قلعه شیخ نصوری

قلعه شیخ نصوری؛ تاریخچه + راه های دسترسی

قلعه شیخ نصوری واقع در شهر بندر طاهری از توابع بخش مرکزی شهرستان کنگان یکی از اثر های تاریخی و از نقاط دیدنی استان بوشهر در جنوب ایران است.

این قلعه با توجه به قدمت طولانی که دارد و اثرات به جای مانده از زلزله بر آن، تا حدودی فرسوده شده اما همچنان پا برجا و باشکوه است. اگر قصد دارید که بیشتر با این قلعه آشنا شوید، حتما تا انتهای مجله مستر بلیط همراه ما بمانید.

تاریخچه قلعه شیخ نصوری

قلعه شیخ نصوری متعلق به اوایل دوره قاجاریه و در شهرستان بندر کنگان واقع شده است. ساخت قلعه به امر شیخ جبار نصوری در حدود ۱۸۰ سال پیش انجام یافته و معمار آن علی اصغر شیرازی بوده‌ است. قلعه نصوری یا همان قلعه شیخ در ۲۵ اسفند ۱۳۷۹ به شماره ثبت 3513 در مجموعه آثار تاریخی ایران ثبت شده است.

تاریخچه قلعه شیخ نصوری

نقشه و معرفی بخش های مختلف

قلعه شیخ نصوری دارای گچ ‌بری‌ های زیبایی است که 18 تابلو بسیار زیبا از مجالس شاهنامه فردوسی در ایوان باختری آن نقش بسته است. قلعه دارای درب بزرگ چوبی با گل‌ میخ و کنده‌ کاری است. بعد از ورودی اصلی هشتی بزرگی وجود دارد که دارای 8 طاقچه ساده ‌است.

زمانی که از هشتی وارد حیاط بیرونی می ‌شوید، در جبهه شمالی آن یک ردیف پلکان به طبقه دوم منتهی می ‌شود و یک درب چوبی ساده، آن را به اندرونی وصل می ‌کند. در قسمت شرق نیز یک پلکان به طبقه دوم می‌ رود. در این طبقه یک ایوان با ستون‌ های سنگی و گچ بری های جالب وجود دارد.

این ایوان از طرف 5 در چوبی، به اتاقی راه می ‌یابد که در غرب آن قرار دارد. در این اتاق گچ بری با تزیینات گل و بوته وجود دارد که فاقد هرگونه تزیین است. این بنا دارای بادگیری همانند بادگیر های ساختمان‌ های ساحلی خلیج فارس است و ویژگی معماری ساختمان ‌های قاجاریه را دارد.

برای خریدن بلیط به صورت آنلاین، می توانید به راحتی با مراجعه به سایت مستر بلیط، این کار را انجام دهید و از نزدیک شاهد این همه شکوه و زیبایی قلعه شیخ باشید.

این قلعه دارای ایوان ستون داری در طبقه دوم می‌ باشد که تزیینات گچ بری مربوط به همین قسمت است، همچنین سبک کار و تراش آن ‌ها شبیه ستون‌ های بازار وکیل شیراز است. گچ بری ها شامل شاخ و برگ گل و بوته، فرشتگان و پرندگانی است که بر رونق و زیبایی قلعه افزوده ‌است. سنگ ‌ها و گچ ‌های موجود در حیاط قلعه نیز، نشان از مرمت و بازسازی دوباره قلعه را می‌ دهد.

 شرایط بازدید از قلعه شیخ نصوری

شرایط بازدید

برای بازدید از قلعه شیخ نصوری همه روزه می توانید به آن جا بروید، اما باید بسیار احتیاط کنید زیرا با توجه به کهن بودن و فرسوده شدن آن احتمال ریزش برخی از دیواره های آن وجود دارد.

برای خرید بلیط هواپیما می توانید از مستر بلیط کمک بگیرید و در کم ترین زمان رزرو خود را انجام دهید. اگر برای اولین بار است که می خواهید از مستر بلیط هتل تهیه کنید، رزرو هتل بوشهر شامل تخفیف می شود، کافی است تا به صفحه هتل مراجعه کرده و از کد استفاده کنید.

راه های دسترسی به قلعه شیخ نصوری

قلعه شیخ نصوری در ۲۵۰ کیلومتری شرق استان بوشهر، شهرستان کنگان، در نزدیکی بندر سیراف طاهری واقع شده است. اگر شهر شما از استان بوشهر خیلی دور نیست، بهتر است با خرید بلیط اتوبوس کنگان به این شهر سفر کنید و به دیدن قلعه شیخ نصوری بروید. اما اگر شهر شما با استان بوشهر فاصله زیادی دارد برای راحتی بیشتر در طول سفر، بهتر است با استفاده از هواپیما، قطار و یا خودروی شخصی به این شهر بروید.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *