قلعه سام؛ تاریخچه + راه های دسترسی

0 308

قلعه سام را در یکی از دهکده های شهرستان شیروان چرداول، استان ایلام به نام چم بور می توان دید. این دهکده بخشی از توابع هلیلان محسوب می شود. این دژ که از دیرینگی بسیار زیادی برخوردار است، روی یک کوه به نام «سام» ساخته شده است. هر ساله با فرا رسیدن فصل بهار، شهرستان چرداول به یکی از مکان های ناب توریستی تفریحی کشور تبدیل می شود.

به طور کلی استان ایلام از مناطق سرسبز و بکر و شرایط آب و هوایی مناسبی برخوردار بوده و از طرفی بخش اعظمی از جاذبه های باستانی و کهن را در خود نگهداری می کند و همین امر موجب شده یکی از استان های محبوب گردشگر بشمار بیاید.

قلعه سام در واقع یک منطقه تاریخی باستانی بوده و در حوالی آن یک درخت چنار با 500 سال قدمت دیده می شود که بازدید از آن به یقین خالی از لطف نخواهد بود. چنانچه تصمیم دارید از قلعه سام بازدید نمایید، توصیه می کنیم با مجله مستر بلیط همراه باشید تا اطلاعات کامل تری در خصوص آن بدست آورید.

تاریخچه

تاریخچه قلعه سام

بر اساس مستندات، دیرینگی قلعه سام به پایان دوره پارت ها و آغاز حکومت ساسانیان برمی گردد. این دژ دارای سه قسمت مختلف و در عین حال مرتبط به هم بوده که از یکدیگر فاصله قابل توجه ای دارند. با یک نگاه اجمالی به موقعیت نوع بنا در می یابیم که، جنبه نظامی و دفاعی دارد، به این دلیل که در مرتفع ترین قسمت کوه سام ساخته شده است.

بیشتر بخوانید: برای کسب اطلاعات بیشتر درباره منطقه چرداول و برترین مقاصد گردشگری آن، مجموعه مقالات “چرداول” را مطالعه نمایید.

نقشه و معرفی بخش های مختلف

گفتیم که قلعه‌ سام منطقه چرداول از سه قسمت تشکیل شده است. دو برج آن در ضلع شمال‌ و شمال‌ غربی قرار دارند.‌ حجره نگهبانی آن را در دل کوه ساخته اند. بقایای یک چارطاقی یا آتشکده در ضلع جنوب‌ غربی‌ دژ وجود داشته که احتمالا در دوره حمله اعراب به ایران به یک مسجد  تبدیل شده است. علاوه بر درخت 500 ساله نزدیک این دژ، چندین چشمه آب و ریشه درخت عود نیز دیده می شود که از این ریشه در جشن ها و عید ها استفاده می شد.

به دلیل اینکه در زمان ساخت این بنا هیچگونه پلان و طرحی از قبل وجود نداشته، سازنده بنا، اتاق ها و مدخل ها را با در نظر گرفتن وضعیت فطری صخره ها، ایجاد کرده است. روی هم رفته طراحی دژ سام به روش مدل سازی عصر ساسانی احداث گردیده و ملات و مصالحی که برای تاسیس آن به کار برده اند شامل سنگ، گچ و ساروج بوده و در قسمتی از نقاط گل نیز بکار گرفته شده است.

شرایط بازدید

شرایط بازدید

برای رفتن به قلعه سام در شهرستان شیروان چرداول، استان ایلام وسایل نقلیه مختلفی در دسترس است. می توانید با مراجعه به یکی از وب سایت های قابل اعتماد مثل مستر بلیط، بلیط مقصد خود را قبل از شروع سفر رزرو و خریداری نمایید.

چنانچه بلیط را به صورت آنلاین سفارش دهید، مزایایی همچون تخفیف شامل حالتان می شود، حتی ممکن است که با تورهای تفریحی نیز مواجه شوید. توصیه می کنیم بازدید از این شهر را به فصل بهار موکول نمایید زیرا در این ایام آب و هوایی مطبوع و دلچسب دارد.

بازدید از قلعه سام، چرداول بدون هزینه امکان پذیر است و شما برای یک بازدید حسابی از این مکان به یک یا دو ساعت زمان نیاز دارید. انتخاب نوع وسیله نقلیه در سفر به خود شما بستگی دارد، اگر برای رسیدن به مقصد عجله دارید و می خواهید در کوتاه ترین زمان ممکن خود را به آنجا برسانید، یک بلیط هواپیما خریداری نمایید و در صورتی که قصد دارید در هزینه ها صرفه جویی کنید و یا از مسیر سفر لذت ببرید، بلیط اتوبوس را به شما پیشنهاد می کنیم.

برای خرید بلیط هواپیما می توانید از مستر بلیط کمک بگیرید و در کم ترین زمان رزرو خود را انجام دهید. اگر برای اولین بار است که می خواهید از مستر بلیط هتل تهیه کنید، رزرو هتل ایلام شامل تخفیف می شود، کافی است تا به صفحه هتل مراجعه کرده و از کد استفاده کنید.

راه های دسترسی به قلعه سام

برای اینکه به دیدن قلعه سام بروید، می توانید از وسایل نقلیه عمومی مانند اتوبوس و تاکسی استفاده کنید.

آدرس: استان ایلام، شهرستان شیروان چرداول، در حوالی روستا چم بور از توابع بخش هلیلان.
پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.