باغ سپیدار؛ تاریخچه + راه های دسترسی

در یک دور نما چیزی که به ذهن شما خواهد آمد این است که آیا باغ سپیدار که به آن پارک سپیدار هم گفته می شود جزئی از حیاط عمارت قدیمی وکیل بوده است یا خیر.

بیشتر مردم محلی و حاضران به چنین گفته ای اعتقاد دارند که در واقع شکل ظاهری هم چنین چیزی را تایید می کند. اما به طور کلی سند تاریخی که بتواند این ادعا را اثبات کند در دسترس نیست. در هر حال می توان گفت عمارت و باغ سپیدار در کنار هم نمای بسیار جذاب و زیبایی را تشکیل داده اند.

سقف تراس عمارت به وسیله درختانی که دارای فاصله ثابتی از هم هستند پوشیده شده است، اگر شما اندکی بیشتر دقت کنید متوجه خواهید شد که پنجره ها و درها چوبی هستند که در سایه قسمت انتهایی بالکن در باغ سپیدار پنهان شده اند. برای آشنایی بیشتر با پارک سپیدار(باغ سپیدار) با مجله مستر بلیط همراه شوید.

تاریخچه باغ سپیدار

پارک سپیدار که به آن عنوان باغ سپیدار را هم می دهند، این باغ دارای دور نمای بسیار خاصی است؛ وجود درختانی تنومند و پر از شاخ و برگ حوضی با فواره ای که آب را تا ارتفاع قابل توجهی بالا می برد طنین آن کل باغ را در بر می گیرد همچنین در زیر سایه بانی فلزی درب چوبی بزرگی وجود دارد که به نظر می رسد به عمارت وکیل مربوط است.

متاسفانه در کنار آن در هیچ گونه توضیحاتی داده نشده است و فردی که ناظر است باید در حدس و گمان باقی بماند، دربی که آن جا وجود دارد بسیار قدیمی است و قسمت های پایینی در دچار فرسایش شده اند.

در دارای دو لنگه است که آثار خط و خش فراوانی بر روی آن دیده می شود، در دو ردیف موازی روی آن تک های فلزی وجود دارد به طور کلی جالب می شود اگر این درب، در محل تاریخی و واقعی خود قرار گرفته باشد. ناگفته نماند باغ سپیدار در دوران قاجار حیاط چاپارخانه بوده است.

بیشتر بخوانید: برای کسب اطلاعات بیشتر درباره سنندج و برترین مقاصد گردشگری آن، مجموعه مقالات “سنندج” را مطالعه نمایید.

نقشه و معرفی بخش های مختلف

نقشه و معرفی بخش های مختلف

در ورودی باغ دربی چوبی است که نماد سردر خانه های تاریخی سنندج است، دروازه ورود به این باغ است که قسمتی از عمارت است بوده، بر روی در دو کنده کاری که مثل مهرهایی بزرگ می باشند بسیار خودنمایی می کنند. هر کدام از این کنده کاری ها دارای واژگانی با خط نستعلیق تودرتو هستند.

با توجه به این که دروازه دارای قدمت بسیار بالایی است خواندن این واژگان بسیار سخت است اما بنظر می رسد که نوشته ها گویا نام اشخاص هستند. در قسمت پشت درب قدیمی و بزرگ، فضای اصلی پارک قرار دارد. اگر شما اندکی جلوتر بروید متوجه خواهید شد درختان پر شاخ و برگ و صندلی هایی در پارک وجود دارند که دور باغ و به شکل سکوهایی قرار داده شده اند.

با توجه به این که درختان باعث سایه در این منطقه شده اند در بیشتر زمان ها نشیمنگاه و فضای بسیار خوبی برای نشستن هستند. تقریبا در مرکز این محیط حوضی با فواره بزرگ وجود دارد اگر شما اندکی به فضای اطراف دقت داشته باشید متوجه خواهید شد که فضای باغ سپیدار محدود به فضای فعلی نیست و به سمت دورتر از خیابان ادامه دارد، یعنی دارای عمق بیشتری است.

اگر از چند پله که چندان بلند نیستن پایین بروید می توانید به بخش دوم پارک هم دسترسی پیدا کنید در مرکز باغ بوفه ای وجود دارد که در این بوفه خوراکی های معمولی که در هر فروشگاهی وجود دارد در آن جا وجود دارد. در سمت راست بوفه، وسایل بازی کودکان به چشم می خورد چند سرسره و وسایل ورزشی که چندان مورد استفاده قرار نمی گیرند، این وسایل در جایی قرار دارند که کف آن با کف پوش های نرم پوشیده شده است.

در این محیط هم درختان انبوهی به چشم می خورد که اکثر فضای آن به دلیل وجود درختان سایه است به خصوص در قسمت چپ بوفه که در بین تعداد بسیار زیادی درخت نیمکت فلزی و سکویی قرار دارد که با سنگ ساخته شده اند، از پشت بوفه که انتهای پارک از آن جا دیده می شود سه حوض وجود دارد که بلا استفاده و خالی مانده هستند.

فضای انتهای باغ بسیار خلوت است و مردم کمتر به آن جا می روند اما نسبت به جلوی پارک فضای بهتری برای نشستن است. ته باغ یک درب فلزی به چشم می خورد و اطراف آن دیوارهای پارک دیده می شود اما دربی که وجود دارد معلوم نیست محل رفت آمد است یا نه. اما به نظر می رسد در خانه افرادی سکونت دارند.

شرایط دسترسی به باغ سپیدار

شرایط بازدید

درختان سپیدار که در این پارک وجود دارد بسیار بزرگ و کهن هستند که فضای دیدنی و قدیمی زیبایی را ایجاد کرده اند که تا حدود در مجله مستر بلیط با این باغ آشنا شده اید، بازدید از این مکان برای عموم آزاد است و بدون دریافت هزینه می باشد افراد در هر زمان و هر فصلی از سال می توانند از این باغ قدیمی زیبا دیدن کنید و لذت ببرید.

برای خرید بلیط هواپیما می توانید از مستر بلیط کمک بگیرید و در کم ترین زمان رزرو خود را انجام دهید. اگر برای اولین بار است که می خواهید از مستر بلیط هتل تهیه کنید، رزرو هتل سنندج شامل تخفیف می شود، کافی است تا به صفحه هتل مراجعه کرده و از کد استفاده کنید.

راه های دسترسی به باغ سپیدار

باغ سپیدار تقریبا در ابتدای خیابان وکیل که نام رسمی آن خیابان کشاورز است قرار دارد. اگر قصد رفتن به این پارک را داشته باشید می توانید از میدان اقبال به راحتی با پای پیاده بعد از این که از اداره پست و مخابرات گذشتید به این پارک که در قسمت راست خیابان قرار دارد برسید.

جذابیت و بزرگی عمارت وکیل الملک باعث می شود به راحتی بتوانید باغ سپیدار را پیدا کنید. افراد علاقمند برای بازدید از این پارک همچنین عمارت زیبای وکیل بلیط اتوبوس سنندج را تهیه کرده یا با وسیله نقیله شخصی خود به این مکان سفر کنند و زیبایی این مکان های تاریخی را از دست ندهند.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *