تالاب شادگان

0 265

تالاب ها به واسطه‌ی ارایه کالاها و خدمات مستقیم و غیر مستقیم به جامعه بشری و نیز به عنوان یک دارایی، بسیار حایز اهمیت هستند. این امر باعث شده در جوامع مختلف توجه فزاینده ای برای احیا و نگهداری آنها صورت گیرد. حفاظت از تالاب ها ‌برای اغلب‌ دولت ها ‌و ‌جوامع ‌اولویت دارد. ‌از بین رفتن تالاب ها، ‌با‌ از بین رفتن ‌عملكردها و ‌خدمات این ‌اکوسیستم ها همراه‌ است. از جمله خدمات ‌و ‌کارکرد‌ ارزشمند‌ تالاب ها می توان به ذخیره سازی آب‌ و ‌پیشگیری از ‌جریان های سیلابی، تثبیت مواد‌ مغذی، ‌برداشت ‌گیاه ‌و ‌آبزیان، حفظ تنوع ‌زیستی و‌ توسعه‌ی ‌طبیعت گردی، تولید اولیه،‌ تجزیه پسماند،‌ شبكه های ‌غذایی،‌ چرخش‌عناصر ‌و ‌گازها اشاره ‌نمود. با ‌توجه ‌به ‌اهمیت تالاب ها در ‌حفاظت‌ از‌ تنوع ‌زیستی ‌و ‌با ‌تأکید بر ‌رویكرد و نقشی ‌که ‌آنها در‌ تأمین نیازهـای ‌جـوامع ‌انسانـی ‌ایفا‌ مـی کنند،‌ همچنیـن ‌به منظور استفاده‌ی ‌خردمندانه ‌از ‌این ‌اکوسیستم ها،‌کنوانسیون حفاظت ‌از تالاب ها در ‌تاریخ ‌1 فوریه ‌سال 1971، برابر با 13 بهمن 1349، در ‌شهر ‌رامسر ‌شكل ‌گرفت. ایران، 25 سایت،‌ در مجموع ‌با‌ مساحت ‌حدود ‌1.5 میلیون‌ هكتار، ‌را در ‌فهرست ‌کنوانسیون ‌رامسر ‌به ‌ثبت ‌رسانده‌ است. تالاب شادگان یکی از تالاب های ثبت شده در کنوانسیون رامسر است. در این بخش از مجله مستر بلیط اطلاعاتی را در مورد این پدیده طبیعی برای شما ارائه می دهیم.

معرفی تالاب شادگان

معرفی تالاب شادگان

شادگان یکی از شهرستان های قدیمی ایران به شمار می رود که در استان خوزستان قرار دارد. شادگان از شمال با شهرستان کارون، از شمال غربی و شمال شرقی با شهرستان اهواز، از شرق با شهرستان خرمشهر، از غرب با شهرستان بندر ماهشهر و از جنوب با شهرستان آبادان همجوار است. این شهرستان دارای جاذبه های گردشگری گوناگونی است که یکی از آنها تالاب شادگان به شمار می رود که در 13 کیلومتری شهر شادگان قرار دارد. تالاب شادگان در جنوب استان خوزستان واقع شده است و از شمال به اهواز، از غرب به رودخانه كارون و جاده آبادان – اهواز، از جنوب به رودخانه بهمنشير و خليج فارس و از شرق به خور موسی و خور غزلان محدود می شود. تالاب شادگان به عنوان بزرگترین تالاب ایران و دومین تالاب بزرگ در معاهده رامسر، در منتهی الیه مسیر رودخانه جراحی در ابتدای خلیج فارس در جنوب غربی ایران واقع شده است. این تالاب سی و چهارمین تالاب بزرگ دنیا و بزرگ ترین تالاب خاورمیانه محسوب می شود. این تالاب با تنوع زیستی بسیار زیاد و کارکرد های متنوع مانند کنترل سیلاب، تعدیل هوا، کنترل فرسایش خاک تامین معیشت و بخشی از جوامع انسانی از اهمیت زیادی برخوردار است.

درباره تالاب شادگان

درباره تالاب شادگان

این تالاب به عنوان منطقه حفاظت شده شناخته می شود و زیستگاه حیات وحش و آبزیان متعدد و به ویژه محل زمستان گذرانی و زادآوری بسیاری از پرندگان مهاجر اروپا و آسیای شمالی است. سه شهر بزرگ شادگان، آبادان و ماهشهر در حاشيه اين تالاب قرار گرفته و تعدادي روستا نيز در مجاورت آن قرار دارند و دو روستا نيز در داخل اين تالاب قرار گرفته اند.

ساختار و طبیعت تالاب 

تالاب شادگان، با مساحتی برابر با مساحت 537731 هكتار، از تنوع پوشش گیاهی قابل ملاحظه ای برخوردار است. ارتفاع تالاب از سطح دریا 0 تا 15 متر است. منابع تامین آب تالاب، رودخانه جراحی و نهر بحره، مسیل مالح و همچنین طغیان های زمستان کارون و مد خلیج فارس از خورهای موجود در بخش جنوبی و غربی آن و نزولات جوی  هستند. اقلیم آن بیابانی، گرم و مرطوب است و زمستان های معتدل و تابستان های بسیار گرم دارد.

پوشش گیاهی تالاب

بر اساس مدارک موجود در اداره کل محیط زیست استان خوزستان، هفده جامعه اصلی گیاهی شامل یکصد و ده گونه گیاهی در محدوده تالاب شناسایی شده است. در شرایط طبیعی، گیاهانی مثل نی و لوئی به عنوان گیاهان تالابی، عمده سطح تالاب را می پوشانند.

ساختار و طبیعت تالاب 

گونه های جانوری تالاب

تالاب شادگان چهل گونه پستاندار، یکصد و هفتاد و چهار گونه پرنده، هشت گونه از خزندگان، سه گونه از دو زیستان و بیش از هشتاد و یک گونه از ماهیان را در خود نگهداری می نماید. پرندگان و ماهیان تالاب مهم ترین گروه های جانوری تالاب هستند. از میان این جانوران می توان به فلامینگوی بزرگ، کاکائی صورتی، ارک سر حنائی، کاکائی نقره ای، اردک نوک پهن، اردک سر سبز، اردک سر سایه، خوتکا، کاکائی کوچک، پرستوی دریائی، سیاه کاکل و … اشاره کرد.

راه های دسترسی به تالاب

همانگونه تا الان متوجه شدید این تالاب در نزدیکی شهرستان شادگان قرار دارد، به همین دلیل برای این که بتوانید از آن دیدن کنید کنید باید راهی این منطقه شوید. اگر می خواهید با وسایل نقلیه عمومی به این محوطه بروید می توانید خرید بلیط اتوبوس را از مستر بلیط به صورت آنلاین و در کمترین زمان ممکن انجام دهید. پس از رفتن به شادگان می توانید با تاکسی به سمت این تالاب حرکت کنید.

بازدید از تالاب شادگان

بازدید از تالاب شادگان

دیدار از این تالاب شرایط خصی ندارد و می توانید به راحتی از آن دیدن کنید. بهترین فصل برای سفر به این منطقه فصل زمستان است که بیشترین حجم از پرندگان مهاجر در این محل وجود دارند و صحنه هایی بی مانند را رقم می زنند.

پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.