شمال کشور و بخصوص استان زیبای مازندران جزو محبوب ترین مقصد ها برای سفرهای داخلی به شمار می رود. سالانه هزاران نفر از مناطق مختلف به قصد تماشای مناظر طبیعی و جاذبه های فوق العاده پا به این منطقه می گذارند. عمدتاً اغلب ما آن جا را به واسطه همجواری با دریای خزر می شناسیم اما به هر ترتیب صدها مکان دیدنی دیگر نیز در این ناحیه وجود دارند که هر یک به نحوی جالب توجه و دیدنی هستند. شهر ساری که مرکز استان به شمار می رود، در دهه های اخیر سهم بسزایی در رونق گردشگری منطقه ایفا کرده است. چشمه پلکانی باداب سورت یکی از تماشایی ترین و شگفت آورترین پدیده های طبیعی دنیا ست که در همین شهر قرار دارد. در ادامه مجله مستر بلیط را به توصیف و معرفی هرچه بیشتر آن اختصاص داده ایم؛ تا یک مورد از سه آثار مهم طبیعت ایران آشنا شوید.

تاریخچه

تاریخچه

 برای اولین بار گریگوری ملگونوف که یک جغرافی دان و دریانورد روسی تبار بود که در سفرنامه معروفش از چشمه پلکانی باداب سورت نام برد. او که در بین سالهای ۱۸۵۸ تا ۱۸۶۰ در جریان یک ماموریت به مناطق جنوبی دریای خزر وارد شده بود؛ از این اثر تحت عنوان چشمه آروس صحبت به میان آورد. پس از او کلنل برسفرد لوات که کنسول وقت انگلستان در ایران بود؛ حین سفر خود از تهران به گرگان فعلی از این مکان دیدن کرد و آن را با زیبایی هر چه تمام تر ترسیم نمود. در تابستان ۱۳۹۳ محدوده مشخصی برای ورود به  حریم چشمه تعیین شد و از سال ۱۳۹۵ مراقب های جدی در دستور کار سازمان میراث فرهنگی قرار گرفت. تا مدتی ماموران سازمان در محل استقرار داشتند تا از نزدیک بتوانند از این اثر طبیعی-تاریخی مراقبت به عمل بیاورند.

 موقعیت جغرافیایی

چشمه پلکانی باداب سورت در ضلع جنوبی شهر ساری در روستایی به نام اورست واقع شده است. مسیر رسیدن به چشمه از راه روستا کمی پیاده روی دارد. همچنین از دو مسیر جاده کیاسر به تلمادره و همچنین جاده سمنان به شهمیرزاد می توانید به آن دسترسی پیدا کنید. سال 1378، دوره مهمی برای میراث فرهنگی ایران به شمار می رود؛ زیرا سه مورد از حائز اهمیت ترین دیدنی ها در همان سال به ثبت ملی رسیدند. یکی از اثر ثبتی توسط سازمان، چشمه پلکانی باداب‌ سورت بود. همچنین جالب است بدانید پس از پاموکاله ترکیه رتبه دوم بزرگترین چشمه آب شور دنیا به همین محیط اختصاص دارد. در نخستین قدم برای تماشای یکی از منحصر به فرد ترین و خیره کننده ترین جاهای دیدنی ایران و جهان تنها به یک بلیط قطار ساری نیازمند هستید.

نقشه و معرفی قسمت های مختلف

نقشه و معرفی قسمت های مختلف

 چشمه باداب سورت درمیان درختچه هایی زیبا از زرشک قرار گرفته است و چندین متر بالاتر و در ارتفاعات، جنگل های برگ سوزنی جلوه تماشایی به محیط بخشیده اند. این پدیده جذاب حدوداً بیش از ۱۸۰۰ متر از سطح دریا ارتفاع دارد؛ این عدد در واقع رکوردی استثنایی محسوب می شود.آب چشمه ها در قسمت های مختلف از وجوه بسیاری با یکدیگر تفاوت دارند. این معیار ها اغلب به صورت بو، رنگ و حجم آب نمایان شده اند. یک فضای حوض شکل با قطر تقریباً ۱۵ متری، بخشی در ضلع شمالی با رنگ سرخ و مزه ترش از مهمترین بخش ها از منظر زمین شناسی منطقه محسوب می شوند. شایعاتی درباره تاثیرات دارویی آب چشمه ذکر می شوند که برای درمان دردهای ماهیچه ای شنا در آن خوب است؛ بیماری های گوارشی و درد معده را از بین می برد و…؛ با این وجود تمام این گزاره ها در حد شبهات هستند. به همین دلیل بهتر است در اثر توجه به سخنانی این چنینی ولو ناخواسته، احتمال تخریب و وارد کردن آسیب را به اثری ارزشمند بالابرده نشود. سنگ هایی که آب چشمه را در بر گرفته اند از نوع رسوبی بوده و در معرض خطر دارند همین مسئله نگرانی های بسیاری را برای متخصصان در پی داشته است. بافت نه چندان ساده پلکان ها همواره و در طول سال ها پر آب بوده است و در برابر خشکسالی های طولانی نیز دوام آورده؛ اما کاملا با اطمینان نمی توان گفت که صدمات فیزیکی را متحمل نشده باشد. جریان همیشگی آب از بالا دست موجب شده است تا انشعابات و طبقات به نسبت جدیدی نیز در طی سال ها شکل بگیرند. آزمایشات و بررسی ها نشان دادند که مقداری آهن به همراه چند ماده معدنی دیگر در چشمه محلول هستند. ممکن است رنگ قرمز و نارنجی آب در برخی قسمت ها ناشی از رسوب همین عنصر باشد.

شرایط بازدید

شرایط بازدید

نمونه های از چشمه های پلکانی و طبقاتی در سراسر دنیا وجود دارند؛ معروف ترین آنها در ایتالیا، مکزیک، نیوزلند، چین، ایالات متحده و در نهایت کشور همسایه، ترکیه واقع شده‌اند. باداب سورت در شمال ایران یکی از زیباترین نمونه ها در این بین به شمار می رود. تقریباً با اطمینان می توان گفت که آب و هوای استان مازندران و شهرستان ساری در بیشتر روزهای سال جو محیطی مناسبی برای سفر دارند. با این حال مستر‌ بلیط توصیه می کند سه ماهه اول سال و یا اوایل فصل تابستان را برای گشت و گذار خود انتخاب کنید. تنها نکته‌ ای که در حین بازدید از این چشمه باید حتماً به آن دقت کافی داشته باشید؛ مراقبت از اثری شگفت انگیز که عمری طولانی را پشت سر گذاشته است و امروزه در شرایط کاملاً مطلوب و مساعدی قرار ندارد. به همین دلیل از قدم زدن بر روی طبقات و پلکان ها کهن سال آن شدیدا خودداری کنید.

آدرس و نحوه دسترسی

اگر در شهرستان‌های اطراف ساکن هستید خرید بلیط اتوبوس ساری می تواند پیشنهاد مناسب و مقرون به صرفه ای برای شما باشد. همچنین استفاده از خودروی شخصی برای طی کردن مسیر از طریق جاده شهمیرزاد به سمنان و یا تهران به ساری، سپس کیاسر، سه راه تلمادره و در انتها روستای اروست گزینه بعدی تلقی می شود. بعد از رسیدن به تلمادره باید به سوی روستای اروست حرکت کنید و از روستای قلعه سر نیز بگذرید. کمی بعد به یک سه راهی برمی خورید؛ از آن سمت باید جاده های خاکی حدوداً شش کیلومتری را پشت سر گذاشته تا به چشمه های پلکانی باداب سورت برسید. در میانه راه یک پارکینگ اختصاصی وجود دارد که باید خودروی تان را آنجا پارک کنید و راه را پیاده ادامه بدهید. پس از اندکی پیاده روی به مقصد مورد نظر خواهید رسید.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *