جاذبه های طبیعی یکی از محبوب ترین المان هایی هستند که افراد زیادی برای سفر به سمت آنها حرکت می کنند. این پدیده های طبیعی سبب به وجود آمدن نوعی از سفر شده اند که با نام طبیعت گردی شناخته می شود. طبیعت گردی یکی از جدید ترین اشکال سفر است که روز به روز بیشتر طرفدار پیدا می کند. طبيعت گردی، یکی از بارزترین و پرطرفدارترین شاخه های گردشگری است و به هر نوع سفر به مکان های طبيعی گفته می شود. طبيعت گردی، در گروه های متنوعی دسته بندی می شود که اکوتوریسم یکی از آن هاست. اکوتوریسم یا بوم گردشگری سفری مسئولانه به نواحی طبيعی است که به حفظ محيط زیست، پایداری و رفاه مردم محلی منجر می شود. اکوتوریسم، علاوه بر رابطه تنگاتنگ با محيط زیست، پيوند عميقی نيز با فرهنگ دارد. در ایران جاذبه های طبیعی زیادی وجود دارد که در این سرزمین پهناور گسترده شده  اند. یکی از این جاذبه ها، آبشار چک چک مهر به شمار می رود که سالانه افراد زیادی برای تفریح و گذران اوقات فراغت به آنجا می روند. در این بخش از مجله مستر بلیط در مورد این پدیده طبیعی اطلاعاتی را برای شما گردآوری کرده این که در اختیار شما قرار می دهیم.

درباره آبشار چک چک مهر

درباره آبشار چک چک مهر

شهرستان مُهر یکی از شهرستان های استان فارس به شمار می رود که مانند بسیاری از شهرستان های این  استان دارای قدمتی بالا است. در استان فارس از این شهرستان به عنوان دروازه ورود به خلیج فارس و نگین اقتصادی و گردشگری استان اطلاق می شود. شهرستان مهر از شمال و شرق به شهرستان لامرد، از شمال غربی به شهرستان فراشبند و خنج و از طرف غرب با شهرستان جم در استان بوشهر و از طرف جنوب و غرب نیز به شهرستان ‌های پارسیان در استان هرمزگان و عسلویه در استان بوشهر محدود می شود. در این شهرستان می توانید جاذبه های گردشگری متنوعی را ببنید که یکی از آنها آبشار چک چک مهر محسوب می شود و سالانه افراد زیادی برای دوری از هیاهوی شهر این محل را انتخاب می کنند. این آبشار زیبا در پانزده کیلومتری شهر اسیر و در چهل کیلومتری شمال غرب شهرستان مهر، در جنوبی ترین نقطه استان فارس واقع شده است. روستایی که در نزدیکی این آبشار قرار دارد، چک چک نامیده می شود که به دلیل دارا بودن آب وهوای دلپذیر، مناظر طبیعی چشم نواز و دل انگیز، نخلستان های انبوه و سر به فلک کشیده، آب و چشمه های زلال و همیشه جاری پذیرای مهمانان و گردشگران بی شماری است.

ساختار و طبیعت اطراف آبشار

ساختار و طبیعت اطراف آبشار

این آبشار از میان صخره های سنگی کوه به پایین سرازیر می شود که از لحاظ ارتفاع در دسته آبشارهای کوتاه قرار می گیرد. جریان آب در این آبشار بسیار شدید است که در اواخر زمستان و اوایل بهار بیشترین میزان آب را دارد. ان آبشار حوضچه ای را به وجود آورده است که محل مناسبی برای آب تنی و شنا به حساب می آید. اطراف این آبشار دارای پوشش گیاهی غنی است که اکثر آنها به صورت خودرو رشد کرده اند. از میان این گیاهان می توان به بادام کوهی، بنه، انجیر، گون، ساری سولماز، شکر تیغال، قیچ، قره گز، بارهنگ، تنگرس، انار شیطان، گزوناترک، که در زیر آنها علف هایی مانند شبدر، بهمن و بعضی گیاهان مشخص منطقه مدیترانه ایی می رویند، اشاره کرد. علاوه بر این ها در این منطقه گیاهان دارویی متعددی نیز رشد می کنند که آویشن، اوشنکو، سربرده، مورتلخ، دریمه و بابونه برخی از آنها به شمار می آیند. این منطقه همچنین زیستگاه حیوانات گوناگونی است که شامل پستاندارنی مثل شغال، کفتار، خرگوش کل ( بزکوهی)، روباه، گرگ و … و پرندگانی چون تیهو، کبک، بلبل، کلاغ، کبوتر، گنجشک، جغد، باز شکاری، دم جنبانک، شاهین، عقاب و … می شود.

راه های دسترسی به آبشار چک چک

راه های دسترسی به آبشار چک چک

همانطور که در بخش قبل اشاره کردیم این آبشار در 15 کیلومتری شهر مهر قرار دارد. اگر قصد دارید از خودرو های حمل و نقل عمومی برای رفتن به این محوطه استفاده کنید می توانید در ابتدا اقدام به خرید بلیط اتوبوس مهر به صورت آنلاین از مستر بلیط کنید. پس از اینکه به شهر مه رسیدید از وسایل نقلیه درون استان استفاده کنید و خود را به روستای چک چک، که در 15 کیلومتری شهر قرار دارد، برسانید. اگر با خودرو شخصی سفر می کنید می توانید به صورت مستقیم به این روستا بروید.

بازدید از آبشار چک چک مهر

برای دیدار از این آبشار شرایط خاصی وجود ندارد و می توانید به آسانی در همه روز های هفته به این محل بروید. لازم به ذکر است که در این محل امکانات رفاهی چندانی وجود ندارد پس بهتر است هر آنچه مورد نیازتان است را با خود ببرید تا با مشکلی مواجه نشوید. فعالیت های متعددی می توانید در این مکان انجام دهید که برخی از آنها شامل عکاسی، آبتنی، شنا، صخره نوردی و … می شود.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *