آبشار شاهاندشت

0 308

گردش و سیر و سفر همیشه از جذابیت بالایی برخوردار بوده است و همه ما دوست داریم در زندگی روزهای مختلفی را به مسافرت و گذراندن روزهایی خاص در طبیعت، شهرها و مناطق دیدنی کشور بپردازیم. اگر به آشنایی با آبشار شاهاندشت مازندران علاقه مندید، این مطلب را از دست ندهید. مستربلیط نامی آشنا برای سفر دوستان و گردشگران به شمار می رود، که همواره به معرفی بهترین مکان های توریستی ایران و جهان، سعی در کمک به شما عزیزان برای انتخاب مقصدی منحصر به فرد در جهت ساختن روزهای شاد و خاطرات فراموش نشدنی در کنار خانواده و دوستان تان را دارد. ایران عزیز در تمام مناطق و بخش های خود برترین و تماشایی ترین مناظر گردشگری را داشته و هر اندازه در این دیار کهن و پرافتخار به گشت و گذار بپردازید باز هم هزاران نقطه جالب به جا خواهد ماند. استان مازندران با تن پوشی از مخمل سبز و کوه های سر برافراشته، در کنار آبی بیکران دریا و رودخانه های خروشان، همچون سینه ریزی درخشان بر پیکر ایران عزیزمان خود نمایی می کند. تمام شهرهای استان مازندران جذابیت خاص خود را دارند، اما در این میان شهرستان آمل با آبشارهای زیبایش از جمله آبشار شاهاندشت یکی از بهترین مقاصد توریستی در کشور به شمار می رود. شما تنها با خرید بلیط اتوبوس آمل و سفر به این شهر بهشتی می توانید فراموش نشدنی ترین خاطرات را در زند گی خود و خانواده رقم بزنید. اگر از جمله افرادی هستید که به سیر و سیاحت در طبیعت و مناطق بکر و تماشای منظره های چشم نواز لذت می برید، قطعا سفر به آبشار شاهاندشت را در صدر اولویت های سفری خود قرار دهید.

درباره آبشار شاهاندشت

درباره آبشار شاهاندشت

آبشار شاهاندشت به عنوان بلندترین آبشار استان مازندران به شمار می رود، که در 96 کیلومتری جاده هراز و حدود 65 کیلومتری از شهرستان آمل واقع گردیده است. آبشاری پرآب باشکوه با رودخانه های خروشانش چشم هر بیننده ای را به زیبایی های خلقتش خیره می کند. شاهاندشت نام روستایی از توابع شهر آمل است که در منطقه پایین دست آبشار نشسته و با سرسبزی خاصش بر جذابیت آبشار می افزاید. وقتی به بالای آبشار می روید، نمایی از یک قلعه 3000 ساله به نام قلعه ملک بهمن توجه شما را به خود جلب خواهد کرد. این قلعه از ارزش تاریخی فرهنگی بسیار بالایی برخوردار بوده و در برخی کتب و اسناد تاریخ نگاران به عنوان مکانی برای زندگی بهمن یکی از فرزندان اسفندیار در نظر گرفته شده است. زمانی که رستم در نبرد با اسفندیار پیروز می شود، برای پایان دادن به دشمنی های شاهان کیانی، فرزندش بهمن را با خود برد و در قلعه ای بر فراز ارتفاعات البرز، و در جوار آبشار شاهاندشت اسکان داد، بعدها بهمن بر علیه رستم و خاندانش طغیان نمود و با به خاک و خون کشیدن سیستان انتقام خون پدر را از رستم و فرزندانش گرفت. از همین رو این قلعه به قلعه ملک بهمن شهرت یافته است. مصالح به کار رفته در ساخت قلعه نیز از ویژگی های خاصی برخوردار است، استفاده از ساروج، خاک، شیر و تخم مرغ، به نظر عجیب می آید، اما استحکامی خارق العاده را به بنا بخشیده است. ارتفاع آبشار چیزی مابین 55 تا 62 متر است و به صورت طبقاتی بر کوه های پایین دست خود می ریزد، که نمایی خیره کننده را ایجاد نموده. اگر ارتفاع کوه ها و صخره های پایین آبشار را نیز درنظر بگیریم می توان گفت که حدودا 180 متر خواهد شد، که از عظمت خارق العاده ای سرشار است. سال 1390 سازمان میراث فرهنگی موفق شد این آبشار و قلعه همجوارش را در لیست آثار ملی به ثبت برساند. سرچشمه اصلی آبشار از چندین چشمه طبیعی واقع در تنگه الیاس است، که آبی پاکیزه و مملو از املاح معدنی دارد. در بخش غربی آبشار روستایی به نام لاریجان واقع گردیده است، که در برخی تقسیمات کشوری منطقه آبشار شاهاندشت را متعلق به این روستا نیز می دانند، و این به دلیل نزدیکی بسیار زیاد شهرها و روستاها در استان های شمالی به همدیگر است. در کنار آبشار پله های متعددی در سه و پنج طبقه طراحی شده است تا بازدید کنندگان بتوانند به بخش های بالایی آبشار نیز دسترسی پیدا کنند.

تاریخچه آبشار شاهاندشت

تاریخچه آبشار شاهاندشت

یکی از ویژگی های مجله مستر بلیط ارائه اطلاعات و به روز ترین آمار و اخبار از جاذبه های گردشگری ایران است، که با قوت تمام در جهت ایجاد فضایی معتبر و متقن برای شما عزیزان می کوشد. ما همواره تلاش می کنیم تا شما را با تمام زوایای یک سفر خاطره انگیز آشنا نماییم و زیباترین خاطرات را در زندگی شیرین تان به ثبت برسانیم. وجود قلعه ملک بهمن بر فراز آبشار شاهاندشت، مهر تاییدی بر اثبات سابقه تاریخی و ارزشمند، این منطقه بکر و دیدنی خواهد زد. این قلعه در سال 1005 توسط شاه عباس صفوی تصرف گردید و در برهه ای از زمان به عنوان شکارگاه و منطقه تفریحی شاهزادگان به شمار می رفت. قدمت 3000 ساله قلعه ملک بهمن نشان از دیرینگی خاک پرافتخارمان داشته و امیدواریم بتوانیم نام این ابنیه تاریخی را در سازمان یونسکو نیز به ثبت برسانیم. اکتشافات باستان شناسی زیادی در حوالی آبشار و قلعه صورت پذیرفته، که ابزار شکار، وسایل زندگی و اسباب دامداری فراوانی را به ارمغان آورده. اگر به شهر آمل سفر کردید، لذت تماشای آبشارشاهاندشت وقلعه ملک بهمن را از دست ندهید.

نقشه و معرفی بخش های مختلف

آبشار شاهاندشت و قلعه ملک بهمن دو جاذبه ی بی نظیر و منحصر به فرد استان مازندران به ویژه شهرستان آمل محسوب می شود، که قدمتی به دوران پیش از اسلام را به خود اختصاص داده است. این قلعه در ارتفاعات رشته کوه البرز و در میان جاده هراز واقع گردیده است. حاکمان و سازندگان اصلی بنا را سلسله پادوسبانیان می دانند، که بر رستمدار، کجور، رویان و نور حکمرانی می کرده اند. مناطق مسطح شاهاندشت از سنگ های بزرگ، ساروج، و انواع مصالح پوشیده شده است، که گویی از بقایای ساخت قلعه بوده و یا برای گسترش سازه در نظر گرفته شده بودند، که ناتمام مانده است. برای ورود به قلعه تنها یک راه وجود دارد، که با تبحر خاصی در میان صخره ها پوشیده شده و تقریبا آن را غیر قابل نفوذ می کرده است. درب اصلی قلعه در بخشی زیرزمینی قرار گرفته است، که پس از عبور باید در دالانی پلکانی به بخش های مسطح تر رفته و از آن جا به درون قلعه راه پیدا نمایید. مهندسی بی نظیر در ساخت راه ورودی را نمی شود نادیده گرفت. در طرفین قلعه برج هایی تعبیه شده است که گویی آتشکده هایی مشرف به هم می باشند. اتاق ها در بخش کناری آبشار قرار دارند، که همین امر موجب امنیت بیشتر قلعه از جناحین گردیده است. در قسمت آبشار به سمت تنگه الیاس غاری بزرگ به همین نام، و غار کبوتر کلی خودنمایی می کنند. صفحه ای صخره ای به همراه خانه های قدیمی با بافتی سنتی و سنگی، دشتی پهناور به نام شونا، تکیه شاهان دشت و چشمه خوزک نیز از جمله جاذبه های دیدنی متعلق به آبشار به شمار می رود. مسافتی کوهستانی با منظره ای سرسبز و رودخانه ای پرآب مسیری مناسب برای پیاده روی را ایجاد نموده و وجود امامزاده های متعدد در این ناحیه بر جذابیتش می افزاید. در بخش غربی نمایی از آتشگاه و سه طاقچه سنگی به نام سه طاق جلب توجه می کند، که از جمله آثار تاریخی نیز محسوب می گردند. وجود راهنماهای محلی یکی از ویژگی های مثبت این خطه بوده که می توانند شما را از بهترین و نزدیک ترین مسیرها به بخش های دیدنی آبشار هدایت کنند.

نقشه و معرفی بخش های مختلف

پوشش گیاهی و جانوری متنوع

 چشمه های زیادی که در دشت جاری شده اند، همچون فلاپس و سفید چشمه موجب به وجود آمدن منطقه ای مناسب جهت زیست برخی گونه های جانوری مانند، کل، بز کوهی، خرس، قوچ، بزمجه، آفتاب پرست، و گیاهان دارویی از قبیل نعنا کوهی، بابونه، ختمی، کاکوتی، مرزنجوش و پونه شده است. درختان پراکنده و نمایی از دشتی گسترده که با انواع گلهای زیبا پوشیده شده است، به مانند تابلویی چشم نواز می تواند ساعت ها شما را به زیبایی هایش خیره نگه دارد.

تفریحات لذت بخش در منطقه شاهاندشت

منطقه ای کوهستانی با آب و هوایی بی نظیر، پوشش گیاهی چشم نواز، آبشاری عظیم و خیره کننده، ابنیه تاریخی، روستایی سرسبز، رودخانه های پرآب، چشمه های خروشان و دشتی رنگارنگ، همگی برترین و جذاب ترین تفریح هر مسافرتی به شمار خواهد رفت. در کنار تمام موارد ذکر شده، مسیرهای پیاده روی که از کنار منظره رود و چشمه و جنگل می گذرد، ساعاتی فرح بخش را برای شما به ارمغان خواهد آورد. ضمن اینکه شما می توانید در بخش روستایی و یا دشت شونا کمپ های مسافرتی برپانمایید و از طبیعتی فراموش نشدنی نهایت لذت را ببرید. به یاد داشته باشید، چنانچه قصد اطراق برای بیشتر از یک روز دارید، حتما از خانه های روستایی برای استراحت شبانه خود بهره بگیرید.

سفر به آبشار شاهاندشت برای پایتخت نشین ها

جاده هراز یکی از نزدیک ترین و در دسترس ترین مسیرهایی است که پایتخت را به شمال کشور متصل می کند. پایتخت نشین ها با استفاده از این جاده به راحتی و در کمترین زمان قادرند، به هر قسمت از استان مازندران که بخواهند سفر نمایند. همجواری تهران با جاده هراز موجب شده است تا مقدمات یک سفر یک روزه نیز برای تهرانی های عزیز به سادگی فراهم آید. دیدن مناظر بکر و تماشایی از بلندترین آبشار مازندران و کوه های مخملین سر به فلک کشیده اش به طور قطع موجی از شور و نشاط را به شما هدیه خواهد نمود.

چه زمانی از آبشار شاهاندشت دیدن نماییم؟

برای علاقه مندان به سفر و ماجراجویی سفر زمان مشخصی ندارد و آن ها در تمام ایام آمادگی بازدید از هر منطقه تماشایی را خواهند داشت. اما فراموش نکنید، که آبشار شاهاندشت در استان مازندران و در خطه ای پر بارش قرار گرفته، پس بهتر است برای دیدار از این جاذبه منحصربه فرد در فصل بهار و تابستان تشریف ببرید، تا به خطرات ناشی از طغیان رودخانه ها برخورد ننمایید.

شرایط بازدید

شرایط بازدید

بازدید از آبشار شاهاندشت در تمام سال آزاد و دیدار از این زیبایی خیره کننده برای علاقه مندان رایگان است، اما برای پارکینگ و استفاده از تیم راهنما مبلغی اندک از سوی مسئولین آبشار دریافت می گردد. در کنار این موارد هزینه های خورد و خوراک، اقامت  نیز باید در نظر گرفته شود. به یاد داشته باشید برای سفر به آبشار شاهاندشت ساعات اولیه صبح حرکت کنید تا بتوانید سر فرصت از تمام قسمت های دیدنی آن بازدید نمایید. مسافران باید تا قبل از غروب آفتاب برای بازگشت اقدام کنند تا به تاریکی هوا بر نخورند. طبیعت دامان پر مهرش را به روی ما گشوده و با سخاوت تمام بهترین لحظات را برای ما به ارمغان می آورد، فراموش نکنید پاکیزه نگه داشتن آن کمترین مراتب سپاسگذاری و قدردانی از مادر طبیعت خواهد بود.

آدرس و نحوه دسترسی با وسایل مختلف

ابتدا باید به سمت روستای شاهاندشت حرکت کنید و سپس شیب تندی که به سمت بالای روستا راه دارد را بگذرانید. مسافتی حدود 4 کیلومتر از حاشیه رودخانه و کوه را طی کنید و در بخش ورودی روستا از سمت غربی به پارکینگ خواهید رسید. پس از پارک کردن خودرو، مسیری زیبا و سرسبز را از کنار مسجد قدیمی، قبرستانی کهن و درختان سر به فلک کشیده می پیمایید و با توجه به تابلوهای راهنمایی به سمت آبشار بروید. از سویی دیگر مسیر شمالی روستا نیز می تواند شما را به منطقه روبروی آبشار برساند، اما به دلیل وجود سنگ ها و صخره های پراکنده تقریبا سخت و خسته کننده خواهد بود، ولی اگر به کوهنوردی علاقه مندید توصیه می کنیم این جاده را حتما امتحان نمایید. وقتی از بالای آبشار به پایین نگاه کنید، ابری سفید حاصل از قطرات آب نمایی زیبا را به تصویر می کشد، که تقریبا مانع از دیدن قسمت های پایین آبشار می گردد. چنانچه از قسمت فوقانی آبشار حرکت کرده باشید، با استفاده از پلکان ها می توانید به بخش های تحتانی بروید.    

پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.