شهر ری که در استان تهران واقع شده،  یکی از تاریخی ترین شهرهای کشور ایران است که جاذبه های بسیاری دارد. این جاذبه ها هم شامل مکان های تاریخی، مذهبی و همچنین تفریحی می شوند که همه گردشگران می توانند از آن ها بازدید کنند. یکی از همین مکان های تاریخی و تقریبا توریستی، بازار تاریخی شهر ری است که قدمت نسبتا زیادی دارد و جزو بازارهای اصلی این شهر هم به حساب می آید. بازار تاریخی دارای بخش ها و قسمت های مختلفی نیز می باشد که در ادامه مجله مستر بلیط، به معرفی آن ها می پردازیم.

درباره بازار تاریخی شهر ری

بازار تاریخی شهر ری، بازار محبوب این شهر محسوب می شود که در نزدیکی حرم محبوب و مشهوری واقع شده است. این بازار، علاوه بر این که یک جاذبه تاریخی محسوب می شود، دارای انواع لوازم مورد نیاز هم مثل، خوراکی نیز است. به عنوان مثال ادویه ها و سوغاتی مثل گز، سوهان و … در این بازار به شدت یافت می شوند. همچنین این مجموعه قدیمی، دارای تاریخچه و پیشینه ای است که تمام آن ها نشان گر قدمت و تاریخ این بازار هستند که در ادامه مطالب آن را مشاهده خواهید کرد.

درباره بازار تاریخی شهر ری

تاریخچه بازار تاریخی شهر ری

با توجه به نوع ساخت بازار، می توان گفت که این مجموعه حدود ۵۰۰ سال پیش ساخته شده است و از آنجایی که در آن زمان امیر کبیر دستور ساخت بازارهای این مدلی را می داد، مشخص است که بازار تاریخی ری هم یکی از همان بازارها به شمار می رود. بازار با گذشت این همه سال هنوز شکل و ظاهر قدیمی خود را حفظ کرده است و به عموم خدمات ارائه می دهد.

نقشه و معرفی بخش های مختلف

همان طور که در بخش های بالاتر نیز ذکر کردیم بازار تاریخی، دارای بخش ها و قسمت های مختلفی است که در هر کدام از آن ها کالای مخصوصی را به عموم ارائه می دهند. البته  با وجود این که بازار قدمت زیادی دارد اما هنوز مورد استفاده قرار می گیرد و عموم هم برای گذراندن اوقات و کسب در آمد از آن استفاده می کنند. همچنین سن زیاد بازار سبب نشده تا محبوبیت خود را در بین مردم از دست دهد؛  برعکس هرچه سال های بیشتری می گذرد، جمعیت زیادتری هم برای بازدید و خرید به بازار تاریخی سر می زنند. این مجموعه تاریخی، از چندین دهانه مغازه بزرگ و کوچک درست شده است که همه آن ها در یک ردیف و یک سطح قرار گرفته اند و محوطه بازار را تشکیل می دهند. جنس اکثر آن ها از آجر، سنگ و فلز است؛ اما در برخی از مغازه ها می توان انواع مصالح جدید را هم مشاهده کرد که در حین بازسازی استفاده شده اند. در کل بازار تاریخی شهر ری، برای پیشینه و محصولاتی که دارد محبوب است و تقریبا هر مسافری که از این شهر گذر کند، سری به بازار می زند و پس از تهیه سوغاتی، مقصد را ترک می کند. اگر شما هم جزء افرادی هستید که قصد بازدید از بازار را دارید، مستر بلیط به شما پیشنهاد می کند که حتما سری به بخش ادویه ها بزنید و از رنگ و تنوع آن ها در این بازار قدیمی و تاریخی حیرت زده شوید.

شرایط بازدید 

شرایط بازدید 

برای بازدید کردن از بازار تاریخی شهر ری، باید در حین ساعات ۸ صبح الی ۲۲ شب به آنجا بروید؛ زیرا بازار شبانه روزی نیست و طبق ساعات مشخص شده، افراد می توانند از آنجا بازدید کنند. همچنین این مجموعه هم همانند اکثر بازارهای مشهور ایران، در روزهای تعطیل رسمی، بسته است و گردشگران برای بازدید باید در روزهای هفته که بازار باز است، به آنجا بروند.

آدرس و نحوه دسترسی با وسایل مختلف

همان طور که از نام بازار مشخص است، این مکان در شهر ری استان تهران واقع شده است و تقریبا می توان گفت فاصله کمی با حرم عبدالعظیم دارد که بازدیدکنندگان می توانند هم با تهیه بلیط اتوبوس و هم با انواع وسایل نقلیه دیگر برای مشاهده و یازدید از بازار تاریخی بروند.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *