قلعه شامبراکان

0 302

قلعه های قدیمی یکی از آثار گردشگری هستند که امروزه در سراسر جهان وجود دارند و به یک شهر یا کشور خاص معطوف نمی شوند. این قلعه ها، که اکثرا متعلق به فردی خاص مانند شاه یا حاکم منطقه بودند، در اندازه های مختلفی وجود دارند. برخی بسیار بزرگ و با شکوهند و بعضی دیگر در اندازه ای کوچک تر هستند. البته این نکته را یادآور شویم که این قلعه ها از خانه های معمولی بسیار بزرگ ترند حتی اگر کوچک باشند. این بنا ها امروزه به یکی از مهم ترین و هیجان انگیز ترین جاذبه های گردشگری تبدیل شده اند و سالانه افراد زیادی از آنها بازدید می کنند. زمان بازدید از این قلعه ها تخیلتان به کار می افتد و خود در گذشته احساس می کنید و جشن های بزرگ و اشراف زرق و برق دار را تصور می کنید. هنگام گذشت و گذار در قلعه به این سوالات فکر می کنید، این اتاق کیست؟ آیا این یک گذرگاه مخفی است؟ چرا آن صندلی کوچک بیش از ارزش ترکیبی تمام خانه های محله من است؟ این موضوعات باعث هیجان وصف ناپذیری برای شما می شود. یکی از قلعه هایی که زمانی محل زندگی خوانین منطقه بوده است در شهرستان گچساران قرار دارد و با نام قلعه شامبراکان شهرت دارد.

همه چیز درباره قلعه شامبراکان

همه چیز درباره قلعه شامبراکان

شهرستان گچساران یکی از مهم ترین شهرستان های استان کهگیلویه و بویر احمد است. در این شهرستان می توانید آثار تاریخی زیادی پیدا کنید دلیل امر نیز قدمت تاریخی این منطقه است. از آنجایی که این مناطق آب و هوایی مناسب دارند، همیشه مردمانی در آن زندگی می کردند. قلعه شامبراکان، که در 45 کیلومتری مرکز این شهرستان و بر فراز تپه های مشرف به روستای شامبراکان قرار دارد، یکی از این آثار تاریخی است. این قلعه در زمان دوران حکومت قاجارها ساخته شده و محل زندگی خوانین این روستا بوده است.

معماری و ساختار قلعه

پلان این قلعه به صورت مستطیل شکل است و مساحتی برابر با 400 متر مربع دارد. قلعه را در دو طبقه و به صورت حیاط مرکزی ساخته اند و دیگر بخش های آن را در اطراف حیاط جای داده اند. طبقه اول محل زندگی و کار مستخدمان بود و در طبقه دوم خان به همراه خانوده اش زندگی می کردند. برای زیباتر ساختن این بنا از تزئیناتی مانند قوس های جناغی استفاده کرده اند و از قرینه سازی نیز برای این کار بهره بره اند. مصالح ساخت آن شامل گچ و سنگ می شود، که از مصالح رایج در این منطقه است.

برای سفر به گچساران می توانید از هواپیما استفاده کنید که روشی سریع و امن به حساب می آید، خرید بلیط هواپیمای گچساران از مستر بلیط و به صورت آنلاین و در کمترین زمان نیز امکان پذیر است.

راه های دسترسی به قلعه شامبراکان

راه های دسترسی به قلعه شامبراکان

اگر مشتاق شدید از این قلعه با معماری زیبایش دیدن کنید، باید خود را به روستای شامبراکان برسانید. که همانطور که گفته شد در 45 کیلومتری دو گنبدان، مرکز شهرستان گچساران، قرار دارد. بهترین و مطممئن ترین روش برای رفتن به این منطقه استفاده از اتومبیل شخصی است.

بازدید از قلعه

این بنا به تازگی مرمت شده است و برای دیدار از آن نیازی ندارید هزینه ای بپردازید. زمانی که احتیاج دارید تا به  صورت کامل این بنا را ببنید یک ساعت است ولی پیشهاد مجله مستر بلیط به شما، گذراندن یک روز کامل در این روستا و لذت بردن از طبیعت بی نظیر آن است. محصولات و صنایع دستی مردم روستا می تواند سوغاتی خوبی برای شما به شمار آید.

پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.