عمارت سردار مفخم

عمارت سردار مفخم؛ تاریخچه + راه های دسترسی

عمارت سردار مفخم کجاست؟ قزوین شهری است که ۱۳۰ کیلومتر با پایتخت فاصله دارد و از نظر تاریخی یکی از کهن ترین شهرهای کشور به شمار می آید، این شهر در دوره باستان و گذشته به دلیل این که در مسیر جاده ابریشم قرار داشت به آبادانی رسید.

در حال حاضر یکی از مهم ترین مقاصد گردشگری در ایران به حساب می آید و دارای جاذبه های تاریخی متعدد و تعداد بی شماری از آثار تاریخی را درون خود جای داده، عمارت سردار مفخم نیز یکی از این جاذبه های تاریخی است که از خانه های دو طبقه کوشکی در دوران قاجار است. عمارت دارای تزئینات گچبری و آجری بسیار زیبایی است.

این بنا واقع در خیابان هلال احمر قزوین است و به وسیله شاهزاده اکبر میرزا که به سردار مفخم ملقب بود و همچنین بشارت السلطنه که نماینده قزوین در دوره های چهار و پنج مجلس مشروطه بنا شد. این بنا در اواخر دوره قاجار ساخته شده و حکم یک استراحتگاه خاص برای شاهزادگان و سران قدرت را داشت. با مجله مستر بلیط همراه باشید تا بیشتر این عمارت را بشناسید.

تاریخچه

تاریخچه عمارت سردار مفخم

در ابتدا اولین کاربری این بنا مسکونی بود و قبل از سال ۱۳۴۸ به دادگستری واگذار شد، بعد از آن از سال ۴۸ تا سال ۶۹ این مکان به عنوان مدرسه راهنمایی و دبیرستان امیرکبیر مورد استفاده قرار گرفت، بعد از زلزله ای که در سال ۶۹ رخ داد سازمان میراث فرهنگی اقدام به مرمت این ساختمان کرد و در سال ۷۷ به ثبت ملی رسید.

این بنای تاریخی طبق توافقی که انجام گرفته از سوی سازمان میراث فرهنگی به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی واگذار گردید، در حال حاضر این مکان به عنوان دفتر نمایندگی وزارت امور خارجه در شهر قزوین محسوب می شود و در طبقه دوم این خانه مستقر هستند که امکان بازدید از این مکان برای گردشگران وجود ندارد.

نقشه و معرفی بخش های مختلف

تزئینات داخلی و سبک بنایی که در این عمارت به کار رفته آن را به یک اثر ارزشمند تبدیل کرده است که تماشای آن خالی از لطف نیست، برای بنای خارجی این عمارت از آجر کاری و سرستون های زینتی استفاده شده است که نمای منحصر به فردی را به وجود آورده، برای ساخت این عمارت از معماری پایتخت الهام گرفته شده است و در زمانی که این بنا ساخته شده معماری های آن زمان کم کم از سبک و سیاق قاجاری به سبک پهلوی در حال تغییر بودند.

این عمارت در سمت غربی حیاط بنا شده و درست در مرکز آن پله هایی به صورت مجلل بنا شده که به نمای آن جذابیت دو چندان بخشیده است، در مقابل سرسرای ورودی جایگاه، پله ها قرار دارد و با رسیدن به پاگردی بزرگ به دو قسمت تقسیم می شود و به طبقه بالا می رسد.

پله های مرکزی در داخل ساختمان در طبقه دوم منتهی به یک راه روی چهار طرفه می شود، در این راه رو نیز نرده و چندین ستون تزئینی دیده می شود، عمارت دارای چندین اتاق است که برخی از آن ها دارای گچ بری های زیبا با نقش و نگارهای شکار حیوانات، گل و برگ و… است.

عمارت سردار مفخم همان طور که گفته شد در وسط حیاطی بزرگ بنا شده است و در میان خانه های ایرانی نمونه ای منحصر به فرد به شمار می رود و برای بنای این عمارت از معماری اصیل ایرانی بهره گرفته شده است.

علاوه بر این، این خانه از سه سمت دارای نمای مختلفی است و ستون های بلند و مستقلی را دارد، در زمان های گذشته این بنا کاربری مدرسه امیر کبیر را داشته است و امروزه از این بنا به عنوان خانه فرهنگ امیر کبیر نام برده می شود.

شرایط بازدید

شرایط بازدید

اگر قصد دیدار از عمارت سردار مفخم را دارید می توانید در کنار بازدید از این بنا از جاذبه های نزدیک این بنا هم دیدن کنید و به سراغ جاذبه هایی مانند مسجد مدرسه حیدریه و موزه شهر که در نزدیکی این محل قرار دارد بروید و بازدید به عمل بیاورید.

این بناها نیز در دوران صفویه و دوره ای که قزوین پایتخت بود بنا شده است، برای بازدید از این مکان از گردشگران ایرانی و خارجی هزینه ای دریافت نمی شود و بازدید کاملا رایگان و زمان بازدید در ساعات اداری است.

به پیشنهاد مستر بلیط بهترین زمان سفر به این مکان می تواند هر فصلی از سال باشد، اما از جایی که قزوین دارای زمستان های سرد است بهتر است که در فصل تابستان و بهار به این شهر بروید علاقمندان می توانند به این مکان سفر کرده و خاطرات خوب و خوشی را برای خود رقم بزنند.

راه های دسترسی به عمارت سردار مفخم

نحوه دسترسی به عمارت سردار مفخم به این صورت است که از خیابان سپه قزوین به سمت خیابان هلال احمر بروید، در روبه روی هلال احمر عمارت سردار مفخم  در قزوین را مشاهده خواهید کرد. علاقمندان و گردشگران می توانند برای رسیدن به مقصد بلیط هواپیما قزوین تهیه کرده یا اگر امکان تهیه آن را ندارید می توانید بلیط قطار قزوین را تهیه کرده و خود را به مقصد برسانند.

برای خرید بلیط هواپیما می توانید از مستر بلیط کمک بگیرید و در کم ترین زمان رزرو خود را انجام دهید. اگر برای اولین بار است که می خواهید از مستر بلیط هتل تهیه کنید، رزرو هتل قزوین شامل تخفیف می شود، کافی است تا به صفحه هتل مراجعه کرده و از کد استفاده کنید.
اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *