روستای رودبارک

0 159

یکی از شکل های سفر که امروزه بر طرفداران آن افزوده می شود، طبیعت گردی یا گردش در طبیعت به شمار می رود. طبیعت گردی یا گردشگری مبتنی بر طبیعت شامل انواع گردشگری است که بر تمامی ویژگی های طبیعی بکر یا محیط های طبیعی دست نخورده اشاره دارد. به عبارتی می توان گفت، طبیعت گردی به هر شکلی از گردشگری که در درجه اول بر محیط زیست طبیعی به عنوان جاذبه های خود متکی باشد، دلالت دارد. این نوع گردشگری مبتنی فعالیت های کلی زیر است: فعالیت ها و استفاده های مصرفی (مانند فعالیت های تفریحی، شکار، ماهیگیری)، ماجراجویی و تفریح در هوای آزاد، لذت بردن منفعل از مناظر و حیوانات و جانوران و فعالیت های غیر مصرفی به منظور حفاظت و پژوهش. گردشگری مبتنی بر طبیعت یا طبیعت گردی در برگیرنده اشکال گردشگری زیر است: الف) گردشگری در طبیعت مانند گردشگری ماجراجویانه، طبیعت – گردی تفریحی، ب) گردشگری در زمینه عناصر خاص محیط طبیعی (گردشگری حیات وحش، گردشگری کشاورزی)، گردشگری توسعه یافته به منظور حفاظت و نگهداری از مناطق طبیعی (اکوتوریسم). اشکال مختلف گردشگری مبتنی بر طبیعت، وجود طبیعت بکر، غنی و بسیار متنوعی را می طلبد که طبیعت گردان به منظور ارضاء نیاز فراغتی خود به دنبال آن هستند. یکی از جاذبه های گردشگری در ایران، روستای رودبارک به شمار می رود که در استان مازندران و شهرستان کلاردشت قرار دارد.

معرفی روستای رودبارک

معرفی روستای رودبارک

کلاردشت، یکی از شهرستان های استان مازندران و شهرستان کلاردشت به شمار می رود که دارای جاذبه های گردشگری مختلفی است. این شهرستان از شرق به شهرستان چالوس، از غرب به شهرستان تنکابن، از شمال به شهرستان عباس‌آباد و از جنوب به استان البرز متصل است. روستای رودبارک از جمله جاذبه های گردشگری این شهرستان به شمار می رود که سالانه افراد زیادی به دیدن آن می روند. در این بخش از مجله مستر بلیط در مورد این جاذبه طبیعی اطلاعاتی را در اختیار شما قرار می دهیم. این روستا در شهرستان کلاردشت قرار دارد و از زیبایی طبیعی بی مانندی برخوردار است و سالانه افراد زیادی به دیدن آن می روند. این روستا که در ناحیه ای کوهستانی قرار دارد، از آب و هوایی خنک و مطبوع برخوردار است به طوری که حتی در تابستان در برخی از روزها سرد می شود. شهرستان کلاردشت در ۴۸ کیلومتری شهر چالوس قرار  گرفته است و ۱۷۰ کیلومتر با تهران فاصله دارد و مرکز کلاردشت حسن‌ کیف به شمار می رود. گرداگرد این روستا را طبیعتی بی نظیر و دیدنی فرا گرفته است که از جمله مسائلی محسوب می شود که افراد را به این سمت می کشاند. در ادامه این بخش می توانید با جاذبه های گردشگری که در روستا قرار دارد آشنا شوید.

جاذبه های گردشگری روستا

جاذبه های گردشگری روستا  

در این روستا می توانید طیف وسیعی از جاذبه های مختلفی را بیابید که شامل جاذبه های طبیعی و تاریخی می شود. در ادامه برخی از آنها را برای شما شرح می دهیم تا بیشتر آنها را بشناسید. برای دیدار از این جاذبه ها می توان از مستر بلیط، بلیط مورد نظرتان را خریداری کنید و سفر خود را به این منطقه انجام می دهند.

علم کوه

این کوه را می توان یکی از مهمترین جاذبه های این روستا دانست که در بین کوهنوردان بسیار پر طرفدار است. علم کوه بعد از دماوند دومین قله مرتفع ایران به حساب می آید. کوهنوردان حرفه ای علاقه ویژه این به این کوه دارند و دلیل آن نیز وجود یخچال ‌ها، شکاف ‌ها و دیواره های پر شمار محسوب می شود. همین المان ها باعث شده است که از این کوه با نام «هیمالیای ایران» یا «آلپ ایران» شهرت پیدا کند. یک سمت این قله را دیواره‌ ای به طول ۷۰۰ و عرض ۴۵۰ متر تشکیل می دهد و همین موجب شده است این دیواره یکی از هشت دیواره سخت ‌گذر جهان به شمار آید. بخش‌ هایی از مسیر کوهپیمایی این کوه از درون دره عبور می‌ کند که به دلیل انباشت بسیار زیاد برف، یخچال‌ هایی را به صورت طبیعی ایجاد کرده است. از درون این یخچال ‌ها آبراهه و رودهایی در جریان است که رودخانه خروشان سردآبرود را تشکیل می دهند.

علم کوه

آبشار اکاپل

یکی دیگر از جاذبه های طبیعی روستای رودبارک، آبشار اکاپل محسوب می شود که به خاطر طبیعت زیبایش در بین گردشگران بسیار محبوب است. این آبشار با ارتفاع 20 متری که دارد، بلندترین آبشار شهرستان کلاردشت محسوب می شود و در بالادست رودخانه رودبارک قرار گرفته است. از آنجایی که این آبشار در فصل زمستان یخ می بندد برای یخ نوردان بسیار جذاب است.

مسجد قدیمی رودبارک

این مسجد از جاذبه های تاریخی این روستا محسوب می شود که معماری مورد توجه و تماشایی دارد. این مسجد در حدود 200 متر مساحت دارد و بدون وجود هیچ ستونی در وسط آن یکی از خلاقانه ‌ترین اثر معماری کلاردشت به شمار می رود.

رودخانه سردآبرود

رودخانه سردآبرود

این رودخانه از داخل روستای رودبارک عبور می کند و آن را به دو قسمت تقسیم کرده و همچنین زیبایی ویژه ای به این محیط بخشیده است. این رودخانه که جزئی از رودخانه ‌های حفاظت شده کشور به شمار می رود، در سراسر این روستا جریان دارد. علاوه  بر تمام این ها می توان در کوه های اطراف این روستا گیاهان دارویی فراوانی را بیابید که از جمله جذابیت های این منطقه به شمار می رود.

راه های دسترسی به روستا

اگر قصد دیدار از این روستا را دارید باید بدانید که می توانید با خرید بلیط اتوبوس به سمت کلاردشت حرکت کنید و پس از آن با وسایل نقلیه عمومی به روستا بروید. با وسیله شخصی نیز می توانید به سمت این روستا حرکت کنید.

بازدید از روستای رودبارک

بازدید از روستای رودبارک

گشت و گذار در روستای رودبارک می تواند بسیار هیجان انگیز باشد و حتی می توانید شب را در آنجا بمانید. در این روستا امکانات اقامتی به وفور یافت می شود که شامل هتل و ویلا می شود. مدت زمانی که می خواهید در این محل بمانید به سلیقه خودتان بر می گردد و هر چقدر تمایل داشته باشید می توانید در این محل بمانید.

پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.