روستای صراخیه

0 200

گردشگری روستایی یکی از انواع گردشگری به شمار می آید که با بسیاری از الگوهای دیگر گردشگری پیوند دارد، ولی وجه مشخصه آن استقرار در نواحی روستای است. علاوه بر این، گردشگری روستایی به کلیه فعالیت ها و خدماتی که به وسیله کشاورزان، مردم و دولت ها برای تفریح، استراحت و جذب گردشگر و نیز فعالیت هایی که بوسیله گردشگران در نواحی روستایی صورت می گیرد. در سال های بعد از جنگ جهانی دوم مادر شهرها و شهرهای بزرگ گسترش پيدا کردند و به تبع آن آلودگی های محيط های شهری افزايش يافت و نواحی روستایی پيرامون اين شهرها به عنوان راهكاری برای فرار از محيط های آلوده شهری در زمان های فراغت مردم شهرنشين مورد توجه قرار گرفت. در واقع، مدت های مديدی است كه از روستا به عنوان اندام تنفسی شهرهای بزرگ و كوچك جهان استفاده می شود. طی ربع قرن بيستم، گسترش بی رويه شهرنشينی، اشباع ظرفيت تحمل شهر، دشوار شدن زندگی شهری و پيدايش مشكلات روحی و روانی ناشی از آن و هم چنين محدود شدن زمينه های فراغتی، سبب گرديده است تا ساكنان شهر ها با يافتن كوچك ترين فرصتی به روستاهای اطراف گسيل پيدا می کنند. یکی از روستاهای گردشگری ایران که در استان خوزستان قرار دارد، روستای صراخیه نام دارد.

معرفی روستای صراخیه

معرفی روستای صراخیه

شهرستان شادگان که در استان خوزستان قرار دارد از قدمتی بالا برخوردار است. تاسیس شهر شادگان به مهاجرت بنی کعب به خوزستان در سال های آغازین حکومت سلطنت شاه عباس اول بر می گردد. اعضای این قبیله برای یافتن سکونتگاه هی مناسب و بهره مندی از مراتع غنی، در فاصله 1159 تا 1170 در محلی، که آن را فلاحیه خواندند، سکونت یافتند. نام فلاحیه در سال 1314 رسما به شادگان تغییر پیدا کرد. تالاب زیبای شادگان یکی از پدیده های طبیعی مشهور در این محوطه به شمار می رود. در تالاب شادگان روستاهای زیادی وجود دارد که یکی از آنها روستای صراخیه است. در این بخش از مجله مستر بلیط در مورد این روستای زیبا طالاعاتی را در اختیار شما قرار می دهیم. از آنجایی که این روستا در تالاب قرار دارد به ونیز ایران شهرت پیدا کرده است. مردم شهر برای رفت و آمد از قایق استفاده می کنند که صحنه ای بی نظیر را به رخ بازدیدکنندگان خود می کشاند. این صحنه را در کمترین جایی از ایران می توانید شاهد باشید. با سفر به این منطقه می توانید تجربه ای به منحصر به فرد دست پیدا کنید و آن گذر از میان کوچه ها و خانه های روستایی با قایق است.

ساختار و جاذبه های گردشگری روستا

ساختار و جاذبه های گردشگری روستا

جاذبه گردشگری اصلی این روستا قرار گیری آن در داخل تالاب شادگان به شمار می رود، که ساختار و معماری متفاوتی برای روستا به ارمغان آورده است. مکان سکونتگاهی روستای صراخیه از سه قسمت مجزا تشکیل گردیده است، که تمامی آنها از جاده آسفالت شده به طرف تالاب منتهی می شوند. شعبه غربی آن زیادترین مساحت این روستا را شامل می شود و قسمت عمده ای از اهالی صراخیه در این بخش سکونت دارند. قسمت مابین آن که از نظر مساحتی نسبت به دو قسمت دیگر کوچک تر است، فقط چند خانه دارد، در نوار کم عرض شرقی صراخیه که طول آن نسبتا یک دوم طول کشیده شدن شاخه غربی در تالاب شادگان است. اهالی این روستا در قسمت های جنوبی و شمالی سکونت دارند. علاوه بر این ساختار خاصی که روستا دارد در آن جاذبه های گردشگری دیگری نیز وجود دارد که شامل موزه حیات وحش، بازارچه و مسجد می شود. البته شاید بتوان گفت دیدار از تالاب با اهمیت ترین جاذبه گردشگری این شهر محسوب می شود. با سفر به روستا می توانید زمان زیادی را به گردش در تالاب بگذرانید  و از زیبایی های آن بهره مند شوید.

راه های دسترسی به روستا

راه های دسترسی به روستا

برای اینکه بتوانید به این روستا بروید در ابتدا باید اقدام به خرید بلیط اتوبوس کنید و به شهر شادگان بروید. اگر تمایل داشته باشید می توانید بلیط اتوبوس خود را از مستر بلیط به صورت آنلاین و در کمترین زمان تهیه کنید. پس از رسیدن به شادگان وسایل حمل و نقل عمومی به شما کمک می کنند تا به این وستا برسید. اگر هم با خودرو شخصی سفر می کنید با وارد جاده دارخوین – شادگان شوید زیرا این روستا در میانه راه این جاده قرار دارد.

بازدید از روستای صراخیه

دیدار از این روستا شرایط  خاصی ندارد و می توانید هر زمانی که دوست دارید به این منطقه بروید. البته از آنجایی که این روستا در جنوب ایران قرار دارد پیشنهاد می کنیم در فصل های خنک سال به آنجا بروید زیرا شهرستان شادگان در زمان های گرم سال دمای بالایی دارد و ممکن است نتوانید به راحتی گرمای هوا را تحمل کنید.

پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.