تفرجگاه و چشمه سرآسیاب

0 296

شهرستان قیر یکی  از شهرستان های استان فارس به شمار می رود که مرکز آن شهر قیر است. شهرستان قیر و کارزین سابقه تاریخی نسبتاً کهنی دارد و مورخین و سیاحانی همچون ابن حوقل بغدادی، اصطخری، ابن بلخی، مستوفی ودیگران بدین شهرستان اشاراتی داشته‌اند و در فارسنامه ناصری این شهرستان مهد و خاستگاه دانشمندان و فرهیختگانی همچون شیخ ابوطاهر مجد الدین محمد یعقوب کارزینی صاحب قاموس شریف قلمداد گردیده ‌است. قیر و کارزین با قدمتی بیش از هزار سال جزء ولایت اردشیر خوره یکی از پنج ولایت فارس در زمان ساسانیان بوده ‌است. این شهرستان در تابستان گرم و در زمستان خنک است و ارتفاع آن از سطح دریا ۷۵۰_۸۰۰ متر می شود و میزان بارندگی در آن در حدود ۲۵۰ میلی‌متر در سال است. در این شهرستان جاذبه های گردشگری متنوعی وجود دارد که برخی از آنها قلعه گبری، قلعه پرگان، سنگ‌نگاره قیر و کارزین، مسجدجامع کارزین، قلعه حمزه خان، تل نقاره‌ای، امام زاده شاه زاده رستم، خوش آب، حاشیه رودخانه قره آغاج در دشت افزر، تنگ کارزین، تل دراز، روستای شاه محیط، روستای ریکان و … هستند. تفرجگاه و چشمه سرآسیاب که یکی دیگر از جاذبه های این شهرستان به شمار می آید موضوع این بخش از مجله مستر بلیط است.

درباره تفرجگاه و چشمه سرآسیاب

درباره تفرجگاه و چشمه سرآسیاب

یکی از انواع گردشگری طبیعت گردی به شمار می رود که در دنیای مدرن امروزی بسیار طرفدار پیدا کرده است. شهرنشینی و زندگی شهری باعث شده است که افراد نیاز شدیدی به طبیعت پیدا کنند. انواع مختلفی از جاذبه های طبیعی وجود دارند که هدف طبیعت گردی دیدار از آنهاست که شامل پارک های ملی، بیابان ها، جنگل های گرمسیری، پرندگان و پستانداران، درختان و گل های وحشی، حایت وحش و … می شوند. در ایران جاذبه های طبیعی متعددی وجود دارد که یکی از آنها تفرجگاه و چشمه سرآسیاب به شمار می رود. این پدیده طبیعی در شهرستان قیروکارزین در استان فارس قرار دارد. تفرجگاه سرآسیاب در ورودی شهر قیر از سمت فیروزآباد در فاصله چند صد متری شرق شهرک الهادی در شمال شرق شهر در کنار تپه شهدای گمنام قیر واقع شده است. این ناحیه یکی از جاذبه های گردشگری این شهرستان محسوب می شود که بسیاری از اهالی شهرستان و مسافران برای تعطیلات آخر هفته خود آن را انتخاب می کنند. طبیعت زیبا و دلنشین این محوطه باعث کشش مردم به آن شده است. از آب این چشمه در قدیم برای گرداندن چند آسیاب استفاده می شده است اما هم اکنون آب این چشمه بخش وسیعی از باغات و زمین های زیر دست را سیراب می کند.

ساختار و طبیعت تفرجگاه سرآسیاب

ساختار و طبیعت تفرجگاه سرآسیاب

همانطور که در بخش قبل اشاره کردیم این محل دارای طبیعتی بی مانند است که سبب می شود افراد آن را برای تفریح انتخاب کنند. چشمه های پرآب و گوارا  در این منطقه وجود دارد که از دل کوه می جوشد و پس از عبور از تنگه های پر پیچ و خم، از دامنه کوه به دشت سرازیر می شود. این منطقه که در میان ارتفاعات قرار گرفته و آبی در آن جاری است نسبت به دیگر بخش های شهر آب و هوایی معتدل و خنک تر دارد. در این ناحیه درختان سرسبز و بلند بسیار دیده می شود که در کنار دیگر المان های طبیعی موجود در این محوطه صحنه ای بی نظیر را به وجود آورده اند. در قسمت جنوبی چشمه نیز پارکی تفریحی قرار دارد که برای استراحت محل مناسبی به حساب می آید. همچنین می توانید از چندین آسیاب تاریخی که، از دوران قاجار در این ناحیه به جای مانده اند، دیدن کنید. گنبد فیروزه ای متعلق به پنج شهید گمنام نیز در این محوطه جلب توجه می کند.

راه های دسترسی به تفرجگاه سرآسیاب

راه های دسترسی به تفرجگاه سرآسیاب

این تفرجگاه در شهر قیروکارزین قرار دارد، به خاطر همین با رفتن به این منطقه می توانید از این محوطه نیز دیدن کنید. برای اینکه بتوانید به این شهر بروید می توانید اقدام به خرید بلیط اتوبوس قیروکارزین از مستر بلیط کنید و خود را به شهر قیر برسانید. پس از رسیدن به این شهر با کمک وسایل حمل و نقل عمومی به این محوطه بروید.

بازدید از تفرجگاه و چشمه سرآسیاب

برای گشت و گذار در این محل نیازی نیست هزینه ای پرداخت کنید و می توانید به صورت رایگان به آنجا بروید. امکانات رفاهی مناسبی در این تفرجگاه وجود دارد که در ساعاتی که در آنجا هستید می توانید از آنها استفاده کنید. پس از گذران وقت در این ناحیه می توانید از دیگر جاذبه های طبیعی موجود در این شهرستان نیز دیدن کنید و ساعات خوشی را بگذارنید. همچنین بهترین زمان برای سفر به این شهر فصل بهار به حساب می آید.

پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.