بسیاری از افراد هنگام تعطیلات برنامه‌ ریزی هایی را انجام خواهند داد که به یکی از شهرهای زیبا و پر از جاذبه ‌های دیدنی مسافرت نمایند. زمانی ‌که به برنامه‌ ریزی برای رفتن به یکی از شهرهای ایران می ‌پردازند معمولا با گزینه ‌های بسیار زیادی رو به رو خواهند بود، چرا که هر کدام از شهرهای شمالی، جنوبی، غربی و شرقی کشور دارای جاذبه های تاریخی و مناطق طبیعی بسیار زیبا و دیدنی هستند. استان کرمانشاه که در غرب کشور ایران واقع ‌شده است از جاذبه ‌های بی ‌بدیل و منحصر به ‌فردی برخوردار می باشد که هر کدام از آن ها زیبایی چشم‌ نوازی را به نمایش می ‌گذارند. کرمانشاه شهرستان‌ هایی را درون خود جای داده است، که هر کدام از آن ها به ‌تنهایی جاذبه‌های گردشگری بسیاری را درون خود دارا هستند و گردشگران هنگام رفتن به این شهرستان ‌ها نهایت لذت را از سفر خود خواهند. در این بخش از مجله مستر بلیط قصد داریم که اطلاعات مناسبی را در مورد سراب مورت شهرستان گیلانغرب در اختیار شما قرار دهیم، بنابراین زمانی‌ که راهی سفر به این منطقه می ‌شوید می ‌توانید اطلاعات مورد نیاز خود را از طریق این مجله به دست آورید.

معرفی سراب مورت

معرفی سراب مورت

از میان شهرستان‌ های استان کرمانشاه می ‌تواند شهرستان گیلانغرب را نام برد که یکی از زیباترین مناطق استان در فصل بهار به شمار می‌ رود، زیبایی ‌های این شهرستان به ‌قدری خیره ‌کننده است که می ‌تواند چشم هر بیننده ‌ای را به سوی خود جذب کند. لازم به ذکر است که بگوییم استان گیلان از جاذبه ‌های زیادی چون تنگ گولم، گور دخمه گلین، سراب مورت، محوطه تاریخی سراب مورت، منطقه شکار ممنوع زله زرد و … برخوردار است، هر کدام از این جاذبه های طبیعی و تاریخی دارای ویژگی‌ های خاصی هستند که بازدید از آن‌ ها خالی از لطف نیست. سراب مورت یکی از اصلی‌ ترین و جذاب‌ ترین جاذبه گردشگری شهرستان گیلانغرب معرفی می ‌شود که دارای محوطه‌ ای تاریخی است. محوطه تاریخی این سراب در پنج ‌کیلومتری از شهرستان گیلانغرب در حاشیه روستای سراب قرار دارد. اسم این منطقه را با توجه به سراب خروشان و بوته ‌های مورتی که در این اطراف مشاهده می ‌شود انتخاب کرده‌ اند. مورت برای زرتشتیان از تقدس و اهمیت خاصی برخوردار است، به‌ نحوی ‌که زرتشتیان این گیاه را نماد اهورامزدا می ‌دانند.

نقش و معرفی بخش‌ های مختلف

در این منطقه می توان ساعت ها به تماشای زیبایی های بی دلیل پرداخت، به شرطی که فصل مناسبی را برای مسافرت خود انتخاب کرده باشید. مسافرت در فصل به بهار به این منطقه شما را با تکه ای از بهشت گمشده رو به رو خواهد کرد. اگر از افرادی هستید که به عکاسی علاقه دارید در تنگ گلوم می توانید عکس های زیبایی را با ویو مناسب بگیرید. برای راهی شدن به سوی این شهرستان و دسترسی به تنگ گلوم می توانید بلیط خود را از طریق سایت مستر بلیط تهیه نمایید. زرتشتیان باستان از ریشه‌ درختچه‌ مورت برای روشن کردن آتشکده ها استفاده می ‌کردند، لازم به ذکر است که بگوییم در قسمت جنوبی بوته ‌های سراب مورت یک آتشکده هنوز هم پابرجا است. سراب مورت یکی از مناطق بهشتی و دیدنی استان کرمانشاه به شمار می ‌رود که چشمه‌ های آب و درختچه ‌های گیاهان نایاب دارویی در آن به ‌وفور مشاهده می ‌شود. مورد از کلمه‌ ای یونانی به معنی رشد و نمو گرفته ‌شده است که در طب سنتی کاربرد زیادی دارد. در نزدیکی سراب می ‌توان باقی‌ مانده‌ های یک کاخ قدیمی را، که مربوط به زمان اشکانیان می ‌شود، مشاهده کرد.

