قلعه صمصام السلطنه؛ معرفی + راه های دسترسی

0 635

کیار با مرکزیت شلمزار، از جمله شهرستان های استان چهار محال بختیاری است که همانند دیگر شهرهای این استان آب و هوایی سرد دارد. وجه تسمیه شلمزار بر اساس دایره المعارف دهخدا که شلم را  به معنی کتیرا آورده است، می شود مکانی که در آن کتیرا کشت می شود، امروزه هنوز در کوه های این شهر می توان گیاه کتیرا را یافت.

این شهر به خاطر آب و هوای مناسب در بین گردشگران طبیعی از طرفداران زیادی برخوردار است، اما باید این نکته را بیان کنیم که این شهر علاوه بر مکان های طبیعی دارای آثار تاریخی بسیار است که دیدار از آنها خالی از لطف نیست.

در این بخش از مجله مستر بلیط یکی از آثار تاریخی آن یعنی قلعه صمصام السلطنه را برای معرفی به شما انتخاب کرده ایم، پس برای کسب اطلاعات بیشتر ادامه این مطلب را دنبال کنید. از دیگر آثار گردشگری در این منطقه می توان به دریاچه شلمزار، حمام قدیمی دوران صفویه مشهور به حمام پایین شلمزار و حمام گرگعلی اشاره کرد.

معرفی قلعه صمصام السلطنه

معرفی قلعه صمصام السلطنه

این قلعه در شهر شلمزار مرکز شهرستان کیار استان چهار محال بختیاری قرار دارد که توسط دست صدر اعظم ایران، در دوره مشروطه نجف قلی خان ملقب به صمصام السلطنه، ساخته شده است. این قلعه به صورت مسکونی بوده است و صمصام السلطنه در این قلعه زندگی می کرد. این قلعه زمانی به عنوان پایگاه مشروطه خواهان مورد استفاده قرار می گرفت.

بیشتر بخوانید: برای کسب اطلاعات بیشتر درباره شهرستان کیار و برترین مقاصد گردشگری آن، مجموعه مقالات “کیار” را مطالعه نمایید.

درباره صمصام السلطنه

صمصام السلطنه با نام اصلی نجف‌قُلی‌خان بختیاری از رجال سیاسی دوره قاجار و سران ایل بختیاری بود که پس از انقلاب مشروطه، دو دوره سمت رئیس‌الوزرای ایران را داشت و برادر سردار اسعد بختیاری و سردار بی بی مریم معروف است. پس از مرگ پدرش در ۱۲۸۱ از مظفرالدین شاه لقب صمصام‌السلطنه و پس از برادر بزرگترش اسفندیار خان مقام ایلخانی را به عهده گرفت.

صمصام‌السلطنه در جنبش مشروطه به مخالفان محمدعلی‌شاه پیوست و با برادر خود علیقلی خان سردار اسعد همراه شد و به همراه سواران مسلح بختیاری اصفهان را تصرف کردند و حکومت اصفهان را در سال ۱۲۸۷ خورشیدی به‌دست گرفتند. او در زمان رضا شاه در سال ۱۳۰۸ به حکمرانی منطقه بختیاری منصوب شد و سال بعد در اصفهان درگذشت و در تخت فولاد ای شهر به خاک سپرده شده است.

معماری قلعه

پلان این قلعه به صورت مستطیل شکل است و مساحتی برابر با هزار متر مربع دارد و در دو طبقه ساخته شده است. عمارت ساختمان در وسط حیاط قرار دارد و در اطراف آن دیوارهائی را ایجاد کرده اند. در گذشته حوضی دایره شکل در وسط این حیاط و روبروی عمارت قلعه وجود داشت که در حال حاضر تنها جای آن در حیاط مشخص است.

ایوانی سراسری در ورودی بنای قلعه دیده می شود که توسط ستون هایی بلند، با تزئینات نقوش گیاهی حجاری شده، سقف آن را نگه داشته شده است. طبقه اول آن چندین اتاق با پوشش طاق و تویزه و با خشت خام دارد و بسیار محکم و استوار ساخته شده است.

متاسفانه طبقه دوم آن امروزه خراب شده است ولی مانند طبقه اول آن دارای ایوانی سراسری بوده است. برای ساخت درب و پنجره های قلعه از چوب استفاده کرده اند و در سقف آن نیز تیرچه های چوبی به کار رفته است.

در ایوان طبقه اول درب های متعددی وجود دارد که به داخل قلعه راه دارد و در بالای هر یک از درب ها پنجره هایی مشبک، که با چوب به صورت چهارخانه ایجاد شده اند، وجود دارد. دو طبقه ساختمان به وسیله پلکانی که در داخل ساختمان و تالار اصلی وجود دارد بهم متصل می شوند.

برای سفر به شلمزار می توانید بلیط اتوبوس خود را از مستر بلیط و به صورت آنلاین تهیه کنید.

راههای دسترسی به قلعه صمصام السلطنه

راه های دسترسی به قلعه صمصام السلطنه

زمانی که تصمیم گرفتید به دیدن این قلعه بروید باید به قسمت شرقی شهر شلمزار در استان چهار محال بختیاری مراجعه کنند. رفتن به این منطقه با کمک اتوبوس و تاکسی ها شهری نیز امکان پذیر است.

شرایط بازدید

بازدید از قلعه را باید در ساعات اداری انجام دهید و پیشنهاد ما به شما برای سفر به این منطقه، فصل تابستان است زیرا این ناحیه در این فصل آب و هوائی متعدل و خنک دارد.

برای خرید بلیط هواپیما می توانید از مستر بلیط کمک بگیرید و در کم ترین زمان رزرو خود را انجام دهید. اگر برای اولین بار است که می خواهید از مستر بلیط هتل تهیه کنید، رزرو هتل شهرکرد شامل تخفیف می شود، کافی است تا به صفحه هتل مراجعه کرده و از کد استفاده کنید.
پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.