پل قیزلار کورپوسی؛ معرفی + راه های دسترسی

0 353

پل قیزلار کورپوسی کجاست؟ پل ها سازه هایی هستند که جهت ارتباط دادن دو سمت از رودخانه به یکدیگر ساخته می شوند. در گذشته که جنگ ها بسیاری در می گرفت، پل ها نقش تعیین کننده ای در سرنوشت جنگ ها ایفا می کردند، این موضوع سبب اهمیت پل ها شده بود. از دیگر عوامل با اهمیت شدن پل ها، نقش ارتباطی آنها است.

چه در گذشته و چه امروزه ارتباطات یکی از ابزار های پیشرفت هر جامعه ای است. از آنجایی که پل ها این موضوع را تسهیل می کردند بسیار مورد توجه بودند. انواع مختلفی از پل ها وجود دارد که شامل پل شاهتیری، پل قوسی، پل فلزی، پل بتنی مسطح، پل طره‌ای، پل کابلی، پل خرپایی، پل معلق، پل تشریفاتی، پل سواره‌رو، پل پیاده و پل هوائی می شود.

پل های تاریخی را می توان یکی از انواع پل های موجود دانست. این نوع پل ها را می توانید در بسیاری از مناطق ایران بیابید. پل قیزلار کورپوسی یکی از پل های تاریخی استان آذربایجان است که در ادامه به شما معرفی می شود.

درباره پل قیزلار کورپوسی

معرفی پل قیزلار کورپوسی

این پل که به فارسی به معنی پل دختر است در شهر ملکان استان آذربایجان قرار دارد و قدمت آن به دوران قاجار باز می گردد. این پل که روستا های قلعه‌جوق و قلی کندی را به هم متصل می کند بر روی رودخانه مردق قرار گرفته است. دلیل نام گذاری این پل به این نام، آناهیتا ایزد بانوی آب است؛ که بر اساس اعتقادات گذشتگان محافظ آب بوده است.

این نام گذاری را علاوه بر پل ها، بر روی برخی از قلعه ها نیز شاهد هستیم. به اعتقاد آنها با این نام گذاری باعث می شدند که آناهیتا از این بناها محافظت می کند. پل قیزلار کورپوسی (پل دختر) در سال 951 هجری قمری ساخته و در سه دوره مختلف تاریخی مرمت و بازسازی شده است.

مجله مستر بلیط در تلاش برای گردآوری اطلاعات کامل و جامعی از آثار تاریخی سراسر ایران است. بنابراین اگر از علاقه مندان به این موضوعات هستید می توانید با دنبال کردن مجله مستر بلیط به این اطلاعات دسترسی پیدا کنید.

بیشتر بخوانید: برای کسب اطلاعات بیشتر درباره شهر ملکان ه و برترین مقاصد گردشگری آن، مجموعه مقالات “ملکان” را مطالعه نمایید.

معماری پل قیزلار کورپوسی

معماری پل قیزلار کورپوسی

برای ساختن این پل از مصالحی همچون سنگ، آجر و ملات گچ استفاده شده و دارای سه دهانه با نمای طاقی جناغی است. اندازه این دهانه ها با هم برابر هستند و به صورت متقارن ایجاد شده اند. یک دهانه در وسط و دو دهانه دیگر در دو طرف آن قرار گرفته اند.

در کنار دهانه ای که در وسط قرار دارد دو دریچه تعبیه شده است. این دریچه ها را به آن جهت قرار داده اند تا زمانی که آب رودخانه بالا می آید، آب از بین آنها عبور کرده و از فشاری که به پل می آید کاسته شود. بر زیر دهانه های آن، پایه هایی قرار دارد که در عین این که پی پل را تشکیل می دهند، به عنوان موج شکن نیز کاربرد دارند.

در کناره های پل دو ستون قرار دارد که بر زیبایی آن افزوده است. این پل مانند دیگر پل های این منطقه با کمی شیب ساخته شده است که سبب می شود در زمان ریزش باران، آب آن بر روی پل جمع نشود و فشار وارده بر پل کاهش پیدا کند و از تخریب آن جلوگیری شود؛ همچنین طول عمر بنا را افزایش می دهد.

برای سفر به ملکان فقط کافی است بلیط اتوبوس را از مستر بلیط و به صورت آنلاین تهیه کنید، این کار باعث می شود شما از مزایای ویژه خرید آنلاین برخوردار شوید.

راه های دسترسی به پل قیزلار کورپوسی

برای دیدار از این پل باید خود را به روستای قلعه جوق در 10 کیلومتری ملکان برسانید. بهترین وسیله برای کار خودرو شخصی است اما اگر مایل باشید می توانید از خودرو های برون شهری که به مقصد این هر حرکت می کنند نیز کمک بگیرید.

برای خرید بلیط هواپیما می توانید از مستر بلیط کمک بگیرید و در کم ترین زمان رزرو خود را انجام دهید. اگر برای اولین بار است که می خواهید از مستر بلیط هتل تهیه کنید، رزرو هتل تبریز شامل تخفیف می شود، کافی است تا به صفحه هتل مراجعه کرده و از کد استفاده کنید.

بازدید از پل قیزلار کورپوسی

شرایط بازدید

بهتر هنگام بازدید از این مکان وسایل مورد نیازتان را به همراه داشته باشید، زیرا این مکان بیرون از شهر قرار دارد. از آن جایی که این مکان در فضای طبیعی واقع شده است، رعایت نظافت از شروط اصلی دیدن این مکان است.

از دیگر موارد که راعیت آن باعث می شود سفر با کیفیت تری را تجربه کنید، خرید از اهالی روستا است. بهتر است صنایع دستی و محصولات روستاییان را، به عنوان سوغاتی بخرید و از پرداخت پول به آنها بدون خرید، اجتناب کنید.

آدرس: آذربایجان شرقی، ملکان، دهستان گاودول مرکزی، بین روستاهای قلعه چوق و قلی کندی، رودخانه مردق
پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.