آبشار های شوله لر دره سی

آبشار های شوله لر دره سی

همان ‌طور که می‌ دانید هر فردی زمان استراحت و تعطیلات می خواهد  به‌ جایی سفر کند و به بازدید از جاذبه‌ های طبیعی و تاریخی بپردازد. هر کدام از شهرهای ایران را که هنگام مسافرت برای بازدید انتخاب کنید بدون شک با مناطق بی ‌نظیری رو به رو خواهید بود و جاذبه‌ های بسیار دیدنی را مشاهده خواهید کرد. تمامی شهرهای ایران از آب ‌و هوایی بسیار مناسب برخوردار هستند و با توجه به شرایط آب ‌و هوایی مختلفی که دارند می‌ توانید یکی از آن‌ ها را به‌ عنوان مقصد سفر خود انتخاب نمایید. با مراجعه به مجله مستر بلیط به راحتی می توانید اطلاعات مناسبی را در مورد جاذبه های گردشگری هر شهر به دست آورید. با توجه به این‌ که جاذبه‌ های بسیار زیبایی درون شهرهای ایران قرار دارد، هر ساله  گردشگران بسیار زیادی راهی ایران خواهند شد و به بازدید از شهرهای آن خواهند پرداخت. یکی از استان های خوش آب و هوای ایران اردبیل به شمار می رود که شهرستان گرمی را درون خود جای داده است. براساس اطلاعاتی که وجود دارد روستای گرمی جاذبه‌ ها  و اثرهای تاریخی بسیار زیبایی را دارا است. آبشار های شوله لر دره سی یکی از جاذبه های گردشگری این شهرستان به شمار می رود.

درباره آبشار های شوله لر دره سی

درباره آبشار های شوله لر دره سی

در مورد تاریخچه شهرستان گرمی می‌ توان گفت که به دوران اولیه اسلام باز می گردد. آثار تاریخی زیادی در این شهرستان وجود داشته که متاسفانه به آن توجهی نداشته اند و باعث از بین رفتن آن‌ ها شده ‌اند. لازم به ذکر است که بگوییم شهرستان گرمی از ۴ دوره برخوردار است. یکی از این دوره ها قرون کهن و اساطیری که آثار تاریخی زیادی چون نقاشی بر روی سنگ ‌ها  حجاری ‌ها و … را از آن زمان به دست آورده‌ اند. دوره دوم این منطقه مربوط به زمان اشکانیان و ساسانیان می‌ شود که بناهای زیادی در این دوره در اطراف شهرستان ساخته شده ‌اند و یکی از مهم ‌ترین آن بناهای تاریخی قیز قله سی به شمار می رود که در شمال شهرستان گرمی واقع‌ شده است. قلعه برزند از دیگر آثار تاریخی شهرستان گرمی به شمار می ‌رود، همچنین قنات لنگان هم از زمان ساسانیان برجای مانده‌ است. دوره سوم و چهارم  در این شهرستان به ‌عنوان دوره اسلامی میانه شناخته می‌ شود که در این دو دوره این شهرستان به‌ عنوان محل قرار دادن برخی از صنایع دستی شناخته می‌ شد. علاوه‌ بر اثر های تاریخی باید بگوییم که از مناطق طبیعی بسیار زیبایی برخوردار است که یکی از این مناطق آبشار های شوله لر دره سی هستند. این آبشار که در روستای گئوزلی شمال غربی و جنوب شرقی شهرستان گرمی واقع‌ شده از طبیعت بسیار زیبا و چشمگیری برخوردار است که به‌ عنوان مهم‌ ترین جاذبه این شهرستان به شمار می رود.

تاریخچه آبشار های شوله لر دره سی

تاریخچه آبشار های شوله لر دره سی

آبشارهای شوله لر دره سی در روستای گوئزلی واقع شده ‌اند که از روستاهای شهرستان گرمی به شمار می‌ رود. این روستا از سمت شمال به روستاهای مارا و قنبر لو و ازسمت شرق به روستاهای تپه و اره منتهی می ‌شود. فاصله آن با شهرستان گرمی تقریبا ۵ کیلومتر است. طبیعت این روستا یکی از مکان‌ های بی ‌نظیری است که انواع گیاهان دارویی درون آن می روید. به‌عنوان مثال گل ‌گاوزبان، بابونه، نعناع، بومادران و … در این روستا یافت می ‌شود. استفاده از دارو گیاهی به‌ عنوان یکی از درمان ‌های سنتی در روستای گوئزلی به شمار می ‌رود. زنان و دختران روستا این گیاهان را جمع‌ آوری خواهند کرد و آن ‌ها را می پزند یا به صورت دم نوش استفاده می کنند. افرادی که برای بازدید از آبشارهای شوله لر دره سی راهی می شوند،  علاوه‌ بر بازدید از آبشار های آن می‌ توانند با انواع گیاهان دارویی هم آشنا شوند. اگر بخواهیم در مورد تاریخچه پیدایش آبشار های آن صحبت کنیم باید بگوییم که این آبشارها حتی قبل ‌از سکونت ساکنان آن هم در این روستا واقع بوده‌ اند و نمی ‌توان در مورد تاریخچه و پیشینه‌ ی آن ‌ها تاریخ دقیقی را ارائه داد.

نقشه و معرفی بخش‌ های مختلف

نقشه و معرفی بخش‌ های مختلف

طبق اطلاعاتی که وجود دارد باید بگوییم چندین آبشار بزرگ و کوچک در این منطقه وجود دارد که به‌ عنوان یکی از مهم‌ ترین دیدنی ‌های شهرستان گرمی شناخته خواهد شد. با توجه به ویژگی ‌های خاصی که این آبشارها دارد یکی از مکان‌ های منحصر به ‌فردی است که می توان در شهرستان گرمی مورد مشاهده قرار داد. تمامی این آبشارها از طول نسبتا زیادی برخوردار هستند و جلوه ‌ای طبیعی را به نمایش گذاشته‌ اند. به‌ عنوان مثال کوه، سنگ درخت، آب و آبشار همگی درهم ادغام ‌شده و یک جاذبه طبیعی را ایجاد کرده اند. زمانی ‌که به آن ‌جا می ‌روید، می ‌توانید از خدماتی که به گردشگران ارائه می‌ دهند، استفاده کنید. برای رفتن به شهرستان گرمی به راحتی می توان از طریق سایت معتبر مستر بلیط اقدام به خرید بلیط مورد نیاز خود کرد. از آبشارهای مهم این منطقه می ‌توان به قیزیل قایا شوله سی، یوخواری شوله و … اشاره کرد. البته ناگفته نماند که بویوک شوله که  ۲۱ متر ارتفاع دارد به عنوان بزرگ ‌ترین آبشار این منطقه شناخته می‌ شود. همچنین آبشار یوخاری شوله و شاوون حدود ۱۶ متر ارتفاع دارند.

شرایط بازدید از آبشار های شوله لر دره سی

اگر بخواهید هنگام مسافرت به این منطقه در مورد شرایط بازدید از آبشارهای آن اطلاعاتی را بدست آورید، لازم به ذکر است که بگوییم زمانی ‌که به مناطق طبیعی راهی می ‌شویم باید سعی در حفظ نظافت و تمیزی آن منطقه نماییم که زیبای مناطق و جاذبه‌ های طبیعی همچنان حفظ شود. متأسفانه بسیاری از افراد زمانی ‌که به مناطق طبیعی مراجعه می ‌کنند، آشغال ‌های خود را در کنار رودخانه و آبشارها رها خواهند کرد که این باعث زشتی این مناطق می ‌شود.

آدرس و نحوه دسترسی با وسایل مختلف

آدرس و نحوه دسترسی با وسایل مختلف

همان ‌طور که گفته شد آبشارهای شوله لر دره سی در جنوب شرقی شهرستان گرمی واقع شده که زمانی‌ که مسیر روستای گوئزلی را پیدا کنید می ‌توانید با رفتن به این روستا به آبشارهای زیبای آن دسترسی داشته باشید. بسیاری از افراد زمانی ‌که به مسافرت می روند معمولا از وسایل حمل ‌و نقل عمومی استفاده می‌ کنند. بنابراین شما هم می‌ توانید با مراجعه به سایت ‌های مختلف به تهیه بلیط اتوبوس گرمی بپردازید و سفر خود را با وسایل حمل‌ و نقل عمومی شروع نمایید و زمانی ‌که به پایانه شهرستان گرمی رسیدید به‌ راحتی می‌ توانید به وسیله ماشین ‌هایی که در این پایانه قرار دارد خود را به روستای گوئزلی برسانید و به آبشارهای این منطقه دسترسی داشته باشید.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *