بهاباد یکی از شهرهای استان یزد است که در شرقی این استان قرار دارد، که می توان آن را یکی از تاریخی ترین مناطق ایران به شمار آورد. ظاهراً نام بهاباد، بغ آباد بوده است. از گذشته پیش از اسلام آن و حتی اوایل دوره اسلامی، اطلاعاتی وجود ندارد. نخستین بار نام بهاباد را مقدسی در قرن چهارم «بهاود» ظبط کرده است. در 537، در زمان سلطنت محمد بن ارسلانشاه سلجوقی، نام بهاباد مکرر در کتابهای تاریخی دیده می شود. به نوشته محمد بن ابراهیم در تاریخ کرمان، در میان بافق و بهاباد، سپاهیان سلجوقشاه بر سواران یزدی در جنگی پیروز شدند. به نوشته سون هدین، در نیمه دوم قرن هفتم، مارکوپولو از راه بهاباد به طبس رفته است. با توجه به مطالبی که در بالا گفته شد مشخص می شود این شهر قدمتی بالا دارد، که سبب شده است در آن آثار تاریخی و کهن زیادی دیده شود. از جمله این آثار قلعه تاریخی جنت آباد است، که در این بخش از مجله مستر بلیط در مورد آن اطلاعاتی را برای شما رائه می دهیم. اگر از آن دست افرادی هستید که به تاریخ شهرهای ایران علاقه دارید و یا تصمیم دارید زمانی به این شهر سفر کنید بهتر است این مطلب را از دست ندهید.

معرفی قلعه تاریخی جنت آباد

معرفی قلعه تاریخی جنت آباد

قلعه های تاریخی یکی از جاذبه های گردشگری هر منطقه ای به شمار می آیند. این سازه ها در گذشته کاربری های مختلفی داشتند ولی عمده استفاده ای که از آنها می شد برای موارد نظامی و امنیتی بود. بر اساس موقعیتی که قلعه ها در آن قرار دارد، کاربری آنها نیز تغییر می کرد. بعضی از آنها را در بین جاده ها و مسیر های کاروان رو ساخته می شد که جهت بالا بردن امنیت مسیر ها بودند. برخی دیگر خود به عنوان شهر یا روستا مورد استفاده بودند بدین صورت خانه های مردم در داخل آن قرار داشت. یکی از قلعه های تاریخی باقی مانده از گذشته در شهرستان بهاباد استان یزد قرار دارد و با عنوان قلعه تاریخی جنت آباد مشهور است. این قلعه در نزدیکی روستای احمد آباد، از توابع بخش مرکزی شهرستان بهاباد واقع شده است و احتمال می دهند که این بنا از دوران زندیه در این منطقه دیده می شود. نکته جالب در مورد این بنا این است که با وجود گذشت سال های زیاد از ساخت آن همچنان بخش های زیادی از آن سالم مانده اند. این قلعه را بعد از قلعه بهاباد بزرگترین قلعه این منطقه می دانند. برای سفر به بهاباد می توانید از اتوبوس استفاده کنید و با خرید بلیط اتوبوس به صورت آنلاین این کار را انجام دهید.

ساختار قلعه

این قلعه پلانی مربع شکل با ابعادی برابر با 500 متر دارد و در ساخت آن از مصالحی مثل خشت و گل استفاده کرده اند. این قلعه دارای کوچه های مختلفی است که در هر کوچه خانه هایی از خشت و گل وجود دارد که هر یک  از آنها متعلق به طبقه ای خاص بوده است. قلعه در بخش های متفاوتی تقسیم بندی می شود که شامل محله هایی می شود خانه اربابان، خوانین، کشاورزان، دامداران و سایر افراد می شود، این موضوع را می توان یکی از مهمترین ویژگی های آن دانست. این قلعه مانند همه قلعه های دیگر دارای برج و بارو در جهات مختلف بوده است که امروزه تعداد زیادی از آنها سالم و دو برج آن داراي سنگ انداز و دو برج ديگر فقط داراي روزنه براي تيراندازي هستند. از این برج و باروها برای نگهبانی و دیده بانی استفاده می کردند. یکی از قسمت های جذاب و جالب این قلعه نمازخانه های متعدد با صفه هایی محسوب می شود که در بخش های مختلف قلعه وجود داشته است و هنوز می توان آن ها را مشاهد کرد. حصار آن، که یکی از قسمت های مهم برای هر قلعه است، را نیز می توانید ببنید که بیشتر قسمت های آن سالم است. از بخش های دیگر قلعه می توان به حمام، مسجد، محل نگهداري دام و بخش های حکومتی اشاره کرد.

راه های دسترسی به قلعه جنت آباد

راه های دسترسی به قلعه جنت آباد

همانطور که اشاره شد این بنا در نزدیکی دهستان احمد آباد قرار دارد که از شهر بهاباد 12 کیلومتر فاصله دارد. برای رفتن به این منطقه بهتر است از خودرو شخصی استفاده کنید، البته این به معنی نیست که نمی توانید با وسایل نقلیه عمومی به این مکان بروید ولی استفاده خودرو شخصی سریع تر به این مکان می رسید.

بازدید از قلعه تاریخی جنت آباد

برای دیدار از این قلعه نیازی نیست که هزینه ای را بابت آن بپردازید و به صورت رایگان می توانید این کار را انجام دهید.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *