رباط عباس آباد

0 221

همه ما به خوبی می دانیم که از گذشته تا به امروز، بناهای تاریخی بسیار مهمی  در گوشه و کنار ایران بر جای مانده است. کاروانسراها نمونه ای از این مکان های تاریخی هستند؛ این مکان ها، نقشی همانند هتل یا مهمان خانه های امروزی در گذشته داشتند اما با تجهیزاتی کم تر؛ همچنین کاروانسراها پذیرای همه نوع افراد از هر قشر و جامه ای نیز بودند و همین عمل باعث می شد تا مردم بیشتر با فرهنگ و آداب و رسوم مختلف آشنا شوند. با مجله مستر بلیط همراه شوید، تا بیشتر راجب کاروانسرای عباس آباد برایتان شرح و توضیح دهیم.

درباره

درباره

کاروانسرای عباس آباد به رباط عباس آباد هم شهرت دارد؛ که به دلیل نام آبادی که کاروانسرا در آن واقع شده، این مجموعه به این نام هم مشهور است. این بنا در گذشته پذیرای هزاران نفر از سراسر ایران بوده است؛ به طوری که هر کس قصد سفر داشت و رباط عباس آباد در مسیر او قرار می گرفت، حتما به آنجا سری میزد و استراحتی می کرد. همچنین این کاروانسرای تقریبا تخریب شده اما بسیار زیبا، در محل و جاده ای واقع شده است که به راحتی در بین جاده مشخص است و همین موضوع در گذشته باعث می شد تا نسبت به دیگر کاروانسراها، طرفداران بیشتری داشته باشد.

تاریخچه

این کاروانسرای با ابهت در زمان سلسله صفویان ساخته شده است؛ که بنا بر تحقیقاتی‌ که بر روی کاروانسراها انجام دادند، متوجه شدند که اکثر کاروانسراهای ساخته شده متعلق به زمان شاه عباس اول صفوی هستند و به نوعی صفویان کاروانسراها را برای امنیت و آسایش مردم به وجود آوردند. همچنین جالب است بدانید که ایده ساخت کاروانسراها اینگونه به وجود آمد که یکی از درباریان شاه عباس اول صفوی در حین مسیر مورد سرقت توسط راهزنان قرار می گیرد و همین عمل باعث می شود تا چاره ای برای جان و مال مردم بیاندیشند. همچنان از اینکه تا انتها با مستر بلیط همراه هستید از شما سپاسگذاریم.

نقشه و معرفی بخش های مختلف

کاروانسرای عباس آباد، نسبت به دیگر کاروانسراها، وسعت بیشتری دارد و از سنگ و گل ساخته شده است. درهای این مجموعه تماما چوبی هستند و در کل دارای ۲ حیاط بزرگ و چندین ایوان است. همچنین حیاط های این بنا در گذشته پوشیده شده از چمن و گیاه بوده؛ اما امروزه به مرور زمان و خشکسالی، تبدیل به گل و خاک شده است.

شرایط بازدید

شرایط بازدید

برای بازدید از این کاروانسرای تاریخی، با ابهت و زیبا می توانید بدون پرداخت هیچ هزینه ای به آنجا بروید و عمق تاریخ صفوی را مشاهده کنید.

آدرس و نحوه دسترسی با وسایل مختلف

رباط عباس آباد در جاده ابریشم و شهر تایباد واقع شده است. همچنین شما می توانید با دو روش به تایباد سفر کنید و از این کاروانسرا بازدید کنید؛ اول این که می توانید با تهیه و خرید بلیط اتوبوس به آنجا بروید، و یا این که همراه تور گردشگری به آنجا سفر کنید.

پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.