روستای صور؛ معرفی+راه های دسترسی

0 436

روستای صور کجاست؟ امروزه روستا ها به یکی از مراکز اصلی گردشگری تبدیل شده اند و تعداد زیادی از گردشگران تعطیلات خود را در روستاها می گذرانند. برخی از روستاها به دلیل داشتن پتانسیل ها و امکانات موجود، خود از توان های بسیار بالایی برای توسعه برخوردار هستند و اولین قدم برای توسعۀ روستاها شناخت این قابلیت ها و برنامه ریزی دقیق و اصولی است.

گردشگری روستایی به یکی از ترند های اصلی گردشگری تبدیل شده است. بناب از جمله شهرستان هایی است که دارای روستاهای خارق العاده با معماری و جاذبه های گردشگری خاص است. یکی از این روستا ها، صور می باشد که دارای خانه هائیست که در دل کوه ایجاد شده اند. در ادامه مجله مستر بلیط به شرح این روستای و معماری آن می پردازیم.

معرفی روستای صور

روستای صور جزو شهرستان بناب، بخش مرکزی و دهستان بناجوی شمالی است. این روستا در دامنه های جنوبی کوه سهند و از شمال به روستای توتاخانه و از سمت غرب با روستاهای شهرستان عجب شیر قرار گرفته است. فاصلۀ روستای صور با مرکز شهرستان بناب 25 کیلومتر است.

از نظر موقعیت طبیعی نیز، روستا در یک وضعیت کوهستانی و دره های تنگ پای کوهی قرار گرفته و این توپوگرافی روستا منجر به احداث ساختمان ها به صورت پلکان شده است. همچنين از نظر باستان شناسان و تاريخ دانان قدمت اين روستا به حدود سه هزار سال پيش مي رسد. روستاي گردشگري صور با ارتفاع 2414 متر از سطح آبهاي آزاد داراي زمستان هاي سرد و پوشيده از برف و تابستان هاي ملايم و خنك است.

در مجموع اين روستا داراي 13 جاذبه ي گردشگري شناخته شده است. روستاي آلقو نيز در فاصله 18 كيلومتري مركز شهرستان بناب و بر سر راه روستاي توريستي صور قرار گفته است. روستاي آلقو با ارتفاع 1310 متر از سطح آبهاي آزاد در موقعيت دشتي و بدون جاذبه گردشگري است.

روستای صور از نظر آثار گردشگری بسیار غنی و دارای جاذبه های گردشگری متعدد بوده و این عوامل منجر به ثبت این روستا در فهرست روستاهای هدف گردشگری شده است. 1 شکل پلکانی خانه ها، 2 تپه های باستانی، 3 قبرستان های تاریخی، 4 ورزش های زمستانی، 5 طبیعت بکر، 6 غارهای طبیعی و باستانی، 7 محصولات تولیدی کشاورزی و صنایع دستی، 8 فرهنگ و شیوة زندگی سنتی از جمله این موارد هستند.

بیشتر بخوانید: برای کسب اطلاعات بیشتر درباره شهرستان بناب و برترین مقاصد گردشگری آن، مجموعه مقالات “بناب” را مطالعه نمایید.

معماری خانه های روستای صور

معماری خانه های روستای صور

یکی از مواردی که در جذب گردشگر به این روستا بسیار موثر بوده است خانه های این روستا بوده که به صورت پلکانی ساخته شده اند. معماری این خانه ها به گونه ای است که سقف یک خانه حیاطی برای خانه بالاتر می باشد. این نوع معماری را تنها در چند روستای دیگر در ایران می توانید مشاهده کنید.

در زیر این خانه های مسکونی خانه های صخره ای قرار دارد که دارای معماری فوق العاده و منحصر به فردی می باشند. هر خانه از طریق راهی مخفی با خانه کناری در ارتباط است.

هنگام سفر به بناب اگر نیاز به خرید بلیط اتوبوس بناب را داشتید، بهترین روش خرید آنلاین از مستر بلیط می باشد. با مستر بلیط خریدی امن و سریع را تجربه کنید.

معماری صخره ای

معماری صخره ای

روستای صور در دره ای قرار دارد که خانه های روستایی در دو طرف شمالی جنوبی آن واقع شده اند. در میان آنها خانه هایی وجود دارد که در دل کوه ایجاد شده اند و به نوعی غارهای دستکند به حساب می آیند.

پلان این خانه ها به صورت بیضی شکل درست شده است. در داخل هر خانه اتاق نشیمن قرار دارد که درون آن سکویی با ارتفاع 80 تا 120 سانتی متر تعبیه شده است. سقف خانه به صورت گنبدی شکل می باشد و دارای ارتفاع زیادی است و در آنها روزنه ای به عنوان نورگیر ساخته اند که نور خانه از طریق آن تامین می شود. دور تا دور سکوی اتاق نشمین را طویله احاطه کرده است.

آغل ها در داخل این سکو کنده شده اند و حتی جای بستن حیوانات را نیز با دست حکاکی کرده اند. در گوشه‌ هایی از این مجموعه‌ ها فضاهایی نیز به‌عنوان انباری ساخته اند. در دیوارها و پایه‌های سنگی سوراخ هایی دیده می‌شود که بیانگر محل‌های پیه‌سوز است. همچنین سوراخ‌هایی وجود دارد که به‌عنوان قلاب برای آویزان کردن یا بستن وسایل قرار داده شده بود. در حال حاضر بر روی این معماری، خانه‌های روستایی قرار دارد.

خانه‌های روستایی

این حکاکی ها همگی به وسیله کلنگ و وسایل اولیه کنده کاری انجام گرفته است، سنگ مورد استفاده سنگ ماسه ای بوده که به علت مقاومت کمتر به آسانی توانسته اند این سازه ها را حکاکی کنند. دالان‌های چوبی ورودی این صخره ها برای جلوگیری از نفوذ آب باران و برف پوشانده‌اند. همچنین در برخی از خانه‌ها هنگام کندن دل کوه ستون‌هایی پدید آمده است که از آن برای حفاظت سقف استفاده می کردند.

این نوع معماری بیشتر در دوران قبل از اسلام و زمان آئین مهر در ایران رواج داشته است. دلیل این کار به نوعی، استتار در دل کوه برای فرار از دشمنان و یا حیوانات وحشی بوده است. مجموعه صخره‌ای صور با توجه به فرم معماری و حالت غار مانند آن، به معابد مهری شباهت دارد. معابدی که همگی در سینه کوه کنده می شدند و جزء یک مدخل کوچک راه دیگری برای رفت و آمد نداشتند.

پراکندگی فضاهای مجموعه از قبیل اتاق‌ها، طاقچه‌ها، تالارها، آخورها و سکوهای ویژه هر یک از خانه ها، به آنها فرم معابد مهری بخشیده که از هر قسمت برای مراسم خاص و یا فعالیت‌های نجومی استفاده می‌شده است.

راه های دسترسی به روستای صور

برای اینکه خودتان را به این روستا برسانید باید به خارج از شهر بناب و در 25 کیلومتری این شهر بروید. بهتر است برای این کار از خودرو شخصی و یا تاکسی استفاده کنید.

بازدید از روستای صور

بازدید از روستای صور

دیدار از این روستا را می توانید در هر زمان که دوست داشتید انجام دهید فقط بهتر است در فصول گرم سال این کار را انجام دهید. نکاتی که بهتر است موقع بازدید به آن توجه کنید 1. خرید صنایع دستی و محصولات خوراکی از روستاییان، 2. حفظ محیط زیست و رعایت نکات بهداشتی است. برای بازدید از این روستا نیازی به پرداخت هزینه نیست ولی رعایت این نکات می تواند به هر چه بهتر شدن سفر شما کمک کند.

برای خرید بلیط هواپیما می توانید از مستر بلیط کمک بگیرید و در کم ترین زمان رزرو خود را انجام دهید. اگر برای اولین بار است که می خواهید از مستر بلیط هتل تهیه کنید، رزرو هتل تبریز شامل تخفیف می شود، کافی است تا به صفحه هتل مراجعه کرده و از کد استفاده کنید.
پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.