نقش و معرفی بخش‌ های مختلف

این کاخ به کاخ کوشک معروف است که مساحتی حدود 2500 متر دارد و ساختمانی دو طبقه از تالارها و دالان‌ های پیچ ‌در پیچی در روزگاران گذشته در این کاخ دیده می شود. همچنین می ‌توان گفت که در این منطقه آثار زیادی که مربوط به زمان حکومت اشکانیان، ساسانیان، قاجاریه و امویه کشف شده وجود دارد. این منطقه از لحاظ گردشگری و توریستی از قابلیت‌ های منحصر به‌ فردی برخوردار است که با سرمایه ‌گذاری و برنامه ‌ریزی ‌های خاص می ‌توان آن را به مکانی ارزشمند تبدیل کرد. اخیرا محوطه شمالی سراب مورت را مورد کاوش قرار داده ‌اند که طی این تحقیقات توانسته ‌اند بخشی از بناهای حکومتی مربوط به دوره اشکانی را شناسایی نمایند. این بنا را با استفاده از سنگ و ملات گچ و آجر ساخته‌ اند که از دو  بخش رسمی و خصوصی تشکیل ‌شده است. لازم به ذکر است که بگوییم بخش رسمی این بنا شامل حیاط، اتاق گنبد خانه و تالار تشریفات می شود که تالار آن به ابعاد ۱ متر در ۱۶ متر است و سقف آن را با آهن پوشش داده‌ اند. گچ‌ بری‌هایی که برای این تالار استفاده کرده‌ اند نشان می ‌دهد که این تالار در زمان اشکانیان با پلاک و گچبری های زیبایی تزیین شده‌ است.

شرایط بازدید از سراب مورت

معمولا زمانی ‌که راهی شهرهای مختلف می ‌شویم و قصد بازدیدی از جاذبه های مختلف را داریم به ‌دنبال شرایطی هستیم که بتوانیم به ‌راحتی از جاذبه ‌های پیش روی خود دیدن نماییم. بنابراین لازم به ذکر است که بگوییم برای بازدید از سراب مورت نیازی به شرایط خاصی نیست، تنها باید توجه داشته باشید که به محدوده اطراف سراب نزدیک نشوند.

آدرس و نحوه دسترسی با وسایل مختلف

آدرس و نحوه دسترسی با وسایل مختلف

همان ‌طور که گفته شد سراب مورت در استان کرمانشاه و شهرستان گیلانغرب واقع‌ شده است، برای دسترسی به این سراب شما می‌ توانید از وسایل حمل ‌و نقل عمومی مختلفی استفاده نمایید. از این‌ رو بسیاری از افراد ترجیح می ‌دهند که با اتوبوس راهی گیلانغرب شوند. برای این‌ که بتوانید بلیط اتوبوس گیلانغرب را تهیه نمایید قادر خواهید بود از سایت معتبر مستر بلیط استفاده کنید و بلیط مورد نیاز خود را تهیه کنید. زمانی که به پایانه گیلانغرب رسیدید، می توانید از تاکسی هایی که آن جا هستند بخواهید شما را به سراب مورت ببرند. از طرفی عده ای از افراد ممکن است بخواهند از طریق ماشین های شخصی خود راهی این منطقه شوند. تحت این شرایط باید راهی جاده گیلانغرب شوند و از طریق تابلوهایی که پیش روی آن ها قرار دارد خود را به این منطقه دیدنی برسانند.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *