قلعه رستم؛ تاریخچه + راه های دسترسی

0 405

قلعه رستم در شهر بافران از توابع بخش مرکزی شهرستان نایین واقع شده است. شهرستان نایین با بیش از ۱۲۰۰ اثر تاریخی که ۹۶ مورد از آن ها به ثبت ملی رسیده اند یکی از شهر هایی است که از نظر تاریخی بسیار مورد اهمیت قرار دارد.

قلعه رستم کاربرد های بسیار زیادی داشته است. همچنین این قلعه در مجاورت قدمگاه امام رضا علیه السلام بر بالای تپه ای در ارتفاع 25 متری از سطح قدمگاه قرار گرفته که ضلع جنوب شرقی قلعه به طرف این قدمگاه است و هر ساله افراد زیادی به دیدن آن به شهر نایین می روند. اگر قصد دارید بیشتر با این جاذبه تاریخی آشنا شوید، تا انتهای مجله مستر بلیط همراه ما بمانید.

تاریخچه قلعه رستم

با توجه به قدمت طولانی و بررسی محققان، قلعه رستم متعلق به دوره صفوی و قاجار است که ۱۵ اردیبهشت ماه در سال ۱۳۹۷ به شماره  ۳۲۰۳۲ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

بیشتر بخوانید: برای کسب اطلاعات بیشتر درباره شهرستان نائین و برترین مقاصد گردشگری آن، مجموعه مقالات “نائین” را مطالعه نمایید.

نقشه و معرفی بخش های مختلف قلعه رستم

نقشه و معرفی بخش های مختلف

قلعه رستم با فضای داخلی 500 متر مربع دژ دفاعی گلی مستحکم و مرتفعی است. ضخامت دیوارهای چینه ای آن حدود ۱ و نیم متر و ارتفاع دیوارهای آن بین ۴ و نیم متر و در بعضی نقاط ۵ متر است.

طرح کلی این بنا مستطیل شکل بوده و دارای طول 48 متر و 20 سانتی متر و عرض 12 متر و 47 سانتی متر است. قلعه از داخل ۲ طبقه بوده در حالی که از بیرون چنین مشخص نمی شود.

این قلعه با نمای زیبای خود به وسیله ۵ برج بر فراز یک تپه مرتفع پنجه انداخته و سایه روشن دیوار چینه ای آن صلابت و بلندی خاصی را به انسان القا می کند و به نظر می رسد مانند بیشتر قلعه های نظامی پیرامون قلعه را خندقی احاطه می کرده و هر زمان که لازم بوده آب به این خندق می انداخته اند.

چاه آبی در میان این قلعه وجود داشته است که اکنون مسدود شده و فقط دهانه آن قابل مشاهده است. این چاه به کانال آبی متصل بوده و با توجه به این که قلعه 20 متر از زمین ارتفاع دارد، کندن چاه کار بسیار سختی بوده است که با تدبیر از آب کانال آب قلعه را تامین می کرده اند.

بعد از ورودی قلعه فضایی قرار دارد که به نظر می رسد نقش فضای کنترل ورود و خروج به قلعه را داشته است. این فضا هیچ ارتباطی با فضاهای اطراف ندارد و با درگاه دیگری که روبروی ورودی است، به داخل قلعه متصل می شود.

داخل برج ها از ناحیه سقف ها در طبقه اول فرو ریخته و دیوارهای ان صدمه زیاد دیده است. ملات استفاده شده در قلعه هم در پوشش ها و هم در جرز های فضاهای داخلی ملات گل و مصالح ساختمانی غالب در دیوارهای دور تا دور چینه است.

از بیرون به علت ارتفاع زیاد دیوارهای خارجی و برج ها به نظر می رسد که این بنا سالم است در حالی که با مشاهده داخل قلعه شاهد وضع نامناسب و تخریب و آسیب های فراوان وارد شده به آن خواهید بود.

اگر می خواهید به دیدن این قلعه بروید، می توانید به صورت آنلاین و حضوری بلیط اتوبوس نایین را خریداری کنید و از دیدن این بنا و قدمت آن لذت ببرید. نا گفته نماند که در سال های اخیر بر اثر فرسایش شدید بخشی از این قلعه تاریخی ریزش کرده و آسیب دید که با پیگیری انجام شده با صرف ۲۰۰ میلیون اعتبار طرح استحکام و مرمت بخش آسیب دیده این یادمان تاریخی توسط میراث فرهنگی مرمت شد.

۴ برجک در ۴ طرف قلعه با سوراخ های تیر به منظور تیراندازی در مواقع جنگ از ویژگی های خاص قلعه رستم است. همچنین وجود انبار آذوقه و اتاق های کوچک درون قلعه نشان دهنده دوراندیشی مردم بافران برای استفاده در مواقع بحرانی بوده است.

شرایط بازدید از قلعه رستم

شرایط بازدید

بازدید از این جاذبه کاملا رایگان می باشد و در هر زمانی می توانید به آن جا بروید.

راه های دسترسی به قلعه رستم

قلعه رستم در استان اصفهان، شهرستان نایین، شهر بافران، ۱۴۰ کیلومتری شرق اصفهان واقع شده است. افرادی که علاقه مند به گردشگری هستند می توانند تمام بلیط های خود از جمله بلیط قطار، بلیط هواپیما و بلیط اتوبوس را به راحتی از سایت مستر بلیط خریداری کنند و سفری عالی در کنار خانواده و دوستان داشته باشند.

برای خرید بلیط هواپیما می توانید از مستر بلیط کمک بگیرید و در کم ترین زمان رزرو خود را انجام دهید. اگر برای اولین بار است که می خواهید از مستر بلیط هتل تهیه کنید، رزرو هتل اصفهان شامل تخفیف می شود، کافی است تا به صفحه هتل مراجعه کرده و از کد استفاده کنید.
پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.