ساحل چمخاله لنگرود

0 324

استان گیلان که در بخش شمالی ایران قرار دارد، یکی از استان های سرسبز و زیبایی محسوب می شود، که در کنار دریای پهناور خزر قرار گرفته است. این استان بخاطر منطقه جغرافیایی که در آن واقع شده است، آب و هوای بسیار معتدل و مطلوبی دارد و در اغلب فصل های سال، بارندگی خوبی در شهر های مختلف آن وجود دارد. استان گیلان به خاطر پوشش گیاهی خاص خود و هم چنین قرار گرفتن در کنار دریای خزر، در تمامی فصل های سال به خصوص در فصل بهار و تابستان گردشگران و توریست های بسیاری را به سمت خود جذب می نماید. مجله مستر بلیط در این قسمت قرار است به سراغ یکی از جاذبه های گردشگری بسیار دیدنی برود که در یکی از شهرهای استان گیلان واقع شده است. شهر لنگرود یکی از شهر های سرسبزی است که زیبایی چشمگیری آن در جاذبه های گردشگری بی نظیر آن خلاصه شده است. ساحل چمخاله یکی از این جاذبه های توریستی است که در نزدیکی شهر لنگرود قرار دارد. این ساحل ماسه ای که یکی از زیبا ترین ساحل های ایران است، سالانه بخاطر امکانات خوبی که در اختیار گردشگران خود قرار می دهد، توانسته میزبان بسیاری از توریست های خارجی و مسافران ایرانی باشد. این ساحل دیدنی که بعد از بندر انزلی سرآمد جاذبه های توریستی استان گیلان قرار گرفته است علاوه بر نمای چشمگیر دریای خزر در کنار خود، مناظر طبیعی مثل کوهستان و مزرعه های سرسبز و وسیعی نیز دارد که بر زیبایی ساحل چمخاله افزوده است. اگر در روز های پیش رو بلیط اتوبوس لنگرود را خریداری کرده اید و به دنبال مکانی در نزدیکی این شهر هستید که زمانی را در آن با آرامش و لذت سپری کنید ساحل چمخاله بدون شک انتخاب درستی برای شماست. در ادامه همراه ما باشید تا با بخش های مختلف این ساحل زیبای شهرستان لنگرود بیشتر آشنا شوید.

تاریخچه ساحل چمخاله لنگرود

تاریخچه ساحل چمخاله لنگرود

نام این ساحل زیبای چمخاله برگرفته از دو بخش است، که در ابتدا چم در گویش کردی به معنای رود و رودخانه و بخش دوم آن یعنی کلمه خاله در گویش گیلانی به معنای منشعب و انشعاب یافته است. در واقع چمخاله نیز به معنای انشعاب یافته از رود ها و رود خانه های مختلف است. شهر چاف و چمخاله یکی از شهر های استان گیلان است که در نزدیکی شهر لنگرود قرار دارد و ساحلی که در آن قرار گرفته، نیز به همین نام، نامگذاری شده است. شهر چمخاله یکی از بنادر با ارزش بخش شمالی ایران به شمار می آید که از گذشته به خاطر موقعیت جغرافیانی منحصر به فردی که داشته، مورد توجه حاکمان ایرانی بوده است. نادرشاه افشار که یکی از شاهان ایرانی و هم چنین بنیان گذار سلسله افشاریه بوده، در دوران سلطنت خود این شهر ساحلی را برای مقاصد مختلف خود انتخاب می نموده است. برای مثال از شهر چمخاله به عنوان یک پایگاه اساسی دریایی و هم چنین یک کارخانه بزرگ کشتی سازی برای گسترده کردن تجارت های دریایی ایران با سایر کشورها و هم چنین شکست مردمان تاتار بخش شرق مازندران استفاده می نموده است. اگر شما با مردمان این شهر برخورد و گفتگویی داشته باشید خواهید فهمید که اغلب مردمان آن کرد هستند.

به این علت است که در همان زمان، یعنی در دوره سلطنت نادر شاه نیز این شهر پذیرای عده زیادی از مردمان کرمانشاهی بوده که به خاطر جنگ هایی که در این استان رخ می داده است به شهر چمخاله مهاجرت می کرده اند. ساحل چمخاله که بخش وسیعی از شهر گردشگری چمخاله نیز در کنار آن قرار دارد یکی از ساحل های بسیار زیبا و کم خطری محسوب می شود که از سال های قبل انقلاب رونق و جذابیت خاص خود را تا به اکنون حفظ کرده است. همانطور که گفته شد شهر چمخاله در نزدیکی شهر لنگرود قرار دارد و در گذشته از توابع این شهر بوده است اما در سال 1388 این شهر توانست از بخش شهرستان لنگرود نیز مجزا و مستقل گردد و شهرداری مرکزی برای خود داشته باشد. اگرچه هنوز هم شهر چاف و چمخاله را بخشی از شهرهای شهرستان لنگرود می دانند. ساحل چمخاله در سال 1390 نیز از سوی وزارت کشور بعنوان یکی از بهترین ساحل های استان گیلان انتخاب و برگزیده شد. مردمانی که در این شهر بندری زندگی می کنند علاوه بر کار در کنار شالیزار های خود به کاشت صیفی جات و میوه هایی مثل کدو هندوانه نیز مشغولند. البته درکنار کار کشاورزی نیز درآمد خوبی از بخش گردشگری این شهر نیز دارند.

نقشه و معرفی بخش های مختلف آن

نقشه و معرفی بخش های مختلف آن

در سال های اخیر اتفاقات خوبی در این شهر رخ داده است که مسبب آن را می توان فعالیت های بخش شهرداری و هم چنین سرمایه گذاران بخش خصوصی آن دانست که به موجب آن باعث تغییرات چشمگیری در امکانات رفاهی و گردشگری این منطقه شده است. پس اگر از سال های خیلی دور به این منطقه سفر نکرده اید مستر بلیط به شما پیشنهاد می کند که دیدن دوباره این ساحل را حتما در برنامه سفری خود که در آینده مد نظر دارید قرار دهید. بدون شک از دیدن این میزان تغییر و امکانات بسیار عالی که برای مسافران درنظر گرفته شده شگفت زده خواهید شد. از بخش های لذت بخش و خاطره سازی که می توانید در این ساحل داشته باشید عکاسی در جای، جای این منطقه دیدنی است. بخصوص در هنگام غروب خورشید در کنار ساحل چمخاله می توانید عکس های بسیار زیبا و به یاد ماندنی را ثبت کنید. ازسری امکاناتی که در این ساحل برای عکاسی قرار گرفته است می توان به تونل هایی به شکل قلب قرمز اشاره کرد که این ها به صورت متوالی و پی در پی در سواحل چمخاله قرار گرفته اند و امکان گرفتن عکس های جذابی را از آن ها خواهید داشت. آرامش بی مانندی که در کنار این ساحل در هنگام طلوع و غروب تماشایی آن وجود دارد که همراه با صدای موج های آب بر بی نظیر بودن زیبایی این منطقه می افزاید که بدون شک پیاده روی و قدم زدن در این ساحل تماشایی را نباید از دست بدهید.

آلاچیق ها نیز از دیگر امکاناتی هستند که در سواحل چمخاله برای مسافران قرار گرفته اند که می توانند در زمان صبحانه و یا ناهار وقت خود را همراه با خانواده در این آلاچیق ها بگذرانند و هم زمان از دیدن سواحل نیز لذت ببرند. در سال های اخیر امکانات تفریحی آبی بسیاری نیز به این منطقه اضافه شد که از جمله آن ها می توان به تفریحات جت اسکی، قایق سواری و غواصی و شنا در بخش هایی از دریا که خطری ندارد نیز اشاره کرد. البته تفریحات جدید و جذابتری مثل شاتل و بنانا را نیز می توانید در کنار سواحل چمخاله تجربه کنید که قطعا تفریح آبی هیجان بخشی برایتان خواهد بود. اگر به دنبال تفریحاتی هستید که آبی نباشید می توانید از دوچرخه سواری و هم چنین موتورسواری که مجتمع های تفریحی ساحل چمخاله در اختیارتان قرار می دهد استفاده کنید که قطعا هیجان آن کمتر از تفریحات آبی نخواهد بود. مجتمع های تفریحی چمخاله علاوه بر تفریح هایی که برای بزرگسالان در نظر گرفته بخشی را هم برای تفریحات کودکان قرار داده است شما می توانید کودکان خود را برای بازی به پارک های مخصوص کودکان که در این سواحل قرار گرفته اند ببرید. بخش دیگر این سواحل نیز به ورزش و بازی های گروهی مثل والیبال و فوتبال اختصاص داده شده و هم چنین بخش دیگری از سواحل چمخال، برای مسافران و گردشگران علاقمند به اسب سواری در نظر گرفته شده است. احتمالا با همه این توصیفاتی که گفته شد و هم چنین امکانات تفریحی فوق العاده ای که در این ساحل گرد هم آمده است، تصمیم نهایی خود را برای مسافرت به چمخاله، این شهر تماشایی استان گیلان را گرفته اید، پس خواندن ادامه این مطلب را از دست ندهید.

شرایط بازدید از ساحل چمخاله لنگرود

شرایط بازدید از ساحل چمخاله لنگرود

شهر زیبای چاف و چمخاله بخاطر موقعیت مکانی خود، در تمام ایام سال پذیرای گردشگران و مسافرانی است که از نقاط مختلف ایران و هم چنین کشور های دیگری است که به این شهر سفر می کنند. در هر فصل از سال این ساحل دیدنی زیبایی خاص خود را دارد. در اوائل بهار و ایام عید نوروز نیز تعداد بسیار زیادی از مسافران نیز برای گردش و تفریح این منطقه را انتخاب می کنند. اگر شما جز آن دسته افرادی هستید که آرامش و سکوت در کنار دریا و سپری کردن بخشی از اوقات خود را بدون هیچ شلوغی و سر و صدایی می پسندید بهتر است در فصل پاییز و یا زمستان به این شهر سفر کنید. اما اگر علاقمند به مسافرت در زمانی هستید که  آب و هوای مطلوبی را به همراه داشته باشد زمان مناسب برای بازدید از این ساحل در فصل های بهار و بخصوص تابستان می تواند انتخاب مناسبی برای شما باشد.

آدرس و نحوه دسترسی با وسایل مختلف

سواحل چمخاله در شهر چاف و چمخاله، که بخشی از شهرستان لنگرود محسوب می شود، قرار گرفته است. شهرستان لنگرود نیز در گیلان، یکی از استان های شمالی که در کنار دریای خزر قرار گرفته، واقع شده است. برای سفر کردن و دیدن این ساحل بکر و بی نظیر ابتدا باید به شهر رشت که مرکز استان گیلان است وارد شوید و سپس حدود 50 تا 60 کیلومتر به سمت استان مازندران حرکت کنید تا بتوانید به شهرستان لنگرود برسید. البته از سمت استان مازندران نیز می توانید از طریق شهر چابکسر که یکی از شهر های شرقی استان گیلان است نیز خود را به شهر لنگرود برسانید. بعد از رسیدن به شهرستان لنگرود، تنها 10 کیلومتر با شهر وسواحل چمخاله فاصله دارید که پس از طی کردن این مسیر می توانید لحظات بسیار خوبی را در این سواحل سپری کنید. مسیر دیگری نیز از سمت چالوس برای رسیدن به شهر لنگرود نیز وجود دارد به این صورت که پس از عبور کردن از چالوس به سمت شهر رامسر بروید. سپس، بعد از پشت سر گذاشتن شهر رامسر می توانید وارد استان گیلان شوید که شهر چمخاله در فاصله 10 کیلومتری شرق لنگرود قرار دارد. از شهر تهران نیز می توانید به شهر چمخاله بروید. فاصله زمانی آن، تقریبا 4 الی 5 ساعت است و مسافتی بیش از 300 کیلومتر را باید طی کنید تا وارد این شهر شوید. اما اگر به نقشه و راه های آن آشنایی زیادی ندارید، می توانید بجای وسیله نقلیه شخصی از سایر وسایل نقلیه عمومی استفاده کنید.

پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.