی در حدود ۱۶ كیلومتر دارد و مساحتی برابر با ۹۰۰ هكتار را در بر می گیرد که به خاطر وجود گیاهان و جانوران کمیاب در لیست مناطق حفاظت شده قرا گرفته است. آب زلال و با طرواتی در این تنگ جریان دارد که از دلایل اصلی آبادانی و طبیعت بی مانند آن محسوب می شود. نکته قابل توجه در مورد این منطقه این است که در تمامی طول سال آب و هوایی خنک و معتدل دارد و همین موضوع را می توان از جذابیت های آن بر شمرد. در این ناحیه می توانید گیاهان دارویی کمیاب و نادری را بیابید که در کمتر جایی همانند آنها وجود دارد. آب روان به همراه طبیعتی سرسبز و کوه های بلندی که آنها را احاطه کرده اند صحنه ای خاص و بی مانند را به وجود آورده است.

راه های دسترسی به تنگه

راه های دسترسی به تنگ

برای اینکه بتوانید از نزدیک این تنگ را ببنید باید راهی شهرستان فنوج در استان سیستان و بلوچستان شوید. برای رفتن به این شهرستان نیز می توانید بلیط اتوبوس خود را به صورت آنلاین خریداری کنید و پس از رسیدن به این شهربه سمت این ناحیه حرکت کنید. اگر با خودرو شخصی هم سفر می کنید باید به سمت سه کیلومتری جنوب شهر حرکت کنید.

بازدید از تنگ فنوج

برای دیدار از این تنگ نیازی نیست هزینه ای پرداخت کنید و می توانید به صورت رایگان به دیدن آن بروید. از آنجایی که آب و هوای این تنگ در همه فصول معتدل است هر زمانی که تمایل داشتید می توانید راهی این سفر شوید. البته فصول پاییز و بهار زمان مناسب تری برای سفر به این منطقه محسوب می شوند. مستر بلیط پیشنهاد می دهد که حتما به این ناحیه سفر کنید و از تمامی جاذبه های تماشایی آن دیدن کنید و لحظات خوش و خاطره انگیزی را در کنار همراهانتان تجربه کنید.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *