چشمه شش ‌پیر

0 275

توریسم پدیده ای کهن به شمار می رود که بر بنیاد حرکت و جابه جایی انسان استوار است. سرشت انسان نیز با سفر و آشنایی با سرزمین های دوردست و ساکنان آن آمیخته است. دگرگونی ها و تحولاتی که در قرن 18 و 19 در ساختار اجتماعی – اقتصادی اروپا رخ داد، به تدریج مسافرت های تفریحی را برای آن جوامع امکان پذیر ساخت و کم کم به رشد تکامل صنعت توریسم می افزود. عوامل دیگری همچون تدوین قوانین مطلوب کار، افزایش درآمد کارگران و کارمندان، سطح بینش و آگاهی آنان که می تواند به توسعه توریسم کمک نماید نه تنها در کشورهای صنعتی موثر واقع شده است بلکه در کشورهای در حال رشد و جهان سوم هم خواهد توانست به فعالیت های جهانگردی رونق بخشد. در این میان طبیعت گردی یکی از پر طرفدارترین انواع گردشگری به حساب می آید که سالانه بر طرفداران آن افزوده می شود. ایران از جمله کشورهایی به شمار می آید که دارای اقلیمی متنوع و خاص است و جاذبه های طبیعی مختلفی در آن به چشم می خورد. در این بخش از مجله مستر بلیط شما را با یکی از این جاذبه ها آشنا خواهیم کرد. چشمه شش ‌پیر که در استان فارس و شهرستان سپیدان قرار دارد، جاذبه مورد نظر است.

معرفی چشمه شش ‌پیر

معرفی چشمه شش ‌پیر

در شهرستان سپیدان، یکی از شهرستان های استان فارس، جاذبه های طبیعی متنوع و گوناگونی وجود دارد که محل مناسبی برای تفریح و گردش به شمار می آیند. این شهرستان در ناحیه ای کوهستانی واقع شده است به همین خاطر آب و هوای کوهستانی نیز دارد و در تابستان ها خنک است و زمستان هایی سرد دارد. این منطقه از جمله مناطقی است که هم در زمستان و هم تابستان مقصدی خاص برای گردشگران به شمار می رود. یکی از جاذبه های این شهرستان که در تابستان می توان به آن سفر کرد، چشمه شش پیر است که از منابع آبی مهم آن نیز به حساب می آید. این چشمه در فاصله 5 کیلومتری از شهر اردکان، مرکز شهرستان سپیدان، و در 65 کیلومتری شهر شیراز قرار رفته است. نکته ای که در مورد این چشمه وجود دارد که مکانی مقدس برای بومیان منطقه محسوب می شود و در طول سال در روزهای خاصی در این مکان جمع می شوند و به توزیع نذورات خود می‌پردازند. گفته می شود که در زمان قاجار جوی آبی از این چشمه به شیراز می ‌رفته است، که سنگ نبشته‌ای نیز در این رابطه وجود دارد. بنا به اعتقادات مردم محلی شش فرد مقدس به داخل غاری وارد می‌شوند و دهانه غار بسته می‌شود و از آنجا این چشمهٔ بزرگ در حد یک رودخانه از زیر کوه خارج می‌شود. به سبب چشم انداز شگفت انگیز دریاچه شش پیر آن را عروس دریاها نیز می نامند.

ساختار و طبیعت اطراف چشمه

ساختار و طبیعت اطراف چشمه

سرچشمه آب این چشمه در کوه های اطراف آن قرار دارد و از میان شکاف های کوه به آرامی به سمت پایین سرازیر می شود و در ادامه راه دریاچه و رودخانه ای خروشان را در پیش می گیرد. پس از طی کردن مسافتی این رودخانه به رود کوپک اردکان می پیوندد. این رودخانه سبب به وجود آمدن طبیعتی بی مانند در اطراف خود شده است که چشم هر ببیننده ای را به خود جلب می کند و هوش از سر او می پراند. در محیط اطراف آن درختانی بلند و سر به فلک کشیده وجود دارد که مسافران می توانند دمی در زیر آنها به استراحت بپردازند و از آب و هوای بی نظیر آن نیز بهره مند شوند. رودخانه پر آب و زیبا در کنار پوشش گیاهی پیرامون خود صحنه ای زیبا را خلق کرده است که گردشگران زیادی را به آنجا هدایت می کند. در این محل آلاچیق های نصب شده است که می توانند مکان مناسبی برای مسافرانی باشند که به این محل می آیند.

راه های دسترسی به چشمه

راه های دسترسی به چشمه

برای اینکه بتوانید زمانی را در کنار این چشمه بگذرانید می توانید اقدام به خرید بلیط اتوبوس کنید و به شهر اردکان سفر کنید. پس از رسیدن به اردکان می توانید با وسایل نقلیه عمومی مانند تاکسی به این محل بروید. اگر با خودرو شخصی سفر می کنید فقط کافی است که به 5 کیلومتری این شهر بروید تا به این چشمه برسید.

بازدید از چشمه شش پیر

برای دیدار از چشمه شش ‌پیر نیازی نیست هزینه ای پرداخت کنید و امکانات رفاهی مناسبی در این محل وجود دارد. لازم است که یادآوری کنیم به سبب وجود شاخه های درختان در داخل این آب به هیچ عنوان اقدام به شنا کردن نکنید. اگر به ماهیگیری علاقه دارید باید بگوییم که می توانید در این چشمه این کار را انجام دهید.

پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.