گردشگری يك نظام معناست كه هر فردی با هدفی از مكانی به مكانی جابجا می شود و سلسله تجربيات و اتفاقاتی را درک می كند. لذا اين حركت دارای سه عنصر انگيزه، زمان و جابجایی فيزيكی است كه در بطن خود سطحی از تعاملات و رويایی فرهنگی را فراهم می سازد. يكی از اشكال گردشگری، گردشگری مذهبی است كه بر زيارت و حضور در اماكن مذهبی تأكيد دارد. گردشگری مذهبی به عنوان يك تمرين اجتماعی در تغيير فرد و قرار دادن وی در فضای اجتماعی دارای ويژگی های مهم فرهنگی – اجتماعی است. بنابراين گردشگری مذهبی نوعی از گردشگری است كه دارای نوعی پتانسيل اجتماعی – فرهنگی برای تغييرات حالات انگيزه ای يك فرد كه نياز به مسائل فرهنگی و مذهبی در حضور معنوی دارد، است. ريشه گردشگری را زيارت و سفرهای مذهبی دانسته اند كه از ديرباز در زندگی نسل بشر بعنوان يک وظيفه و يك اقدام پسنديده، نسل به نسل ادامه داشته است. با گسترش اسلام در ایران، مدفن های امام زادگان به تدریج به مراکز زیارتی تبدیل شدند و همین موضوع باعث شده است که امروزه امکان زیارتی زیادی در ایران یافت شود. یکی از این اماکن زیارتی امامزاده سام و هام در شهرستان ملایر استان همدان به شمار می رود.

معرفی امامزاده سام و هام

معرفی امامزاده سام و هام

در این بخش از مجله مستر بلیط در مورد این جاذبه گردشگری اطلاعات بیشتری در اختیارتان قرار می دهیم و شما را با آن بیشتر آشنا می کنیم. ملایر شهری تاریخی در غرب ایران و مرکز شهرستان ملایر و در ۳۸۶ کیلومتری غرب پایتخت و در ۷۰ کیلومتری جنوب شرقی مرکز استان واقع شده ‌است. این شهر از نظر جمعیت دومین شهر بزرگ استان همدان، به ‌شمار می‌آید. ملایر از دو واژه لری «مال» و «آگر» تشکیل شده ‌است. مال به معنی خانه و آگر به معنی آتش است، بنابراین می‌توان مال‌آیر را به معنی سرزمین آتش معنی کرد. در این شهرستان می توانید جاذبه های متنوعی را بیابید که یکی از آنها امامزاده سام و هام محسوب می شود. این امامزاه به دوران قاجار مربوط می شود و در شهرستان ملایر، بخش سامن، شهر سامن، گلزار شهدای قدیمی سامن واقع شده است. از آنجایی که بنای امامزاده قدمت بالایی دارد در تاریخ ۱۸ اسفند ۱۳۸۷ با شمارهٔ ثبت ۲۵۱۱۴ در لیست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. گفته می شود که این دو امامزاده فرزندان، حضرت نوح نبی بوده اند و در بین اهالی به این نام شهرت دارند.

ساختار و معماری بنای امامزاده

ساختار و معماری بنای امامزاده

مساحت این زیارتگاه در حال حاضر حدود دو هکتار می شود و ساختمان آن که متعلق به دوره قاجار است، با سنگ لاشه و ملاط گچ و گل ساخته شده است و شامل دو گنبد آرامگاهى و در میان آن سالن گنبد دار دیگرى می شود که ظاهراً از جدیدا به آن اضافه شده است. گنبد اول بر روى پایه‏ اى از سنگ لاشه ساخته شده و از خارج به صورت هشت ضلعى و به ابعاد 1.40 و دو متر و در سه طبقه تشکیل یافته و در نهایت گنبد استوانه‏اى شکل آرامگاه بر آن قرار گرفته است. گنبد دومى که به فاصله یک مترى از اتاق اولى قرار دارد به شکل هرمى بلند و به ارتفاع شش متر و سراسر آن با آجر و ساروج بنا گشته است. در داخل اتاق اول، صندوق بسیار نفیسى قرار دارد که اشکال هندسى در آن به چشم می خورد. این صندوق به ابعاد 1.10 در 2 و ارتفاع حدود 1.40 متر است که در حدود 150 سال قدمت دارد و متعلق به سام بن نوح است. بین بقعه سام و هام، یک شبستان به ابعاد 4×4 متر دیده می شود که در آن از شمال قرار دارد. در شرق آرامگاه یک سالن بزرگ به ابعاد 10×10 متر تعبیه شده است که در مراسم‌هاى مختلف از آن استفاده و از این سالن دو در به داخل اتاق مرقد باز می شود.

راه های دسترسی به امامزاده

راه های دسترسی به امامزاده

برای اینکه بتوانید به زیارت این امامزاده بروید باید خود را به شهرستان ملایر برسانید که قطار می تواند وسیله ای مناسب برای این سفر به حساب آید و با خرید بلیط قطار به صورت آنلاین به راحتی به این منطقه بروید. پس از اینکه به شهر ملایر رسیدید باید به سمت سامن حرکت کنید تا بتوانید به زیارت این امامزاده بروید.

بازدید از امامزاده سام و هام

زیارت از امامزاده در همه روزهای سال امکان پذیر است و نیاز به زمان خاصی ندارد. در ضمن هیچ احتیاجی نیست که هزینه ای از بابت این موضوع بپردازید. مستر بلیط، خدمات خرید آنلاین کلیه بلیط های سفر را به شما ارائه می دهد.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *