حمام سالار

حمام سالار؛ تاریخچه + راه های دسترسی

حمام سالار کجاست؟ تقریبا از زمان های قدیم، در اکثر شهر های دور و نزدیک ایران حمام های عمومی وجود داشته اند و توجه به بهداشت همیشه جزو فرهنگ مردم این سرزمین بوده است. شواهد تاریخی نشان می دهند که قدمت احداث گرمابه به دوره امپراطوری هخامنشان باز می گردد.

با وجود اینکه شاید هنوز هم در برخی از مناطق این بناها همچنان مانند سابق فعال باشند؛ اما اغلب شان در طول سال ها دیگر کارایی و هدف اصلی را کنار گذاشته و به نمادی از فرهنگ و آداب نیاکان مان تبدیل شده اند.

یکی از همین موارد حمام سالار در شهر اصیل سلطانیه است که نمونه بسیار زیبایی برای معرفی معماری ایرانی اسلامی محسوب می شود. با مطالعه این بخش از مجله مستر بلیط، اطلاعات جامع و مفیدی درباره اثر تاریخی نام برده کسب خواهید کرد.

تاریخچه حمام سالار

حمام سالار در سال 1293 هجری قمری یعنی مصادف با اواخر دوره حکومت قاجاریه توسط سیف علی خان کلانتری، از رجال به نام و با نفوذ شهر احداث شد. از آن جا که ایشان به لقب سالار خان شهرت داشتند همین نام بر بنایی که بانی اصلی شکل گیری آن بودند هم اطلاق شد.

تاریخچه

نقشه و معرفی بخش های مختلف

این فضا در مجموع 500 متر مربع وسعت دارد و مانند سایر حمام عمومی های تاریخی دیگر شامل قسمت های میان در، سربینه یا رختکن، تون، گرمخانه و خزینه است.

طراحی داخلی سازه و همچنین کاشی کاری های آن کاملا منطبق بر اصول و شیوه های معماری قاجاری است و در نوع خود جزو زیبا ترین ها و کم نقص ترین ها محسوب می شود. لازم به ذکر است که این گرمابه در محدوده ارگ سلطانیه و با فاصله ای کم از گنبد فیروزه ای سلطانیه، عظیم ترین گنبند خشتی دنیا واقع شده است.

بازسازی و تغییر کاربری

استان زنجان علاوه بر این مورد چندین گرمابه تاریخی دیگر را نیز در خود جای داده اما نکته ای که باعث شده تا حمام سالار را از سایر گزینه ها متمایز بدانیم؛ مسئله تغییر کاربری آن است. این محیط در سال 1381 شمسی پس از پشت سر گذاشتن مراحل مرمت و مقاوم سازی زیر بنا، دیگر صرفا یک جاذبه تاریخی نبود؛ بلکه به سفره خانه ای سنتی تبدیل شد.

در حال حاضر بسیاری از گردشگرانی که به زنجان سفر می کنند و به بازدید از مجموعه ارگ و گنبند سلطانیه می پردازند؛ سفره خانه سالار فعلی را برای صرف غذا و رفع خستگی بر می گزینند.

شرایط بازدید

شرایط بازدید

شرایط و قواعد ویژه ای برای بازدید و ورود به محدوده حمام سالار وجود ندارد و اگر قصد داشته باشید تا از محوطه داخلی دیدن کرده و قصد صرف غذا ندارید؛ کم تر از یک ساعت وقت مورد نیاز است. مستر بلیط توصیه می کند در صورت سفر به استان زیبا و تماشایی زنجان، مجموعه ارگ را هم حتما در لیست برنامه های خود قرار دهید.

گلیم، جاجیم و فرش های دست بافت از مهم ترین سوغاتی هایی هستند که می توانید در طول این سفر برای عزیزان تان تهیه کرده، پس این مورد را نیز از قلم نیاندازید. ما پیشنهاد می کنیم فصل بهار و تابستان را بدین منظور انتخاب کنید؛ زیرا هوای زنجان در پاییز و زمستان نسبتا سرد است و امکان دارد برای همه افراد مناسب نباشد.

راه های دسترسی به حمام سالار

تهیه یک بلیط اتوبوس آسان ترین و مقرون به صرفه ترین روش رسیدن به این شهر و بازدید از تک تک جاذبه های آن است. علاوه بر این شیوه اگر تمایل دارید تا از هواپیما استفاده کنید، از شهر مبدا به مقصد فرودگاه زنجان پرواز کرده و سپس از آن جا با تاکسی خود را به محدوده سلطانیه برسانید. حمام سالار در محوطه ارگ و گنبد عظیم سلطانیه واقع شده و شما می توانید در زمان تقریبی دو تا سه ساعت کل فضا را مشاهده کنید.

برای خرید بلیط هواپیما می توانید از مستر بلیط کمک بگیرید و در کم ترین زمان رزرو خود را انجام دهید. اگر برای اولین بار است که می خواهید از مستر بلیط هتل تهیه کنید، رزرو هتل زنجان شامل تخفیف می شود، کافی است تا به صفحه هتل مراجعه کرده و از کد استفاده کنید.
اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *