روستای کمهر

2 2,616

با توجه به اینکه جمعیت زیادی از مردم کشور در شهرها زندگی می کنند، گردشگری روستایی روز به روز رونق بیشتری پیدا می کند و افراد بیشتری برای سفر این مناطق را انتخاب می کنند. گردشگری روستایی دارای مزایای بسیاری است و می تواند جزء گزینه های مناسب برای کسب درآمد و اشتغال زایی و ایجاد تغییرات مثبت در درآمد روستایی در نظر گرفته شود. روستا نشينی شكل ويژه ای از استقرار و معيشت انسان و جلوه بارزی از حيات اقتصادی و اجتماعی به شمار می رود، كه با نظامی كم و بيش پايدار در طی قرون متمادی دوام يافته است. گردشگری روستايی به ايجاد نوعی ارتباط بين ساكنين مراكز شهری و روستايی منجر می گردد كه نتايج آن دو جانبه است و علاوه بر آن نقش مؤثری در روابط آن ها دارد. به عبارت ديگر با توسعه گذران اوقات فراغت و سفر به مناطق روستايی پيرامون شهرها، شكل جديدی از روابط شهر و روستا شكل گرفته كه با ساير اشكال سنتی رابطه اين مراكز متفاوت است. ایران از آنجایی که دارای روستاهای زیادی در سر تا سر خود است، یکی از پیشرو ترین کشورها در زمینه گردشگری روستایی به شمار می رود. روستای کمهر که در استان فارس و شهرستان سپیدان قرار دارد یکی از روستاهای گردشگری محسوب می شود.

معرفی روستای کمهر

معرفی روستای کمهر

اگر از آن دسته آن دسته افراد هستید که به طبیعت و گردش در طبیعت علاقه دارید، شهرستان سپیدان می تواند گزینه مناسبی برای شما محسوب شود. شهرستان سپیدان از شهرستان های استان فارس به شمار می رود که در منطقه ای کوهستانی قرار دارد و دارای جاذبه های طبیعی بی شماری است. این شهرستان در تابستان آب و هوایی خنک و مطبوع و در زمستان ها هوایی سر دارد. از جمله جاذبه های طبیعی این شهرستان روستای کمهر محسوب می شود که سالانه افراد زیادی به واسطه آب و هوای پاک و طبیعت زیبای آن به این روستا می روند. روستای کمهر، یکی از روستاهای زیبا و بکر و دارای جاذبه‌های گردشگری، روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان سپیدان در استان فارس ایران است. این روستا از آب و هوایی بسیار دلپذیر و همینطور جاذبه های طبیعی متنوعی برخوردار است. از آنجایی که این روستا در مسیر آبشار معروف مارگون قرار دارد، سالانه افراد زیادی به آنجا می روند و زمانی را نیز در این روستا می گذرانند. اهالی این روستا لر زبان هستند و شغلشان بیشتر کشاورزی و باغداری است. از محصولات کشاورزی آنها می توان نخود، لوبیا و عدس و از محصولات باغیشان می توان گردو ، هلو ، آلو سیاه و آلوزرد را نام برد.

ساختار و طبیعت روستا

ساختار و طبیعت روستا

این روستا در دامنه کوه قرار دارد و گرداگرد آن را دشت های سرسبز و کوه های سر به فلک کشیده فرا گرفته اند. چشمه سارها و رودخانه های گوناگونی که در سر تا سر آن وجود دارد از دلایل آبادانی این محل به شمار می رود.  کلیه المان های طبیعی این روستا دست به دست هم داده اند و صحنه هایی بی مانند را برای بینندگان خود فراهم ساخته اند. این روستا به جاذبه های طبیعی مختلفی از جمله پیست اسکی پولاد کف،گردو تاک،سیب خلج،کلگه،دره ملاحسنی، چشمه گُل، برم فیروز، تنگه مروارید، چهار تنگ، تنگ آسیاب، سرمور، آبشار مارگون نزدیک است که باعث شده اند که توجه ویژه ای به آن شود. در این روستا می توانید امکانات رفاهی متعددی را شاهد باشید که رستوران، هتل، آلاچیق، سکو و خانه های اجاره ای برخی از آنها به حساب می آیند. آب و هوای پاک و مطبوع آن از دیگر ویژگی های گردشگری این منطقه به شمار می آید. خانه های مردم روستا هنوز از مصالح بوم آورد است که باعث می شود زیبایی خاصی را به تصویر بکشد. کوچه های روستا می توانند محل مناسبی برای گردش و پیاده روی به شمار آیند. یکی از جاذبه های اصلی روستا تنگه کمهر است که در میان آن آبشاری در دل سنگ های صیقلی و بلند تنگه وجود دارد. در طول مسیر آن نیز نیز رودخانه خروشان و فوق العاده خود نمایی می کند.

راه های دسترسی به روستا

راه های دسترسی به روستا

برای اینکه بتوانید از روستای زیبا دیدن کنید فقط کافی است که اقدام به خرید بلیط اتوبوس از مستر بلیط کنید و به آسانی خود را به شهر اردکان برسانید. پس از رسیدن به اردکان می توانید از وسایل نقلیه عمومی موجود در شهر کمک بگیرید و به این روستا بروید. اگر هم با خودرو شخصی سفر می کنید باید وارد جاده شیراز – یاسوج شوید تا به این روستا برسید.

بازدید از روستای کمهر

برای دیدار از یان روستا نیازی به پرداخت هیچ هزینه ای نیست و از آنجایی که امکانات رفاهی کاملی در این روستا وجود دارد اقامتی راحت را تجربه خواهید کرد. در این روستا می توانید فعالیت های متنوعی را انجام دهید و همچنین به راحتی به بسیاری از جاذبه های طبیعی منطقه دسترسی داشته باشید. مجله مستر بلیط به شما پیشنهاد می کند در صورت سفر به این منطقه حتما از این روستا دیدن کنید.

پیشنهاد بعدی ما به شما
2 نظرات
  1. زهرا می گوید

    حتما به کمهر سفر کنید.

  2. زهرا می گوید

    از روستای زیبای کمهر حتما دیدن کنید.

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.