روستاها، نقش بسزایی در تشکیل شدن شهر ها و حتی استان ها دارند، زیرا به مرور زمان و افزایش جمعیت، گسترده می شوند و پس از مدت زمانی تبدیل به یک شهر می شوند. روستای سنگده هم که یک روستای بسیار زیبا در ساری است و از این موضوعی مستثنا نیست. البته در زمان حال یکی از روستاهای توریستی ساری و هنوز به شهر تبدیل نشده است. شهرستان ساری، روستاهای بسیار زیبای دیگری هم دارد، اما مجله مستر بلیط قصد دارد که در مورد روستای سنگده برای شما موضوعاتی شرح دهد، پس حتما این مقاله را دنبال کنید.

درباره

روستای سنگده، علاوه بر این که یکی از زیباترین روستاهای سازی است، یکی از قدیمی ترین ها هم به شمار می رود و جالبی این روستا این است که هم به شهر سمنان و هم استان تهران نزدیک است. مثلا اگر بخواهید از تهران به سمت روستا بروید، کافی است مسافتی کمتر از ۳۰۰ کیلومتر را طی کنید تا به روستا برسید. البته روستای سنگده، علاوه بر این که زیبایی های خیره کننده ای دارد، دارای جاذبه های گردشگری بسیاری هم است که بازدید از آن ها خالی از لطف نیست.

درباره

زبان و گویش روستای سنگده

مردم روستای سنگده، اصالتا به شهر ساری تعلق دارند و زبان ها هم همانند بقیه مردم، مازندرانی است. البته امروزه به دلیل این که ازدواج هایی خارج از طایفه ها و اقوام صورت گرفته، زبان های دیگری هم به روستا اضافه شده، اما زبان و گویش اصلی آن ها مازندرانی است.

تاریخچه روستای سنگده

همان طور که مستر بلیط در موضوعات قبل تر هم اشاره کرد، این روستا، یکی از قدیمی ترین روستاهای ساری و نام آن در گذشته سیدده بوده است. این نام یکی از خان های قوی سنگده در گذشته بوده که تاثیر زیادی در به وجود آمدن روستا داشت.

نقشه و معرفی بخش های مختلف

روستای سنگده، علاوه بر این که به تنهایی همه افراد را مجذوب می کند، جاذبه ها و مکان هایی هم دارد که به بهشت نامیده می شوند و اکثر این مکان های تفریحی و دیدنی، طبیعی هستند و به دست انسان ساخته نشده اند. مثلا برخی از این جاذبه ها عبارت اند از:

آبشار اوبن

از آن جایی که ساری یک شهر در شمال کشور است و همیشه مورد توجه باران و برف قرار می گیرد، آبشارهای متعددی دارد که یکی از همین آبشارهای بکر و زیبا، آبشار اوبن است. این آبشار ارتفاع نسبتا زیاد تری با دیگر آبشارهای ساری دارد و در دل جنگل واقع شده است. همچنین آب آبشار اوبن به چند رودخانه مانند شیرین رود می ریزد و مسیر خود را از بین کوها و جنگل ها طی می کنند. این آبشار به دلیل این که هنوز بکر است و انسان ها دست به تخریب محیط و مکان آن نزده اند، به یکی از پر طرفدار ترین آبشارها در استان مازندران تبدیل شده است.

جنگل راش

قطعا عکس هایی را از جنگل های اروپایی مشاهده کردیم که درختان بسیار بلندی و محوطه زیبایی دارند. جنگل راش هم یکی از همین جنگل ها در ایران است که درختان 40 متری دارد و همین موضوع سبب تعجب گردشگران ایرانی و خارجی  می شود. البته جنگل راش تنها جنگل در روستای سنگده نیست، این روستا به دلیل بارندگی و آب و هوای بسیار خوب، جنگل های بسیار زیادی دیگری هم دارد اما راش یکی از محبوب ترین آن ها است. جنگل راش که به جنگل مرسی سی هم مشهور است، یک مکان بسیار عالی، برای پیاده روی و حتی تفریح یا عکس گرفتن محسوب می شود؛ همچنین اگر می خواهید لذت را با عمق وجود احساس کنید، بوی درختان تازه جنگل راش را در بهار از دست ندهید.

شرایط بازدید

شرایط بازدید از روستای سنگده

برای وارد شدن به روستاها، اصلا نیازی نیست هزینه ای بپردازید و محدودیت هایی را اجرا کنید؛ کافی است که از شهرستان خود به سمت روستای سنگده با وسایل و تجهیزات مورد نیاز سفر کنید و سپس عمق زیبایی کشور ایران را احساس کنید، زیرا سفر کردن به روستای سنگده باعث می شود که تمام دودها و شلوغی های شهر را فراموش کنید و فقط تمرکز خود را به زیبایی های چشم گیر الهی بدهید.

آدرس و نحوه دسترسی با وسایل مختلف

برای سفر کردن به این روستا شما می توانید از هر وسیله نقلیه ای که در اختیار دارید، استفاده کنید؛ یا این که اگر قصد تجربه کردن یک سفر راحت را دارید، کافی است که از شهر یا استان خود، بلیط هواپیما ساری را تهیه کنید و سپس به روستای بهشت مانند سنگده بروید. همچنین این روستا در شهرستان ساری، و در منطقه دو دانگه واقع شده است و فوق العاده آدرس مستقیمی دارد که می توانید با انواع نقشه های دیجیتالی و سوال کردن از عموم آن را بیابید‌. امیدواریم این مقاله برای شما مفید واقع شده باشد و از این که تا انتها با ما همراه بودید از شما سپاسگذاریم.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *